امکان بهبود بیماران مبتلا به پارکینسون!

علم توانست با کارسازی تراشه هایی مبتنی بر فناوری برتر بر روی شبکه اعصاب محیطی و مرکزی بیماران مبتلا به پارکینسون، امکان بهبودی و کاهش آلام و درد در این بیماران را فراهم کند. این فناوری اکنون تنها از سوی دو شرکت دانش بنیان آمریکایی انجام می شود و در انحصار است.

 این فناوری در حیطه کاری پزشکی نورومودلیشن می گنجد و متخصصین در این عرصه با تکنیک های مختلف تحریک اعصاب محیطی آسیب های منتهی به درد را کاهش میدهند.

درباره بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یا  Parkinson’s Disease برای نخستین بار توسط دانشمند بریتانیایی جیمز پارکینسون (James Parkinson) در سال ۱۸۱۷ میلادی شناسایی  شد و بنابراین نام این بیماری به او تعلق یافت.این بیماری همان لرزش در وضعیت استراحت است که همه‌گیری آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان هم دیده می‌شود.

همه‌گیری آن در همه مناطق جهان یکسان است. به‌طور کلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح‌کننده ماده‌ای به نام دوپامین (که یک انتقال دهنده عصبی است) و تجمع آلفا-سینوکلئین رخ می‌دهد. افزایش نسبت استیل کولین به دوپامین در غده‌های قاعده‌ای مغز موجب نشانه‌های لرزش، سفتی عضلات، و کندی حرکات می‌شود.

روش درمانی نورومودلیشن

بیماران دچار پارکینسون و همچنین بیمارانی که دچار وسواس جبری هستند با بهره گیری از روش درمانی موسوم به نورومودلیشن و استفاده از تراشه هایی که روی اعصاب محیطی آنان کارگذاشته می شود میتوانند امید به بهبودی و تحمل بهتری از درد داشته باشند.

گاه آسیبهای مغزی به علل مختلف میتواند ماندگار شود و بیماران ترخیص شده در بیمارستان با ICU به درجاتی نقص عصبی ماندگار داشته باشند ، استفاده از روشهای درمانی یاد شده که یکی از این تکنیک ها است   در بیماران دچار پارکینسون میتواند مفید باشد.

مطالب پیشنهادی:  درمان و بهبودی بعد از سکته مغزی

کارگذاری محرک های نخاعی

کارگذاری تراشه روی اعصاب محیطی این بیماران نیاز به جراحی دارد و معمولا در بیمارستان ها انجام می شود. کارگذاری محرک های نخاعی موضوعی است که با تحقیق و پژوهش فراوان به دست آمده است و انجام این عمل در بیمارستان های کشور نوید بخش بهبودی بیماران پارکینسون و بیمارانی که از ضایعات عصب محیطی در رنج هستند می باشد.

متخصصان پزشکی برای کاهش آلام و دردهای این بیماران تلاش می کنند تا درد از محیط ضایعه به مغز منتقل نشود. دردهایی که با تزریق دارد و لیزر درمانی برطرف نمیشود معمولا با نورومودلیشن التیام می یابد ، این روش درمانی در بیمارانی که از دردهای بعد از عمل جراحی ناراحت هستند نیز تکرار و انجام شده و ثمر بخش بوده است، همچنین بیماران قطع نخاعی می توانند از این روش برای التیام دردهای خود بهره گیری کنند.

تحریک الکتریکی SCS به عنوان روشی برای کاهش  است. این تحریک الکتریکی  روشی است که در آن امواج الکتریکی ضعیفی به طناب نخاعی یا برخی از اعصاب خاص این ناحیه ارسال می‌شوند تا از رسیدن سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری گردد.

کاهش دردهای کرونایی

کاهش درد بعد از ابتلا به کرونا و عوارض آن یکی از دغدغه های پزشکان متخصص بوده است. دردهای ناشی از کرونا بسیار متنوع و ناشناخته است. بسیاری از بیماران با شکایت از دردهای دیسک و کمر به مراکز درمانی مراجعه می کنند اما پزشکان متخصص دریافته اند که برخی از این دردها ناشی از عوارض کرونا است و بیماران را به معاینات پزشکان متخصص بیماری های عفونی ارجاع میدهند.

مطالب پیشنهادی:  تشنج ناشی از تب چیست؟

این فناوری درمانی اکنون تنها در شهرهای شیراز و تهران وجود دارد و توسط پزشکان متخصص پیشنهاد می شود ، بهبودی بیماران پارکینسون و اختلال روانی وسواس جبری برآیند تحقیقات علمی است که در این عرصه انجام شده است.

همه بیماران درد را به طور یکسان احساس نمی‌کنند و حتی برخی از آنها گاهی اوقات با درد شدید مواجه می‌شوند. امروزه روش‌هایی که برای کنترل درد معرفی می‌شوند در حال افزایش است به علاوه برخی از مدل‌ها به طور خودکار با حرکات بیمار تنظیم می‌شوند. کنترل  درد می‌تواند به یک موفقیت بزرگ برای بهبود برخی از بیماری‌های مزمن تبدیل شود.

درمان با تحریک عصبی

تحریک اعصاب محیطی یک روش مقرون به صرفه برای تسکین درد است. محققان متوجه شدند که هزینه حاصل از تحریک عصبی در مقایسه با سایر روش‌های غیر جراحی موجود هزینه کمتری را به بیمار تحمیل می‌کند. تحریک عصبی محیطی و  نخاعی جایگزینی برای مصرف داروهای خوراکی است. برخی از افراد به دلایل مختلف نمی‌توانند قرص بخورند و در این شرایط تحریک عصبی می‌تواند به یک روش جایگزین برای آنها تبدیل شود. تحریک عصبی و نخاعی می‌تواند تا سالیان طولانی به تسکین درد کمک کند و بیمار نیازی به مصرف قرص یا مراجعه مکرر به مطب پزشک نداشته باشد.

 

 

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید