تزریق بوتاکس برای درمان میگرن!

در ابتدا باید کمی در مورد میگرن توضیح دهیم. اینکه میگرن چیست و تحت چه عواملی به وجود می آید و مهم تر از همه اینکه چه درمانهایی برای میگرن پیشنهاد می شود.

میگرن به سردردهای مکرری که اغلب یک طرف سر را درگیر می‌کند و با بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ همراه هستند، گفته می‌شود. دردهای میگرنی نبض‌دار و به حدی شدید است که عملکرد فرد در زندگی روزمره را مختل می‌کند. سردردها می‌تواند از لحاظ شدت، دفعات حمله در روز و استمرار در بین بیماران، متفاوت باشد. حساسیت به نور و صدا نیز از دیگر علائم این بیماری است.

تزریق بوتاکس تنها راه کنترل و کاهش دفعات حملات میگرنی

بوتاکس یک نوروتوکسین است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولونیوم تولید می‌شود. اگر بوتاکس خورده شود با آزاد شدن نوروترانسمیترها، فرد را به بیماری بوتولیسم مبتلا می‌کند و در پی آن، پایانه‌های عصب عضلات بلاک خواهد شد و فلج عضله رخ می‌دهد.

در صورتی که با تزریق دوز مشخصی از بوتاکس در عضلات، فقط عضله به طور موقت فلج می‌شود و علاوه بر درمان میگرن و تعریق شدید، تاثیرات بسیار مطلوبی بر رفع بسیاری از خطوط چهره مانند خط اخم، خطوط پیشانی، خطوط پا کلاغی کنار چشم و … که در اثر حرکات عضله ایجاد می‌شوند مشاهده خواهد شد. در واقع تزریق بوتاکس از پرکاربردترین اقدامات جوانسازی پوست محسوب می‌شود.

        نکته مهم: داروی بوتاکس به حرارت و گرما حساس است و در صورت گرما دیدن کارایی خود را از دست می دهد 

بوتاکس برای چه سردردهایی مناسب است؟

بوتاکس فقط برای درمان میگرن تأیید شده است و در سردردهای دیگر بی‌اثر می‌باشد. اگر به تشخیص پزشک مبتلا به میگرن هستید، می‌توانید از تزریق بوتاکس به منظور کاهش و کنترل درد، استفاده نمایید.

 استفاده از بوتاکس برای درمان میگرن برای افراد بالای ۱۸ سال تأیید شده است 

چرا بوتاکس می تواند میگرن را درمان کند؟

بوتاکس در اطراف رشته‌های عصبی که باعث ایجاد درد و میگرن شدید می‌شوند، تزریق می‌شود. بوتاکس بعد از تزریق، انتهای رشته عصبی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد و از آزادسازی پیام‌های شیمیایی که حاوی انتقال احساس درد هستند، به راحتی می‌تواند جلوگیری کند. در واقع این کار بوتاکس، از فعال سازی شبکه‌های ارتباطی درد در مغز جلوگیری می‌کند.

قبل از اینکه سردردهای میگرنی شروع بشوند، بوتاکس می‌تواند از ایجاد آنها به خوبی جلوگیری کند ولی مقداری زمان می‌برد تا بتواند به خوبی تاثیر خود را بر روی رشته‌های عصبی بگذارد. برای اینکه اثرات بوتاکس بیشتر مشخص شود، لازم است بیمار طی دو جلسه دیگر هم تزریق بوتاکس را تکرار نماید. در واقع با افزایش تعداد جلسات می‌توان شاهد نتایج موفقیت آمیز درمان میگرن با تزریق بوتاکس بود.

مطالب پیشنهادی:  تومور کاذب مغزی چیست؟

اثرات یک بار تزریق بوتاکس می‌تواند برای ۱۰ الی ۱۲ جلسه ماندگاری داشته باشد. اکثر بیماران بعد از دو جلسه تزریق بوتاکس، شاهد کاهش ۵۰ درصدی سردردهای خود بوده‌اند.

 تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در چه قسمت هایی مجاز است؟

نقاطی که به منظور درمان میگرن، در آنها بوتاکس تزریق می‌شود، بستگی به نشانه‌های میگرن دارد. این نواحی عبارتند از:

  • پیشانی
  • هر دو گیجگاه
  • پشت و کناره‌های گردن
  • قسمت بالایی شانه‌ها
  • پشت سر

زمان ماندگاری بوتاکس در درمان میگرن

ماندگاری بوتاکس می‌تواند بسته به اشخاص و ناحیه‌ای که بوتاکس استفاده می‌شود، متفاوت باشد. به طور کلی طول عمر بوتاکس بین ۴-۶ ماه است. برای اینکه بوتاکس اثرات خود را برای مدت طولانی تری نشان دهد، فرد باید حداقل ۵-۶ جلسه درمانی و تزریقی پیاپی را انجام دهد. اما در مورد درمان میگرن با بوتاکس، باید گفت شرایط دائمی نیست.

اول از همه نباید فراموش کرد که نمی‌توان به طور کامل میگرن را از بین برد. هدف از تزریق بوتاکس در مبتلایان به میگرن این است که میزان دفعات و شدت حملات میگرنی کاهش یابد. افراد تصمیم می‌گیرند که چه زمانی تجدید تزریق انجام دهند. وقتی شرایط پایدار باشد، می توان تزریق را به تأخیر انداخت اما هنگامی که درد دوباره به شرایط اوج و حاد رسید، باید دوباره تزریق بوتاکس انجام بگیرد.

تزریق بوتاکس تا چه میزان تاثیرگذار است؟

میگرن یکی از انواع سردرد های است که متاسفانه با حملات بسیار شدید می تواند بیمار را زمین گیر کرده و در رفتارهای اجتماعی و شغلی فرد نیز تاثیر گذار باشد، از این رو درمان آن و جلوگیری از حملات میگرن برای این افراد نقش حیاتی و کلیدی در زندگی شان دارد، با اینکه درمان میگرن تا کنون کشف نشده است ولیکن جلوگیری از حملات میگرن با استفاده از برخی شرایط و درمانها امکان پذیر است، روش بوتاکس میگرن مزمن از آن دسته روشهایی است که از سال ۲۰۱۰ مورد تائید FDA قرار گرفت و تاثیرات آن بر روی سردرد به اثبات رسید.

مطالب پیشنهادی:  تاثیر غذا بر عملکرد مغز و اعصاب!

تزریق بوتاکس برای چه نوع میگرنی مناسب است؟

تزریق بوتاکس میگرن در نوع مزمن آن است، میگرن مزمن به این معنی است که بیمار علاوه بر حملات میگرن دچار سردردهای روزمره عصبی نیز هست و به طور ماهانه در تعداد روزهای زیادی سردرد را تجربه می کند و اگر کسی میزان کمتری سردرد (۱۴ روز در ماه به پائین) و یا نوع دیگری سردرد مثلا سردرد خوشه ای را تجربه می کند، عملا این نوع درمان برای او کارایی نخواهد داشت.

بوتاکس در درمان میگرن 

بوتاکس یک نوع نوروتوکسین است که توسط نوعی باکتری تولید می شود، این ماده سمی اگر به همراه غذای خراب خورده شود، می تواند باعث واکنشی به نام بوتولیسم شود، زیرا سیگنالهای اعصاب را مسدود و باعث فلج ماهیچه می شود. تززیق بوتاکس به این دلیل که در معده هضم نمی شود و مقدار آن بسیار کمتر از غذای خراب شده است ایمن است.

پزشکان از بوتاکس برای برای رفع چین و چروک صورتشان استفاده کردند زیرا این ماده می تواند باعث ریلکس شدن و به اصطلاح آرام شدن عضلات صورت شود و نیز به کسانی که دچار فلج مغزی هستند برای کنترل اسپاسم و تیک کمک می کند.

تاریخچه تزریق بوتاکس میگرن!

پزشکانی که برای رفع چین و چروک صورت از این ماده استفاده می کردند پس از مدتی متوجه شدند که بیماران اعلام می کردند سردردهای آنها به طور قابل توجهی بهتر شده است و همین اتفاق منشائی برای بررسی تاثیر تزریق بوتاکس میگرن در جهت درمان این نوع سردرد شد.

در مطالعه ای که بر روی افراد بالغ با میگرن انجام شد افراد اذعان می کردند که بعد از تزریق بوتاکس (تزریق دیسپورت) تعداد روزهایی که دچار سردرد شده اند کاهش داشته و همینطور شدت سردرد آنها کم شده است.

در یک مطالعه دیگر، افرادی با دو دوره تزریق بوتاکس تعداد روزهای سردردشان تا ۵۰ درصد کاسته شده بود و پس از ۵ دوره تزریق بوتاکس (دیسپورت) این میزان تا ۷۰ درصد کاسته شده بود.

پزشکان معتقد هستند که تزریق دیسپورت به این دلیل برای افراد میگرنی کار می کند که نوروترنسمیت هایی را که حامل سیگنالهای درد هستند متوقف می کند، در واقع سیگنالهای عصبی در نورونها که شبیه به یک جاده هستند حرکت می کنند، این گیرنده ها قب از رسیدن به انتهای جاده که سیگنالهای عصبی در اطراف مغز و گردن شما هستند متوقف می شوند.

مطالب پیشنهادی:  پیشگیری از درد پشت سر!

تزریق بوتاکس میگرن

تزریق بوتاکس هر ۱۲ هفته یکبار در اطراف سر و گردن شما انجام می شود تا درد شما را کم و یا از آن جلوگیری کند. افراد ممکن است بین ۳۰ تا ۴۰ تزریق را نیاز داشته باشند که به صورت مساوی در هر دو سمت سر و گردن تزریق می شود و اگر درد در یک نقطه از سر بیشتر بوده باشد احتمالا تعداد تزریق بیشتری در آن نقطه اتفاق می افتد و نتیجه آن را بین دو تا سه هفته بعد خواهید دید.

نکته مهم اینکه تزریق بوتاکس حتما باید توسط پزشک متخصص انجام گردد و نباید به کسانی که تخصصی در این زمینه ندارند مراجعه کرد، یک پزشک متخصص مغز و اعصاب به خوبی می داند که محل و میزان تزریق که به شما آسب نمی رساند و درمان شما را پاسخ می دهد چگونه است.

قبل و بعد از تزریق بوتاکس چه کنیم؟

قبل از تزریق، داروهای حاوی ویتامین E مصرف نکنید. قبل از تزریق بوتاکس از آسپرین یا داروهای مشابه آسپرین استفاده نکنید چون در غیر این صورت، عوارض جانبی مانند کبودی و تورم روی پوست ایجاد می‌شود. حداقل ۴ ساعت بعد از تزریق تحرک نداشته باشید. حداقل ۳ روز بعد از تزریق، صورت خودتان را به آرامی ماساژ دهید. بهداشت را به خوبی رعایت کنید. در طول دوران ریکاوری پس از بوتاکس، از انجام ورزش‌های شدید بپرهیزید. کمپرس یخ نیز برای کسب نتایج بهتر توصیه می‌شود و بعد از تزریق بوتاکس به مدت ۳ روز وارد استخر نشوید.

عوارض تزریق بوتاکس برای درمان میگرن 

واکنش های آلرژیک نسبت به بوتاکس به صورت نادر اتفاق می افتد ولیکن کهیر، تنگی نفس، تورم در قسمتهای پائینی پا از جمله عوارضی است که در برخی مواقع رخ می دهد، تزریق بیش از حد دارو می تواند کشنده باشد و بایست همه چیز تحت نظارت پزشک انجام شود.

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید