آنچه باید در مورد میگرن و بوتاکس بدانید!

همه ما درباره بوتاکس و نحوه استفاده آن در رفع چین و چروک شنیده‌ایم. ولی استفاده از آن منحصر به زیبایی نیست و می تواند برای بسیاری از افرادی که از بیماری های مزمن میگرن رنج می برند، اثربخش باشد. در سال ۲۰۱۰، بوتاکس برای استفاده در میگرن مزمن تایید شد. با این وجود بوتاکس برای هر نوع سردردی توصیه نمی شود.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی سم بوتولینوم است، یک نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری که باعث بوتولیسم می شود. هنگامی که سم بوتولینوم بوتاکس خالص شده و در دوزهای کوچک در نواحی خاص مورد استفاده قرار می گیرد، به طور موقت انقباضات عضلانی را برای تقریباً ۳ ماه کاهش می دهد.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

بوتاکس در اطراف رشته های درد که در سردرد نقش دارند تزریق می شود. بوتاکس وارد انتهای عصبی اطراف محل تزریق می شود و از انتشار مواد شیمیایی دخیل در انتقال درد جلوگیری می کند. این امر از فعال شدن شبکه های درد در مغز جلوگیری می کند. بوتاکس از سردردهای میگرنی قبل از شروع آن جلوگیری می کند، اما اثربخشی آن به زمان نیاز دارد.

چه کسانی از بوتاکس برای میگرن استفاده می کنند؟

استفاده از بوتاکس را برای درمان میگرن مزمن در بزرگسالان ۱۸ ساله یا بالاتر تایید شده است.

چه پزشکی بوتاکس میگرن را تزریق می کند؟

تزریق بوتاکس میگرن حتما باید توسط متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

چه نوع سردردی با بوتاکس درمان می‌شود؟

بوتاکس فقط برای میگرن‌های شدیدی استفاده می‌شود که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است. این بدین معنی است که سردرد باید بیش از ۱۵ روز در هر ماه به طول بیانجامد. درواقع آزمایش‌ها نشان داده است که هرچه سردردها بیشتر باشد، کارایی بوتاکس هم بیشتر خواهد بود. بنابراین بوتاکس برای بیمارانی که کمتر از ۱۵ روز در ماه سردرد دارند، توصیه نمی شود.

مطالب پیشنهادی:  تزریق بوتاکس

نحوه عملکرد بوتاکس جهت جلوگیری از سردردهای میگرنی

بوتاکس در اطراف فیبرهای عامل درد که در سردرد نقش دارند، تزریق می شود. بوتاکس با قرار گرفتن در انتهای عصب موجب جلوگیری انتشار مواد شیمیایی که در انتقال درد نقش دارند، می‌شود. که این عامل از فعال شدن شبکه های درد در مغز جلوگیری می کند. بوتاکس عاملی است که قبل از شروع سردرد از آن جلوگیری می‌کند، اما این کار اندکی زمانبر است. عموما برای درمان میگرن با بوتاکس دو دوره درمانی نیاز است که هر دوره حدود ۱۰-۱۲ هفته به طول می‌انجامد. اکثر بیمارانی که با این روش درمان شده‌اند اظهار داشتند که پس از دو دوره درمان میگرن با بوتاکس، تعداد روزهایی که سردرد داشته اند ۵۰ درصد کاهش داشته است.

نحوه تزریق بوتاکس میگرن

معمولا هر جلسه درمانی ممکن است ۲۰ دقیقه به طول بیانجامد. دکتر برای تزریق بوتاکس از یک سوزن بسیار کوچک استفاده می کند. وی مقداری بوتاکس را به عضلات کم عمق پوست تزریق می کند. هر دوره درمانی معمولاً شامل ۳۱ تزریق در هفت ناحیه اصلی در  سر و گردن است. شایعترین عارضه جانبی ناشی از درمان میگرن با بوتاکس، درد در ناحیه گردن است که توصیه می‌شود برای کاهش درد از کیسه یخ استفاده شود. برای حصول نتیجه مناسب از این روش صبور باشید، چرا که برای مشاهده اثرات این روش ممکن است شش ماه زمان داشته باشد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید