تشخیص ام اس با نوار عصب!

 تست نوار عصب عضله به بررسی فعالیت عصب و عضله و میزان هماهنگی این دو  می‌پردازد. پزشک متخصص با تست نوار عصب عضله به فعالیت های غیر عادی و همچنین نارسایی در سیستم اسکلتی عضلانی پی می برد.

 علائم بیماران اسکلتی عضلانی

  • وجود درد در قسمتهای مختلف بدن
  • احساس ضعف و خستگی
  • احساس گزگز و مورمور شدن در نقاط مختلف بدن
  • احساس بی حسی در اندام مختلف بدن
  • کمردرد با علایم انتشاری و وجود فشار دیسک یا ارتروز روی کمر
  • گردن درد با علایم انتشاری و وجود فشار دیسک یا ارتروز روی گردن

تشخیص دقیق بیماری با تست نوار عصب

البته باید توجه داشت که در برخی بیماریهای نامرتبط با سیستم عصب و عضله وجود این علائم محتمل است. تشخیص ارتباط این علائم با مشکلات اسکلتی عضلانی بیمار بر عهده پزشک متخصص می باشد.

پزشک با گرفتن شرح حال از بیمار، انجام معاینه و بررسی آزمونهای انجام شده می تواند این ارتباط را دریابد. نوار عصب و عضلهی ا همان نوار emg  و ncv پزشکان را در تشخیص هرچه بهتر مشکلات اسکلتی عضلانی کمک می کند.

بررسی نوار عصب عضله

اگر بخواهیم به بررسی دقیق تر تست نوار عصب عضله بپردازیم باید در مورد سیستم اعصاب بیشتر آشنا شویم. باید گفت مسیر اعصاب محیطی در برگیرنده هسته سلولهای عصبی حرکتی قرار گرفته در نخاع و همچنین اعصاب حسی قرار گرفته در گانگلیون یا گره‌های داخل اعصاب خلفی، ریشه های عصبی، شبکه عصبی و … می باشد.

در بررسی تست نوار عصب عضله آنچه مورد ارزیابی قرار می گیرد رفتار ناخوداگاه پتانسیلهای کاری عصب عضله است که به صورت مکمل در کنار معاینه و شرح حال گرفته شده از بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد تست نوار عصب و عضله

بررسی عملکرد درست یا نادرست اعصاب محیطی، حسی و حرکتی عضلات

تعیین محل آسیب وارد شده

تعیین نوع اختلال ایجاد شده

تخمین زمان ورود آسیب

بررسی بهبود یا بدتر شدن اندام آسیب دیده

تعیین نوع درمان توسط پزشک

در تزریق موضعی نیز می توان از تست نوار عصب عضله استفاده کرد

استفاده از نوار عصب در بیماریهای رادیکولوپاتی و اسیب عصب در اثر فتق دیسک یا آرتروز

استفاده از تست نوار عصب و عضله در تشخیص سندرم تونل کارپ یا CTS

بعضی بیماران دارای چندین دیسک کمر یا چند دیسک گردن می باشند و  در بسیاری از موارد به کمک ازمایشنوار     عصب و عضلهمی توان فهمید کدام دیسک به عصب فشار وارد می کند.

در بیماران مشکوک به فتق دیسک کمر و یا دیسک گردن با انجام نوار عصب و عضله می توان از وجود ضایعات اکسونال یا عدم وجود آن اگاه شد . وجود ضایعات فعال به نفع درمان جراحی است و عدم وجود ضایعه فعال امکان درمان غیر جراحی دیسک را برای پزشک محیا می‌کند.

 در کلنیک تخصصی دکتر بتول دادخواه توسط یکی از مجهزترین و پیشرفته ترین دستگاههای روز دنیا نوار عصب عضله  گرفته می شود.

 

قبل از تست نوار عصب عضله چه باید کرد؟

قبل از انجام تست نوار عصب عضله باید به موارد زیر دقت داشته باشید:

  • محل انجام تست نوار عصب و عضله بایستی پاکیزه باشد.
  • لباس بیمار برای قسمت مورد نظر گشاد باشد تا عضو مورد نظر را بتوان در حین گرفتن نوار عصب و عضله تا منطقه مورد نیاز، بدون پوشش نمود.

پیش از انجام تست نوار عصب

ابتلا به بیماریهای عفونی خاص نظیر هپاتیت و ایدز

استفاده از داروهایی مانند آسپرین یا وارفارین (این داروها باعث اختلال انعقادی می شوند.)

ابتلا به بیماریهای اختلال سیستم انعقاد خونی نظیر هموفیلی

خونریزی غیرعادی در نقاط مختلف بدن

مصرف داروهای خاص

استفاده از باطری در قلب شما

قابل ذکر است انجام تست نوار عصب و عضله در مورد زنان حامله یا نوزادان هیچگونه ممنوعیتی نداشته و تستنوار عصب و عضلهتمامی افراد قابل انجام است.

 نوار عصب و عضله در کلنیک دکتر بتول دادخواه دارای قرارداد با بیمه های تامین اجتماعی  و نیروهای مسلح می باشد.

تست نوار عصب عضله

تفسیر نتایج نوار عصب عضلهعموما پیچیده و به عهده پزشک معالج می باشد . اما اگر این تست نرمال نباشد و پزشک انجام دهندهنوار عصب و عضلهدر قسمت impression  آن نتایجی را نوشته باشد به معنی فشار و یا صدمه به عصب در یک ناحیه است که اغلب با شدت خفیف ، متوسط و شدید نشان داده می شود. همانطور که عنوان شد تفسیرنتایج نوار عصب و عضلهباید توسط پزشک متخصص ارجاع دهنده صورت بگیرد

 تشخیص نوار عصب عضله

نوار عصب پانشان می دهد که ایا در کمر یا لگن شما عصبی توسط آرتروز و یا دیسک کمر مورد آسیب قرار گرفته است . علت بی حسی ، گزگز و مورمور پا شما تنها با نوار عصب و عضله مشخص می شود . اگر بیماری خود عصب مانند نوروپاتی و یا بیماری عضله مانند میوپاتی داشته باشید بانوار عصب عضله مشخص می شود . همچنین با احتمال بالا نوار عصب نشان می دهد کدام دیسک شما مسئول ایجاد درد در کمر و پاهای شماست.

تشخیص ام اس توسط عصب و عضله

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام‌اس نیز استفاده می شود البته باید در نظر داشت که با تست عصب عضله نمی توان ام‌اس را مستقیما تشخیص دادبلکه با کمکنوار عصبعضله سایر علل بی حسی و خواب رفتگی ستون فقرات بررسی می شود.

در واقع تشخیص ام‌اس به وسیله تست عصب عضله با حذف احتمالات دیگر میسر است. همچنین مبتلایان به بیماری ام اس به دلیل ضعف عضلات، صدمات ثانویه به اعصاب وعضلات را تجربه می کنند که در نوار عصب عضله قابل شناسایی می باشد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید