تشخیص و درمان درد گردن

برای تشخیص درد گردن پزشک با توجه به سوابقه پزشکی یک معاینه انجام می دهد. این معاینه شامل بررسی حساسیت، بی حسی و ضعف عضلانی خواهد بود. همچنین آزمایش می کند که چقدر می توانید سر خود را به جلو، عقب و پهلو به پهلو حرکت دهید.

تست های تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری ممکن است به یافتن علت گردن درد کمک کند. این تست ها عبارتند از:

اشعه ایکس

اشعه ایکس می تواند نواحی را در گردن نشان دهد که در آن اعصاب یا نخاع ممکن است توسط خارهای استخوانی یا سایر تغییرات تحت فشار قرار گیرند.

سی تی اسکن

سی تی اسکن تصاویر اشعه ایکس گرفته شده از جهات مختلف را ترکیب می کند تا نماهای مقطعی دقیقی از ساختارهای داخل گردن ایجاد کند.

ام آر آی

MRI از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از استخوان ها و بافت های نرم استفاده می کند. بافت های نرم شامل دیسک ها، نخاع و اعصابی است که از نخاع می آیند. این امکان وجود دارد که اشعه ایکس یا MRI شواهدی مبنی بر مشکلات ساختاری گردن بدون داشتن علائم داشته باشید. بهتر است از مطالعات تصویربرداری همراه با شرح حال دقیق و معاینه فیزیکی برای تعیین علت درد استفاده شود.

نوار عصب و عضله EMG

الکترومیوگرافی (EMG) یا نوار عصب و عضله می تواند تعیین کند که آیا گردن درد ممکن است به عصب فشرده شده مربوط باشد یا خیر. این امر شامل وارد کردن سوزن های ظریف از طریق پوست به داخل عضله است. نوار عصب و عضله سرعت هدایت عصبی را اندازه گیری می کند تا مشخص کند آیا اعصاب به درستی کار می کنند یا خیر.

مطالب مفید:  درمان سوزش ستون فقرات

آزمایشات خون

آزمایش خون گاهی اوقات می‌تواند شواهدی از التهاب یا عفونت‌هایی که ممکن است باعث درد گردن شده یا در ایجاد آن نقش داشته باشند، ارائه دهد.

داروها

مسکن‌ها ممکن است شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین IB، سایرین) یا ناپروکسن سدیم (Aleve) یا استامینوفن (تیلنول و غیره) باشند. این داروها را فقط طبق دستور مصرف کنید. استفاده بیش از حد می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. اگر مسکن‌هایی که می‌توانید بدون نسخه بخرید کمکی نکرد، پزشک ممکن است داروهای NSAID یا شل‌کننده‌های عضلانی را تجویز کند.

درمان درد گردن

فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست می تواند وضعیت صحیح وضعیت بدن، هم ترازی و تمرینات تقویت کننده گردن را آموزش دهد. فیزیوتراپی همچنین ممکن است شامل استفاده از گرما، یخ و سایر اقدامات برای کمک به کاهش درد باشد.

تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)

الکترودهایی که روی پوست در نزدیکی نواحی دردناک قرار می‌گیرند، تکانه‌های الکتریکی کوچکی را ارسال می‌کنند که ممکن است درد را تسکین دهد. با این حال، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد TENS برای درد گردن مفید است.

یقه گردن نرم

یک یقه نرم که از گردن حمایت می کند ممکن است با برداشتن فشار از گردن به تسکین درد کمک کند. با این حال، اگر برای بیش از سه ساعت در یک زمان یا برای بیش از ۱ تا ۲ هفته استفاده شود، ممکن است یقه بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

روش های دیگر درمان درد گردن

تزریق استروئید

پزشک ممکن است داروهای استروئیدی را در نزدیکی ریشه های عصبی، مفاصل ستون فقرات یا عضلات گردن تزریق کند. داروهای بی حس کننده مانند لیدوکائین نیز می توانند برای تسکین گردن درد تزریق شوند.

مطالب مفید:  درباره فتق یا پارگی دیسک کمر بیشتر بدانید!

عمل جراحی

به ندرت برای گردن درد مورد نیاز است، جراحی ممکن است گزینه ای برای تسکین فشار ریشه عصبی یا نخاع باشد.

درمان خانگی درد گردن

علاوه بر مصرف مسکن‌ها، اقدامات خودمراقبتی که ممکن است درد گردن را تسکین دهد عبارتند از:

گرما و سرما متناوب

با استفاده از سرما، مانند کیسه یخ یا یخ پیچیده شده در حوله، تا ۱۵ دقیقه چندین بار در روز در طول ۴۸ ساعت اول، التهاب را کاهش دهید. پس از آن، از گرما استفاده کنید. سعی کنید یک دوش آب گرم بگیرید یا از یک پد گرم کننده در حالت کم استفاده کنید.
تمرینات خانگی حرکت گردن مهم است. زمانی که بدترین درد کاهش یافت، کشش ملایم روزانه، از جمله چرخاندن گردن و شانه را شروع کنید. گردن را به آرامی کج کنید، خم کنید و بچرخانید. قبل از انجام این تمرینات، گردن و پشت را با یک پد گرم کننده یا در حمام یا حمام گرم کنید.

طب جایگزین

تعدادی از درمان های جایگزین ممکن است درد کمر را کاهش دهد. همیشه قبل از شروع درمان جایگزین جدید، مزایا و خطرات را با پزشک خود در میان بگذارید.

طب سوزنی

یک پزشک طب سوزنی سوزن های نازک و استریل شده را در نقاط خاصی از بدن وارد پوست می کند. دستیابی به بهترین نتایج ممکن است به چندین جلسه طب سوزنی نیاز داشته باشد. طب سوزنی به طور کلی زمانی ایمن در نظر گرفته می شود که توسط یک پزشک مجاز با استفاده از سوزن های استریل انجام شود.

کایروپراکتیک

تنظیم کایروپراکتیک که عمدتا بر روی ستون فقرات انجام می شود، یک نیروی کنترل شده و ناگهانی را به مفصل اعمال می کند. درمان‌های کایروپراکتیک گردن می‌تواند درد کوتاه‌مدت را تسکین دهد و برای بسیاری از افراد حداقل خطرات را به همراه داشته باشد.

مطالب مفید:  تشخیص و درمان دیسک آسیب دیده

ماساژ دادن

در طول ماساژ، یک پزشک آموزش دیده عضلات گردن را خمیر می کند. ماساژ به افراد مبتلا به گردن درد مزمن ناشی از سفت شدن عضلات کمک می کند.

سوال خود را مطرح کنید :


دیدگاه ها بسته شده اند.