علت، عوامل و درمان تشنج

متخصص مغز و اعصاب: حملات تشنجى در اثر فعالیت ناگهانى سلولهاى یک قسمت از مغز ایجاد می شود. در نوع تيپیکتشنج ،اين امواج مغزى بسرعت به قسمتهاى ديگر معز منتشر مي شود و فرد دچار تشنج همراه با كاهش سطح هوشيارى مي شود.اين امواج مغزى در نوارمغز بيمار كه توسط متخصص مغز و اعصاب تفسير ميشود ديده مي شود.

تشنج انواع مختلفى دارد ولى منظور ما در اینجا نوع تونیک کلونیک جنرالیزه (صرع بزرگ) است که در آن بیمار در طى حمله به طور ناگهانى دچار بالا رفتن سیاهى چشمها، خشک شدن بدن، حرکات لرزشى اندامها، قفل شدن و كف كردن دهان، سيانوز و کاهش سطح هوشیارى می شود.در صورتیکه حملات تشنجى تکرار شونده باشند به آن صرع یا اپى لپسى گفته می شود.

با فردى که دچار حمله تشنجى شده مواجه شوید، چه کارهایى باید و چه کارهایى نبايد انجام داد؟

سعى کنید وحشت زده نشوید و خونسردى خود را حفظ کنید.
بیمار را به پهلو بچرخانید؛ این مانور باعث می شود تنفسش راحتتر شده و به باز شدن مجراى تنفسی او کمک مى کند ،در ضمن هر گونه پوشش تنگ او مثل كراوات را شل کنید.
با جابه جا کردن وسایل منزل و اشیاى سخت اطراف بیمار ، به هنگام حمله او را از مصدوم شدن حفظ کنید.
حتى الامکان او را تکان ندهید مگر اینکه در خطر صدمه باشد مثلا در نزدیکى آتش یا بر روى پلکان
مراقب باشید به او صدمه وارد نشود ،مثلاً با گذاشتن کوسن،بالشت،ژاکت یا کت تا شده زیر سر
او را ترک نکنید تا زمانى که حمله تمام شود و کاملاً بهبودى یابد؛ مدت زمان حمله تشنج را از شروع تا پايان حمله تايم بگيريد.
تنها اقدامى که به طور قطع نباید انجام دهید سعى در گذاشتن چیزى بین دندانهایش است ،این اقدام خطرناک بوده و مى تواند باعث صدمه قابل ملاحظه اى به دندان هایش شود و هم چنین ممکن است دست شما به شدت گاز گرفته شود.
به هیچ عنوان در حین حمله و یا حتى بلافاصله بعد از ختم حمله، آب، نوشیدنى و حتى داروهاى فرد را  تا وقتى كاملا هوشيار نشده به او نخورانید.
سیلى زدن، آب پاشیدن، تنفس دهان به دهان و فشار روی قفسه سینه ممنوع است.
سعى نکنید جلوى حرکات غیر عادى را در جریان حمله شدید بگیرید.
پس از یک حمله شدید ،بیمار نیاز به استراحت دارد .قبل از اینکه فرد به سر کار خود برگردد به او استراحت بدهید
کبود شدن لب هاى بیمار در حین حمله تشنج، به علت کمبود اکسیژن خون است و به تنهایی خطرناک نیست و تنها در حملاتى که حمله تشنج طى چند دقیقه خود به خود تمام نشود نیاز به رساندن بیمار به اورژانس دارد.
پس از تمام شدن تشنج تونیک کلونیک ممکن است فرد به خواب برود که تا نیم ساعت هم طول بکشد ؛این حالت طبیعى است ،بگذارید هر قدر که مى خواهد بخوابد.
 چنانچه خطرى بیمار را تهدید نمى کند، بگذارید حمله روند طبیعى خود را طى کند و در صورتيكه حمله تشنج بيشتر از پنج دقيقه طول كشيد و يا اولين تشنج بيمار بود حتما با اورژانس تماس بگيريد.(مرحله گيجى و خواب آلودگى بعد از تشنج كه مرحله post ictal  ناميده میشود ممكن است تا بيست دقيقه طول بكشد و طبيعى است)
بدیهى است پیگیرى مناسب با مراجعات متناوب به متخصص مغز و اعصاب و مصرف منظم داروهاى تجویز شده ،کنترل بهتر حملات تشنجى را در  بر خواهد داشت
مطالب پیشنهادی:  درمان بیماری صرع توسط متخصص مغز و اعصاب

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید