تومور کاذب مغزی چیست؟

تومور کاذب مغزی یک بیماری در جمجمه است. مایع مغزی نخاعی (CSF) بیش از حد در جمجمه جمع شده و فشار ایجاد می کند. با این حال، به این معنی نیست که شما تومور دارید. به آن فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک، فشار خون خوش خیم داخل جمجمه یا فشار خون وریدی داخل جمجمه نیز گفته می شود. اگر این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به اختلال بینایی شود.

علت ایجاد تومور مغزی کاذب

تومور کاذب مغزی زمانی ایجاد می شود که مایع مغزی نخاعی بیش از حد در جمجمه شما جمع شود. این امر می تواند مشکلات متعددی از جمله از دست دادن بینایی ایجاد کند. زنان ۲۰ تا ۴۴ ساله دارای اضافه وزن، ۲۰ برابر بیشتر در معرض ابتلا به تومور کاذب مغزی هستند. چندین روش درمانی از جمله کاهش وزن، داروها، ضربه زدن به ستون فقرات و جراحی می تواند کمک کننده باشد.

فشار خون داخل جمجمه یا ایدیوپاتیک

فشار خون داخل جمجمه ای می تواند در افراد هر دو جنس و هر سنی ایجاد شود. در زنانی که دارای اضافه وزن در سنین باروری هستند بسیار شایع تر است. این عارضه در حدود ۱ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر از جمعیت عمومی رخ می دهد. این بیماری در زنانی که بین ۲۰ تا ۴۴ سال سن دارند و ۲۰ درصد بیشتر از وزن ایده آل خود وزن دارند، ۲۰ برابر بیشتر است.

چه چیزی باعث ایجاد تومور کاذب مغزی می شود؟

مایع مغزی نخاعی (CSF) مغز و نخاع را احاطه کرده و از آن محافظت می کند. همچنین مواد مغذی را به مغز شما می رساند و مواد زائد را از آن خارج می کند. فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک (شبه تومور مغزی) زمانی رخ می دهد که بدن شما CSF بیش از حد تولید می کند یا به اندازه کافی از آن را به سیستم جذب نمی کند. با انباشته شدن CSF، فشار داخل جمجمه افزایش می یابد.

هنوز روشن نیست که چه چیزی باعث ایجاد CSF در جمجمه می شود یا چرا تومور کاذب مغزی اغلب افراد دارای اضافه وزن را تحت تاثیر قرار می دهد. اما، محققان به عوامل دیگری اشاره کرده اند که ممکن است افراد را بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دهد:

  • داشتن وریدهای کوچکتر که خون را از مغز آنها خارج می کند (سینوس های وریدی).
  • قطع کورتیکواستروئیدها یا هورمون های رشد، به ویژه در کودکان.
  • مصرف آنتی بیوتیک های تتراسایکلین، مقادیر زیاد ویتامین A، داروهای ضد بارداری خوراکی یا لیتیوم.

علائم تومور کاذب مغزی چیست؟

علائم تومور کاذب مغزی ممکن است در ابتدا نادیده گرفته شوند، اما معمولاً در طول زمان بدون درمان بدتر می شوند. می تواند شامل موارد زیر باشد:

دوبینی و تاری دید

به چیزهایی برخورد می کنید.

سردردهای روزانه

تهوع و استفراغ.

وزوز گوش

تشخیص تومور کاذب مغزی

معاینه فیزیکی: در طول معاینه فیزیکی، پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد. آنها بدن شما را بررسی می کنند و علائم حیاتی شما را اندازه گیری می کنند.
معاینه چشم: یک چشم پزشک ممکن است از ابزاری برای بررسی داخل چشم شما استفاده کند. این تست بدون درد، فضای داخلی چشم شما را بزرگ می کند تا تصویر بهتری به دست آورید. روش دیگر، آنها ممکن است از آزمایشی به نام پریمتری استفاده کنند. این تست از یک محرک بینایی (مانند فلاش نور) استفاده می کند و پاسخ های چشم شما را ثبت می کند.
آزمایشات تصویربرداری: توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از داخل سر شما عکس می گیرد تا سایر مشکلات را بررسی کند.
ضربه زدن به ستون فقرات: ضربه زدن به ستون فقرات شامل وارد کردن یک سوزن در قسمت پایین کمر برای نمونه برداری از CSF است. این امر می تواند بگوید چقدر فشار در اطراف مغز و نخاع شما ایجاد می شود. این آزمایش همچنین می‌تواند مایع را برای رد علل دیگر (مانند عفونت) تجزیه و تحلیل کند. همچنین می توان مقداری از مایع را برای کمک به کاهش فشار برداشت.
ونوگرافی: این آزمایش می‌تواند نشان دهد که سینوس‌های وریدی باریک یا مسدود شده‌اند که می‌تواند.

درمان تومور کاذب مغز

حفظ بینایی
کاهش فشار داخل جمجمه
تسکین علائم (مانند سردرد).

نکته: در صورت عدم درمان، از دست دادن بینایی می تواند دائمی باشد. برای نظارت بر هرگونه تغییر در بینایی خود باید مرتباً معاینات چشمی بعدی داشته باشید.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید