درخواست ویزیت تلفنی با دکتر بتول دادخواه

خدمات کلینیک

نوار عصب و عضله

نوار عصب و عزله در کلینیک مغز و اعصاب دکتر دادخواهنوار عصب و عضله روشی برای بررسی  سیستم اعصاب محیطی و عضلات می باشد.

اعصاب محیطی به زبان ساده :

شامل آخرین سلول عصبی حسی و حرکتی در مدار سیستم عصبی است که زوائد آن از نخاع خارج شده و به گیرنده مربوطه در پوست و عضله  ختم می شود. وقتی بیمار با اشکال در قدرت عضلانی یا اختلال حسی به صورت گزگز مورمور اندامها همراه با درد یا بدون درد به پزشک مراجعه میکند اگر پزشک مشکوک به اشکال در اعصاب محیطی یا عضله گردد، درخواست نوار عصب و عضله می نماید که توسط نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) یا همکاران متخصص توانبخشی انجام می شود.

در نوار عصب یک الکترود گیرنده به اندام وصل می گردد و در فاصله ای نزدیک تر به بدن تحریک الکتریکی در حد میلی آمپر بوسیله یک استیمولاتور انجام می شود و در مانیتور کامپیوتر طبق امواج ثبت شده سرعت هدایت عصب و آمپلیتود موج حسی و حرکتی قابل مشاهده و محاسبه است. و به تشخیص و نوع و شدت  درگیری عصب کمک میکند. نوار عضله در تکمیل نوار عصب انجام می شود وبا وارد کردن یک سوزن که حاوی یک الکترود ثبات است  امواج عضله بر روی منیتور قابل مشاهده است که بر اساس صدا و شکل موج نوع بیماری قابل بررسی و گزارش است. سوزن کمی دردناک است ولی برق ندارد.

پزشک قبل از انجام نوار عصب باید شرح حال بیمار و معاینه کامل به عمل آورد و بعد نوار عصب و عضله را انجام دهد.

  • در بیمارانی که مشکوک به بیرون زدگی دیسک و آسیب ریشه های عصبی هستند جهت برسی شدت آسیب به ریشه ها و حاد و مزمن بودن آن کمک ؟؟؟ است.
  • در بیماران دیابتی که همزمان دیسکوپاتی دارند، برای برسی این موضوع که بیمار از عمل جراحی سود می برد یا خیر نقش کلیدی دارد.
  • در گیر افتادگی های عصب در قسمتهای مختلف از جمله در آرنج، مچ دست و پا یا کنار زانو و یا در ناحیه باسن که اسامی مختلفی هم دارند تحت عنوان سندروم تونل کارپال یا سندروم پریفرمیس،این گیرافتادگی ها اغلب در اثر تنگ شدن کانال عبور عصب و له شدگی آن بین کانال استخوانی و یک سطح سفت یا بین لایه از عضله است که علائم درد، گزگز، مورمور  و ضعف عضلات را منجر می شود.
  • درپلی نوروپاتی های ارثی واکتسابی( ضعف و گزگز پیشرونده ی اندامها در اثر التهاب منتشر عصب ها)
  • میوپاتی ها ی ارثی و اکتسابی (ضعف عضلات در اثر التهاب و آسیب بافت عضله)
  • اشکال در محل اتصال عصب به عضله (ضعف متغیر عضلات در طول روز و با فعالیت)