چند روش مؤثر برای درمان افسردگی!

بهداشت روان نقش مهمی در کارآمدی و نشاط هر جامعه ای ایفا می کند. سلامت روان موجب شادی و نشاط و بالا رفتن حس اعتماد به نفس در خانواده‌ها می‌شود و فقدان آن اضطراب، استرس، دلهره و ناامیدی را به همراه خواهد داشت.

اختلال روانی

سلامت روان تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله بروز بیماری قرار دارد، از ابتدای قرن جدید میلادی بیماری‌های نوپدیدی از گروه کرونا به صورت دوره‌ای ظاهر شده‌اند که از جمله می‌توان به کرونا (COVID-۱۹) اشاره کرد، با توجه به وضعیت پاندمی بیماری که تقریباً تمام جنبه‌های مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی کشور را تحت تأثیر قرار داده، بحث آثار روان‌شناختی این بیماری بر روی بهداشت روان افراد در سطوح مختلف جامعه اهمیت به سزایی دارد.

با افزایش اعمال محدودیت‌ها، نشانه‌های افسردگی و اضطراب در بین زنان هم افزایش پیدا کرده است، این مسئله ثابت شده که شرایط انزوای اجتماعی، دوری از دیگران، آنلاین شدن مدارس و حجم مضاعف کار زنان در خانه و دوری از تعاملات اجتماعی وضعیت زندگی را برای آنها در کرونا بسیار سخت کرده است.

اختلالات روانی در زنان

۲۳ درصد از جمعیت کشور به یکی از انواع بیماری‌ها و اختلالات روانی مبتلا هستند البته ناگفته نماند که اختلالات روانی، طیف وسیع و متنوعی را از استرس و اضطراب خفیف تا افسردگی، اعتیاد و شیزوفرنی و جنون را شامل می‌شود که شایع‌ترین آنها افسردگی است.

مشکلات روانی زنان با شیوع کرونا

در دوران همه‌گیری کرونا، زنان نسبت به مردان، از لحاظ روانی، آسیب بیشتری دیده‌اند. استرس، اضطراب، بی‌اشتهایی و افسردگی در این بحران در میان زنان ۲۷ درصد و در میان مردان ۱۰ درصد بوده و مشکلات روانی در مردان زیر ۵۰ سال در زمان شیوع بیماری، نزدیک به ۴۰ درصد و در زنان بالای ۶۰ درصد گزارش شده است.

سطح سلامت زنان در جامعه هر ساله رو به افزایش است و رشد صعودی امید به زندگی در بین بانوان از ۵۱ سال به ۷۴ سال طی ۴۰ سال اخیر، این ادعا را تأیید می‌کند، اما به طور قطع این موضوع همچنان نیاز به توجه بیشتری دارد.

حضور زنان روستایی در هر حوزه، منجر به افزایش ۲۰ درصدی بازدهی می‌شود. در کشور ما نیز حمایت از سلامت زنان روستایی و عشایری اولویت بوده و پوشش حداکثری بیمه درمانی آنها، که اکنون به ۹۷ درصد رسیده است، در دستور کار قرار دارد.

 زنان در این مناطق از شرایط بهداشت و سلامت مناسبی برخوردار نیستند و نیاز به طرح و اجرای راهکارهای کارشناسانه دارد. با وجود آمار بالای مرگ و میر در مردان، آسیب روانی این موضوع در زنان بیشتر است که البته بخش اعظمی از این چالش‌ها با مداخلات تشخیصی و درمانی و اصلاح سبک زندگی، قابل پیشگیری هستند.

افزایش افسردگی

 بسیاری از زنان و مردان شاغل، در اثر کرونا شغل خود را از دست داده‌اند یا با کسادی کار مواجه شده‌اند و این امری است که به عنوان فشار روانی – اجتماعی می‌تواند به افسردگی منتهی شود.

پاندمی در افزایش افسردگی تأثیر نامطلوب دارد این در حالی است که مطالعات جهانی در انگلستان هم نشان می‌دهد که تا حدود ۳۰ درصد علائم روانشناختی برخی بیماران در سه علامت افسردگی، استرس و اضطراب افزایش داشته است. سازمان نظام روانشناسی کشور نیز در گزارشی اعلام کرده که بیماری کرونا، بهداشت روانی ۵۰ درصد جامعه را به مخاطره انداخته است.

افسردگی و بروز بیماری‌های روانی همواره در میان شهروندان همه جوامع وجود داشته است، اما با بروز و شیوع ویروس کرونا بنابر تحقیقات صورت گرفته میزان این قبیل بیماری‌ها به صورت محسوسی افزایش یافته است، مشکلات ناشی از بیماری‌هایی نظیر افسردگی حتی تا سال‌ها پس از پایان کرونا، می‌تواند اثرات طولانی مدت و مخربی بر افراد باقی گذارد.

 افسردگی نشانه‌ای از یک بیماری

اگر فردی با ناکامی روبه‌رو شود، برای نمونه دانشجویی در امتحان نمره کم گرفته باشد، دچار افسردگی می‌شود که در اینجا یک واکنش طبیعی محسوب می‌شود و البته پس از مدتی خودبه‌خود برطرف می‌شود. افسردگی ممکن است نشانه یک بیماری جسمی به عنوان مثال کم‌کاری تیروئید، یا یک بیماری روانی مانند وسواس باشد.

سرانجام در افسرده خویی یا اختلال افسردگی عمده، افسردگی خود یک بیماری شناخته می‌شود. انواع افسردگی شایع است و به عنوان یک نشانه در ۲۵ درصد افراد جامعه دیده می‌شود، ۶ درصد افراد، مبتلا به اختلال افسردگی عمده هستند که بیماری شدیدی است و حتماً باید درمان شود، در غیر این صورت کار ممکن است به خودکشی برسد. اختلال افسردگی عمده در زنان دوبرابر شایع‌تر از مردان است، اما در دوران کرونا میزان افسردگی، افزایش چشمگیری داشت.

درمان تدریجی افسردگی

احتمال دارد دوره افسردگی خودبه‌خود برطرف شود اما در بهترین حالت این وضعیت چند ماه طول می‌کشد و در این مدت آسیب قابل توجهی به مغز و زندگی وارد می‌کند. به باور متخصصان، التهابی که در اثر افسردگی رخ می‌دهد به مرور زمان باعث زوال اعصاب می‌شود. این چرخه به تغییرات پاتولوژیک در مغز دامن می‌زند به طوری که بهبود یافتن فرد از افسردگی و درمان ناراحتی اعصاب در آینده سخت‌تر خواهد شد.

پیشگیری از افسردگی

بسیاری از روش‌هایی که برای راه‌های کاهش افسردگی مطرح شد برای جلوگیری از افسردگی نیز می‌توان از آنها استفاده کرد اما اگر احساس می‌کنید در معرض افسردگی قرار دارید بهتر است با روانشناس در ارتباط باشید تا بتوانید از مبتلا شدن خود و حتی اطرافیان خود به افسردگی، جلوگیری کنید.

زنان بیشتر از مردان برای درمان افسردگی، یا هر اختلال دیگری، به پزشک مراجعه می‌کنند. این در حالی است که اقدام برای درمان افسردگی شدید و روان درمانی برای هر فردی که از آن رنج می‌برد تا زمان بهبودی، و حتی چند ماه بعد که استاندارد زمان مراقبت در نظر گرفته می‌شود، ضروری است.

اگرچه گاهی دوره‌های افسردگی خود به خود برطرف می‌شود، ممکن است این وضعیت چند ماه رنج فیزیکی و روانی، اندوه و بی‌میلی به زندگی را به همراه داشته باشد و ضرر زیادی متوجه فرد، روابط و کار او سازد. شواهد نشان می‌دهد هرچه دوره افسردگی طولانی‌تر باشد، احتمال عود افسردگی با شدت بیشتر در آینده افزایش می‌یابد.

راه‌های درمان افسردگی

 روان درمانی یکی از این روش‌ها است که هدف از آن اصلاح افکار و باورهایی است که به صورت ناخودآگاه زمینه بروز افسردگی شده است. راه‌های درمان افسردگی در صدد ارائه روش‌هایی برای کنار آمدن استرس تجویز دارو برای تسکین علائم، مانند فکر به خودکشی یا تسهیل روش‌های روان درمانی (نورومدولاسیون) است که در آن به منظور بازگرداندن ارتباط مؤثر بین قسمت‌های کلیدی مغز، اعصاب به صورت مستقیم تحریک می‌شوند.

به علاوه، افراد می‌توانند با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، از رژیم غذایی و ورزش ساده گرفته تا ملحق شدن به گروه سرود و تمرین مدیتیشن، به درمان افسردگی و رفع افسردگی شدید کمک کنند. نتایج حاکی از این است که روان درمانی دست کم به اندازه مصرف دارو مؤثر عمل می‌کند و ترکیب این دو روش برای بسیاری از افراد بهترین نتایج را به همراه دارد.

درمان افسردگی زنان

تغییر سبک زندگی به شدت در تسکین و درمان افسردگی زنان مؤثر است. مهم‌ترین عادت سالم، داشتن خواب کافی است. زیرا خواب برای داشتن احساس خوب ضروری است و روی تمام سیستم‌های بدن و مغز تأثیر می‌گذارد. اگرچه اختلال در خواب جز آخرین علائم افسردگی است که کاملاً برطرف می‌شود، با این حال داشتن خواب منظم لازم و ضروری است.

الگوی ثابت خواب به خودی خود روی متابولیسم بدن اثر می‌گذارد و خطر بیماری قلب و عروق را که با افسردگی در ارتباط است کاهش می‌دهد. به حداقل رساندن میزان تجربه نادیده گرفته شدن و مورد خشونت واقع شدن هم اهمیت دارد. ثابت شده اگر فرد از نظر رفتاری فعال باشد، وضعیت افسردگی بهبود پیدا می‌کند و اگرچه تراپیست به انجام این کار کمک می‌کند، بیمار می‌تواند به تنهایی این روش را انجام دهد.

افسردگی باعث منزوی شدن زنان می‌شود. بیمار انگیزه‌ی خود برای فعالیت را از دست می‌دهد و دوری از اجتماع او را از منابع مورد نیاز تحریک و لذت محروم می‌سازد. بنابراین، فعال بودن حتی اگر خلاف انگیزه فرد است، مزایای زیادی دارد. برای مثال، ارتباط اجتماعی منبع اصلی بهتر شدن روحیه است و با خنثی ساختن واکنش استرس روی جسم زنان اثر می‌گذارد و با ایجاد منبع لذت، با غم و اندوه افسردگی مقابله می‌کند.

 راهکار طبیعی درمان افسردگی

پنج مورد از برترین راهکارهای طبیعی که به‌طور قابل ملاحظه‌ای در جلوگیری از افسردگی زنان مؤثر شناخته شده است عبارتند از:

۱. خواب کافی

۲. ورزش منظم

۳. تمرینات مراقبه (تمرکز ذهن)

۴. پیگیری علاقه‌مندی‌ها

۵. کنترل قند خون

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید