درمان بیماران مغزی و ستون فقرات

بزرگترین خطا در بیماران مغزی و ضایعه نخاعی تعلل در درمان و انتقال به شهرهای دیگر برای مراجعه به پزشکان متخصص در تهران و کلانشهرهای دیگر است.

روند درمان بیمار مغزی و نخاعی

در برخی موارد شاهد انتقال بیمارانی با شرایط حاد هستیم که در شهر خود امکان درمان و معالجه داشته اند ولی تنها به دلیل مراجعه به بهترین متخصص مغز و اعصاب و یا مطرح، مسافت های طولانی را طی می کنند که البته همین انتقال باعث حادتر شدن وضعیت آنها می شود، موضوعی که همراهان بیماران باید به آن توجه  داشته باشند.

عارضه‌های مغزی و نخاعی به طور مستقیم با عملکرد سیستم حسی و حرکتی اندام ها و همچنین با احشای بدن ارتباط مستقیمی دارد به همین دلیل تعلل در مراجعه به پزشک و یا حرکت‌های اضافی و حتی لرزش های سطحی به بدن امکان تشدید عارضه را بالا برده و احتمال فلج شدن، کما و حتی مرگ بیمار را زیاد می‌کند به همین دلیل به طور جدی تاکید می شود که به جای جستجو در اینترنت برای مراجعه به بهترین جراح مغز و اعصاب و مطرح و وسواس در انتخاب درمانگر، درمان در نزدیکترین بیمارستان مجهز انجام شود.

درمان بیماران مغزی و ستون فقرات چه قدر طول می کشد؟

درمان بیماران مغزی و ستون فقرات بین یک تا ده سال به طول می انجامد، افزود: درمان تنها به جراحی خلاصه نمی شود چراکه پس از به ثبات رسیدن شرایط بیماران مغزی و نخاعی، در مرحله بعد، درمان های توانبخشی و معاینات دوره ای آغاز می شود به همین دلیل نزدیکی بیمار به پزشک معالج خود علاوه بر تسهیل مراجعه می تواند از نظر مالی نیز برای بیمار مناسب تر باشد.

گاهی برخی از همراهان بیماران با وجود مخالفت تیم پزشکی اصرار دارند که برای انتقال بیمار خود به شهر دیگر از طریق خطوط هوایی اقدام کنند، ولی باید توجه داشت که بیماران مغزی و نخاعی بعد از جراحی، بین ۲ تا ۶ هفته اجازه پرواز ندارند، چرا که کمبود اکسیژن برای بیماران مغزی و تحریک ستون فقرات برای بیماران ضایعه نخاعی شرایطی حاد را به وجود می آورد.

درمان عارضه مغزی و نخاعی

افراد دچار عارضه مغزی و نخاعی، اغلب دچار شوک عصبی می شوند فرآیندی که باعث می شود بخشی و یا کل بدن قادر به حس و یا حرکت نباشد، روندی  که ممکن است بین چند ساعت تا چند ماه ادامه داشته باشد، بر همین اساس هفته های ابتدایی درمان درواقع زمان طلایی معالجه است و نباید آن را با جستجو برای وقت گرفتن و یا انتقال بیمار از بین برد، موضوعی که به غیر از وسواس انتخاب بهترین جراح نمی توان برای آن نامی گذاشت و این روزها در بین بیماران و همراهان آنها به شدت شایع شده است.

استفاده از تکنیک های روز دنیا در درمان باعث شده تا درصد موفقیت عمل های مغز و اعصاب در کشور افزایش پیدا کند و آوازه پزشکان ایرانی در خارج از مرزها شنیده شود، بطوری که امروز شاهد حضور صدها بیمار خارجی از کشورهای منطقه در بیمارستان ها و کلینیک های ایران هستیم که این امر گواه توانمندی متخصصان کشورمان است.

درمان عارضه های مغزی و ستون فقرات در ایران طی سالهای اخیر به سمت جراحی‌ها و تکنیک‌های کمتر تهاجمی رفته است چراکه استفاده از این روش‌ها برای درمان بیماران، مزیت‌های فراوانی نظیر کوتاه شدن دوره نقاهت و کاهش جراحت دارد.

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید