عوامل ایجاد مثانه نوروژنیك (عصبی)

 

درمان مثانه نوروژنیك (عصبی) در ایران با كمك دستگاه تحریك كننده عصب نخاعی مثانه انجام می شود. این روش بیماران مبتلا را از داشتن سوند برای پیشگیری از بی اختیاری ادرار بی نیاز می كند.

عوامل ایجاد کننده مثانه نوروژنیك (عصبی)

دیابت، ام اس، پاركینسون، پروستات خوش خیم و بدخیم، تروماهای نخاعی و بیماری های مادرزادی از جمله عوامل بروز مثانه نوروژنیك هستند. تروماهای نخاعی، بیماری های مادرزادی مانند داشتن یك توده در بالای دنبالچه در نوزادان، زایمان و یائسگی در زنان از علت های دیگر این بیماری است.

این بیماری ها و اقدامات درمانی كه برای آنها صورت می گیرد مانند انجام جراحی برای درمان پروستات می تواند به قطع عصب نخاعی مثانه منجر شده و بیمار دچار مثانه نوروژنیك شود.

عوارض مثانه عصبی

در اثر بیماری دیابت، اختلال در سیستم عصبی مثانه رخ می دهد و احتباس ادرار و دفع ناكافی ادرار صورت می گیرد، بیماری ام اس نیز یكی از علائم اولیه احتباس ادرار است كه در اثر آن مثانه پر و دفع به صورت كامل صورت نمی گیرد و مقدار باقی مانده ادرار در مثانه سبب بروز عفونت اداری می شود. در بیماری پاركینسون نیز كه در سنین بالا دیده می شود، عملكرد سیستم عصبی دچار اختلال شده و بی اختیاری ادراری صورت می گیرد و افردی كه به دلیل دیسك كمر یا تنگی كانال نخاع جراحی انجام داده اند ممكن است دچار این عارضه شوند.
برخی از افراد نیز كه به علت سرطان روده جراحی می شوند، ممكن است با قطع عصب مثانه و مثانه نوروژنیك مواجه شوند همچنین تصادفات نیز می تواند سبب بروز این بیماری شود.

انواع مثانه نوروژنیك

برخی از مبتلایان كاملا بی اختیاری ادراری دارند كه این نوع شیوع كمتری دارد و در برخی دیگر ادرار تشكیل می شود اما به دلیل اینكه بیمار احساس نمی كند، ادرار دفع نمی شود. این بیماران ناچارند در طول روز چند بار از سوند استفاده كنند كه برای آنها علاوه بر هزینه، مشكلاتی مانند مانند عفونت ادراری، پارگی یا تنگی مجرای ادراری ایجاد می كند كه برای بیمار بسیار طاقت فرسا و ناراحت كننده است.

بی اختیاری اداری

به هرگونه نشت و خروج غیرارادی ادرار بی اختیاری ادراری می گویند كه ممكن است در هر سنی بروز كند. كودكانی كه دچار شب ادراری هستند، در گروه بی اختیاری ادراری قرار نمی گیرند اما كودكانی كه علاوه بر شب در طول روز نیز بی اختیاری دارند، جزو این گروه از بیماری به شمار می آیند.  این بیماری در زنان به دلیل تنگی یا چسبندگی مجرای ادراری و در پسران به دلیل ختنه نشدن یا بد ختنه شدن رخ می دهد و به طور كلی در زنان شایع تر است.
بی اختیاری را به دو دسته بی اختیاری ادراری استرسی و بی اختیاری ادراری فوریتی تقسیم كرد. در بی اختیاری استرسی با سرفه، عطسه، خندیدن، بلند شدن از روی صندلی، طناب زدن در هنگام ورزش یا پریدن از روی جوی، ریزش ادرار صورت می گیرد كه به دلیل ضعف عضلات كف لگن به دلیل زایمان دوقلویی، تعدد بارداری یا فشار سر جنین به كف لگن رخ می دهد.
بی اختیاری ادراری فوریتی نیز به گونه ای است كه قبل از رسیدن به دستشویی ریزش ادرار صورت می گیرد كه با دارو یا تزریق بوتاكس در مجاری اداری درمان می شود.

جراحی مثانه

برای اولین بار در ایران جراحی مثانه در آذرماه سال 1395 در كنگره بین المللی نورویولوژی ایران به صورت جراحی زنده انجام شد و تاكنون نیز در برخی بیمارستان های تهران این جراحی انجام شده و همچنین در تبریز و شیراز در حال انجام است. در این روش درمانی جدید در نخاع افرادی كه مثانه نوروژنیك دارند، یك الكترود و در عضله باسن آنها باطری آن نصب می شود؛ طول عمر این دستگاه حداقل 10 سال است و با یك ریموت توسط بیمار كنترل می شود.
نام این دستگاه ‘ساكرال نورو مدولاسیون’ (sacral nerve stimulator modulation) است. ریموت این دستگاه هر دو ساعت یك بار به الكترود داخل نخاع دستور می دهد تا تخلیه مثانه انجام شود.

هزینه جراحی مثانه عصبی

 این جراحی تحت پوشش بیمه است و هزینه های آن توسط بیمه پرداخت می شود. همچنین انجام چكاپ برای افرادی كه دچار سنگ كلیه، عفونت ادراری، بی اختیاری ادرار، ام اس، دیابت، پاركینسون یا دیسك های كمر هستند، توسط انجمن نورویورولوژی ایران انجام می شود.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:  عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید