مسائل جنسي و رابطه پس از صدمه مغزی

متخصص مغز و اعصاب: فرآيند جنسيت بيشتر از توانايي برانگيختگي جنسي يا انجام دادن فعاليت هاي جنسي يا توليد مثل است. جنسيت شامل احساس زن يا مرد و انتظاراتي که تعليم فرهنگي آنها براي شان ميآورد، مي باشد. جنسيت شامل توانايي احساس کردن عشق و تواناي بهبود و نگهداري رابطه عاشقانه ميباشد. صدمه مغزي سبب تغييرات متنوع و زيادي از نظر بيولوژيکي و فيزيکي و شناختي ميشود. اين تغييرات ميتواند تاثيرات زيادي روي روابط شخصي و مربوط به جنسيت فرد داشته باشد.

 

عملکرد ساختارهاي مغز

صدمه مغزي ممکن است به عملکرد ساختارهاي مغز که عمل درخواست جنسي را جهت ميدهد آسيب بزند. آن ممکن است توليد هورمون هاي بدن را تغيير بدهد و اين ميتواند روي ميل جنسي تاثير بگذارد. کمبود علاقه جنسي يک مشکل عادي براي شخصي است که صدمه مغزي شده است. اگر چه، بعضي اشخاصي که صدمه مغزي شده اند ممکن است کاهش تواناي کنترل در خواست هاي جنسي داشته باشند و اين ميتواند سبب مشکلات رفتاري براي فرد شود.

بعضي مردان ممکن است در رسيدن يا نگهداري فغوط مشکل داشته باشند. يک صدمه مغزي ممکن است همچنين در دوره قاعدگي زنان اختلال ايجاد کند، که اين اغلب چندين ماه طول مي کشد.

فردي که نمي تواند دستها و پاهايش را حرکت دهد و يا در صورت حرکت دادن درد دارد، ممکن است مشکلاتي در پيدا کردن يک حالت راحت براي رابطه جنسي داشته باشد. فردي که دستها و پاهايش بد شکل شده باشند ممکن است به اين اعتقاد برسد که ديگر براي شريک جنسي خود جالب و مطلوب نيست.

تغييرات در احساسات پس از صدمه مغزی

صدمه مغزي ممکن است سبب تغييراتي در احساسات فرد شود. فردي ممکن است تجربه درد از لمس داشته باشد، يا قسمت هاي بدنش ممکن است لمس شريک جنسي اش را احساس نکند. چنين تغييراتي ممکن است سطح برانگيختگي را کاهش دهد يا عملکرد را خيلي سخت کند. ترس از احساس درد ممکن است همچنين سبب کاهش علاقه شريک جنسي به فعاليت جنسي شود. مشکلات کنترل روده و مثانه که پس از صدمه مغزي اتفاق مي افتند همچنين ميتواند روي رابطه و نزديکي جنسي تاثير بگذارد. مهارت هاي ارتباطي و زباني بخش مهمي از جنسيت و روابط جنسي هستند. شريک جنسي اش فرد صدمه ديده ممکن است مجبور شود که راههاي جديدي را براي ارتباط برقرار کردن احساسات روابط جنسي ياد بگيرد. آنها علاوه بر برقراري ارتباطات درباره کارهاي مربوط به خانه يا نيازهاي مربوط به مراقبت از خود بايد ارتباطات مربوط به جنسيت را نيز ياد بگيرند.

 

تغییر در اخلاق و رفتار پس از صدمه مغزی

تغييرات رفتاري و شناختي ناشي از صدمه مغزي بيشترين تاثيرات منفي را روي روابط شخصي و جنسيت دارند. تغييرات شناختي اغلب اوقات به عنوان تغييرات شخصي شرح داده شده اند، چون به نظر ميرسد، که فرد از نظر شخصيتي خيلي با قبل از صدمه مغزي تفاوت دارد. فرد ممکن است نتواند عواطفش را به خوبي قبل از صدمه بيان يا کنترل کند. او ممکن است در يک مکان عمومي نا مناسب رفتار کند، که اين ممکن است منجر به اضطراب شريک جنسي اش شود. زود رنجي، کاهش ظرفيت حافظه يا رفتار عصباني و پر خاشگرانه ممکن است در زندگي خانوادگي يا روابط عاشقانه اختلال ايجاد کند و اين شامل طيفي از ضعيف تا خيلي قوي ميباشد.

براي بعضي از زوج ها رابطه جنسي ممکن است براي بهبود مهارت هاي فيزيکي و شناختي دوباره ايجاد ميشود. تجويز دارو يا ديگر درمان هاي پزشکي در بعضي از موقعيت ها مفيد ميباشد. مخصوصاً براي کمک به کاهش درد، بهبود حرکت، درمان مشکلات مربوط به نغوظ و کنترل عدم تعادل هورموني. همچنين به خاطر آوردن روابط عاشقانه مشترک که در آن روابط معاشرت جنسي وجود نداشته است اما تفريحات زياد و نزديکي هاي فيزيکي ساده اي وجود داشته است مهم مي باشد.

مطالب پیشنهادی:  نوروپاتی چیست و چه درمانی دارد؟

مشاوره گرفتن از یک متخصص مغز و اعصاب

اگر خدمات مشاوره اي موجود باشد، يک مشاور ممکن است بتواند به فرد کمک کند و به شريک جنسي اش راههاي جديد براي مبارزه کردن و تطابق فرد با تغييراتي که در اثر صدمه مغزي ايجاد شده را بياموزد. يک مشاور ممکن است همچنين بتواند به فرد و شريکش براي يافتن راه حل هايي براي مشکلات عملکرد جنسي يا پيدا کردن راههاي متنوعي در بدست آوردن اوقات خويش با يکديگر کمک کند. درک و حمايت شريک عشقي عليرغم کمبود زيادي که در نتيجه صدمه به وجود آمده است به فرد براي ادامه داشتن يک تصور از خويش جنسي مثبت و ايجاد فعاليت جنسي مناسب کمک کند.

همدلی و همکاری خانواده و اطرافیان

حمايت و درک دوستان و افراد خانواده و اجتماع همچنين براي کمک به فرد صدمه ديده و شريک وي به عنوان راهي براي ادامه روابط به صورت راحت، قابل قبول از لحاظ شخصيتي و مناسب از لحاظ فيزيکي آن طور که براي هر دو ممکن باشد، بسيار مهم مي باشد.

– مراقبت هاي لازم براي فرد صدمه ديده در خانه و اجتماع

راهنمائي هاي لازم براي مراقبت پزشکي مطمئن و پيشگيري از صدمه

ايجاد سلامت و امنيت از طريق خدمات پزشکي

بسيار مهم است که فرد صدمه ديده را تا آنجائيکه ممکن است سلامت نگهداريم. اعضاي خانواده بايد اطلاعات دقيقي درباره مشکلات و نيازهاي پزشکي فرد داشته باشند.

در تصوير زير، يک کتاب با اطلاعاتي که درباره نيازهاي پزشکي فرد نوشته شده و يک تقويم که در آن قرار ملاقات هاي پزشکي نوشته شده است توسط خانواده نگهداري ميشود.

– اطلاعاتي درباره دارو ها:

اعضاي خانواده بايد هدف از تجويز داروها توسط دکتر ها يا بيمارستان بدانند. اين اطلاعات شامل اين است که چگونه و چه زمان داروها بايد به فرد داده شوند. خانواده بايد بدانند که آيا يک دارو ميتواند گاهي اوقات سبب عوارض (مشکلات مربوطه آن) مي شود يا نه. آنها بايد بدانند که چطور عوارض بر يک دارو را تشخيص دهند و اگر مشکلي رخ داد چه کاري انجام دهند.

خانواده بايد همچنين بدانند براي دريافت خدمات و وسايل داروئي مورد نياز به چه جايي بايد مراجعه کنند. و چه کاري انجام دهند داروهاي زيادي وجود دارند که اگر به صورت غير صحيح استفاده شوند ميتوانند خطرناک باشند. داروها بايد در جاهاي امن و مناسب و جايي دور از دسترس اطفال براي جلوگيري از استفاده نا بجا قرار بگيرند.

 

درمان هاي پزشکي

فرد ممکن است هنگاميکه از بيمارستان مرخص ميشود داراي زخم هاي باز يا شکستگي استخوان ناشي از صدمه مغزي باشد. قبلاً گفته شد که لباس ها و بانداژ هايي که براي مراقبت از زخم استفاده ميشوند بايد بسيار تميز باشند. لباس ها و بانداژ هايي که دوباره استفاده ميشوند بايد با آب جوشيده شده شسته شوند. همچنين آبي که براي تميز کردن زخم هاي باز يا هر منطقه ديگري استفاده مي شود بايد ابتدا جوشيده شود.

ایجاد یک محیط امن برای فرد

امن ساختن مکاني که فرد صدمه ديده در آن زندگي ميکند بسيار مهم ميباشد، تا به اين وسيله خطر صدمه بيشتر را براي فرد کاهش دهيم.

– زمين خوردن ها:

بعد از صدمه مغزي، فرد ممکن است مشکلاتي در وضوح بينايي يا شنيداري يا توجه و تمرکز داشته باشد و همچنين مشکلاتي در کنترل حرکات بدنش يا حفظ تعادل داشته باشد. اين مشکلات خطر زمين خوردن فرد را زياد ميکند.

بعضي از مناطق خانه ممکن است به طور ويژه براي فردي که خطر زمين خوردن دارد بسيار خطرناک باشد. اعضاي خانواده بايد توجه خاصي به مناطقي از خانه که در زير به آنها اشاره مي کنيم داشته باشند.

مطالب پیشنهادی:  راهکارهای درمان حملات پانیک

– پله ها:

پله ها را تميز و بدون آشغال و خرت و پرت نگهداريد، نرده ها بايد به طور مطمئن و امن به ديوار متصل شده باشند. (تصوير8)

– توالت و حمام

اسکلت اطراف توالت ميتوانند به فرد کمک کند که در حين عمل دفع تعاوش را نگه دارد (تصوير9) عمل شستشو در وضعيت نشسته از شستشو در وضعيت ايستاده امن تر ميباشد. يک مانع که از يک کمربند يا پارچه ساخته شده است بايد براي فردي که مشکل نگهداري تعادل در حالت نشسته دارد استفاده شود. (تصوير 10) هميشه فرد بايد از يک وسيله زمين شوئي دسته بلند براي پاک کردن آب ريخته شده در حمام و توالت استفاده شود. (تصوير 11)

– تميز نگه داشتن منزل از آشغال و خرت و پرت.

اثاثيه منزل يا متعلقاتش را طوري قرار دهيد که فرد صدمه ديد بتواند به آساني و بدون چرخش يا افتادن در اطراف آنها حرکت کنند. قفسه ها ميتوانند همچنين براي نگهداشتن و قرار دادن وسايل منزل استفاده شوند.

– آشپزخانه:

براي فرد صدمه ديده اي که مشکلات حرکتي يا فکر کردن يا توجه در تمرکز دارد، آشپزي ميتواند بسيار خطرناک باشد. هنگاميکه فرد آشپزي مي کند بايد کسي در کنارش تا هنگاميکه مطمئن شود او ميتواند بدون خطر سوختن و با امنيت آشپزي کند، بماند.

فردي که مشکلات حافظه اي يا توجه تمرکز دارد ممکن است فراموش کند چيزهايي در حال پختن هستند، يا نتواند از اجاق گاز يا ديگر وسايل پخت و پز به صورت امن و سالم استفاده کند و يا به طور تصادفي اتشي را روشن کند. اگر فرد تعادلش را از دست بدهد و روي وسيله گرم کننده، اجاق گاز يا آتش مخصوص پختن بيافتد، ممکن است بسوزد. چاقو و ديگر وسايل تيز آشپزخانه ميتوانند همچنين براي فرد خطرناک باشند.

خانواده بايد همچنين تا هنگاميکه مطمئن شوند فرد ميتواند با امنيت از چاقو و ديگر وسايل آشپزي استفاده کند، به فرد توجه کنند

رفتار  دوستان و همسايگان با فرد آسیب دیده مغز

براي مراقبت از فرد صدمه مغزي شده به تلاش زيادي از سوي اعضاي خانواده، به خصوص در ماههاي نخستين ترخيص فرد از بيمارستان و هنگامي که در خانه ميباشد نياز ميباشد. اين زماني است که خانواده بايد ياد بگيرد که چطور به صورت عاطفي با فردي که از لحاظ ذهني و جسمي صدمه ديده است، برخورد کند.

اعضاي خانواده ممکن است احساس ترس يا عصبانيت يا حتي احساس گناه راجع به صدمه داشته باشند. آنها ممکن است فرد ديگري را به خاطر عدم محافظت فرد از صدمه، سرزنش کنند. فردي از خانواده ممکن است فکر کند: « من نبايد به او اجازه ميدادم که با ماشين رانندگي کند» يا « من نبايد از او مي خواستم که پشت بام را فيکس کند» يا «همسرم بايد از دو چرخه سواري او پس از نوشيدن آبجو جلوگيري ميکردم.»

اين احساسات خيلي دردناک هستند و ممکن است سبب بحث هاي جدي خانوادگي شوند. اغلب افراد اطلاعات دقيقي درباره اينکه چطور بهترين کمک را به فرد پس از صدمه مغزي داشته باشند را ندارند. دوستان و افراد خانواده ممکن است فکر کنند که فرد مريض است و نياز به درمان طولاني و ثابت دارد. آنها ممکن است براي تامين نيازهاي فرد احساس مسئوليت کنند. چنين مراقبت دائمي به فرد اجازه و فرصت يادگيري دوباره مهارت ها يا شکل دادن دوباره مسئوليت ها را نمي دهد.

فرد صدمه مغزي شده ممکن است گيج يا پريشان و آشفته باشد و يا در موارد مختلفي به صورت عجيبي عمل کند. اعضاي خانواده ممکن است نگران بروز رفتار غير قابل قبول از طرف جامعه از سوي فرد باشند. پس آنها ممکن است سعي کنند براي جلوگيري از نارضايتي هاي اجتماعي وي را در خانه محبوس کنند.

مطالب پیشنهادی:  تشخیص بیماری مغز و اعصاب با نوار عصب چشم!

صدمه مغزي ممکن است همچنين موجب افزايش مشکلات مربوط به امور مالي خانواده شود. اعضاي خانواده اغلب بايد انتخاب مشکلي بين ماندن فرد در خانه و تامين مراقبت وي و يا سپردن او به مرکزي همراه با دادن دستمزد به آنجام دارند.

اغلب، زمانيکه فرد صدمه ديده و مراقبت کننده وي به حمايت و ياري بيشتري از جانب ساير اعضاي جامعه نياز دارند، آنها از دوستان و همسايگانشان جدا ميشوند. جدا سازي و کمبود حمايت به فشارهاي فيزيکي و عاطفي که به خانواده اعمال ميشود، اضافه خواهد شد.

يک مسئوليت مهم ارائه دهندگان خدمات توانبخشي در سطح مياني و ديگر ارائه دهندگان خدمات مراقبتي، کمک به بالا بردن درک افراد جامعه از نيازهاي فرد صدمه مغزي شده ميباشد. زمانيکه دوستان و ديگر افراد جامعه بفهمند چرا به نظر ميرسد فرد فعاليت هاي متفاوتي پس از ضربه انجام ميدهد. آنها ميتوانند بهتر به فرد و خانواده اش کمک کنند.

علاوه بر اين زمانيکه افراد خانواده احساس کنند که دوستان و همسايگان موضوع را درک کرده اند، ممکن است احساس راحتي بيشتري در هنگام کمک و مراقبت از فرد صدمه ديده کنند.

خدمات توانبخشی

ارائه دهندگان خدمات توانبخشي در سطح مياني به افراد جامعه کمک ميکند تا يک فهرست را براي تقسيم وظايف تنظيم کنند، آن طور که اعضاي خانواده هم شانسي براي استراحت يا پرداختن به ساير مسئوليت هايشان داشته باشند. در بعضي جوامع MLRW، چندين خانواده را که خدمات مراقبتي به فرد صدمه مغزي شده يا انواع ديگري از ناتواني ها ارائه ميدهند، شناسايي کنند. MLRW براي اعضاي اين خانواده ها اين امکان را ايجاد ميکند که با يکديگر ملاقات کنند، تا اطلاعات تجربي شان را در اختيار يکديگر قرار دهند و براي يکديگر نقش کمکي يا حمايت عاطفي را در مورد حل مشکلات مربوط به مراقبت و کنترل مشکلات ترسيم کنند. MLRW همچنين ميتواند روش ها جستجو براي پيوستن به مراکز مراقبتي را به خانواده ها ياد بدهد و همين طور بعضي از مراقبت کننده ها را که به طور مجاني کارها يا ديگر مسئوليت هايشان را در جهت دوباره بدست آوردن توانايي فرد انجام مي دهند، به خانواده ها معرفي کنند.

 سو تفاهم ها و واقعيات مربوط به صدمه مغز

در زير بعضي از سو تفاهم و مسائل رايج مربوط به صدمه مغزي اشاره شده است MLRW درباره آنها با اعضاي خانواده و جامعه ميتواند بحث کند.

– مردم ممکن است معتقد باشند که فردي که صدمه مغزي شده است مريض است و به يک درمان دائمي نياز دارد، چون او نميتواند هيچ کاري را براي خودش انجام دهد.

– اين اشتباه است! فردي که صدمه مغزي شده است ميتواند بسياري از مهارت ها را دوباره ياد بگيرد و بسياري از مسئوليت هاي گذشته اي را دوباره بدست بياورد. بنابراين، اگر به فرد فرصت تلاش کردن داده نشود، فرد اين موارد را دوباره به دست نخواهد آورد.

– بعضي از افراد معتقد هستند که صدمه مغزي يک تنبيه براي گناهان و يا رفتار بد فرد است، يا تغييرات رفتاري به دليل يک جادوگري يا تشکيلات بد است.

– فرد دچار آسيب شده، چون مغزي صدمه ديد است. نه به خاطر اينکه او کارهاي اشتباه انجام داده است يا اينکه بعضي براي او آرزوي بد کرده اند (او را نفرين کرده اند)

– مردم ممکن است از اين موضوع بترسند، که فرد صدمه مغزي شده مريض است اين بيماري را به سايرين هم انتقال مي دهد. 

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید