روش‌های درمانی اختلال اسکلتی و عضلانی

کمردرد و آرتروز از شایع ترین اختلال های اسکلتی و عضلانی است. طب فیزیکی و توانبخشی با روش‌های درمانی عمدتا غیردارویی، غیرتهاجمی یا کمترتهاجمی توانسته است اقدامات بسیار مثبتی را در این زمینه بردارد تا کمتر بار مالی و اجتماعی برای بیمار در پی داشته باشد.

روند درمان و توانبخشی

 نتیجه گیری مطلوب و موفقیت در ارائه خدمات به شیوه کارآمد و مقرون به صرفه زمانی میسر می شود که هم از درمان‌های مبتنی بر شواهد بهره کافی ببریم و هم این خدمات متمرکز بر نیازها و اهداف درمانی باشد.
استفاده کمتر از روش‌های درمانی منفعل به منظور مشارکت فعال بیمار در روند درمان و توانبخشی خویش همچنین به کار بردن طیف گسترده‌ای از روش‌های بررسی و ارزیابی در راستای شناسایی منبع و عامل مشکلات و ناتوانایی بیمار ما را قادر به بازگرداندن عملکرد طبیعی فرد و دستیابی به بالاترین سطح از رفاه و استقلال می‌کند.

اهدف متخصصان طب توانبخشی

همه بیماری‌ها، از مشکلات اسکلتی عضلانی و عصبی گرفته تا قلبی ریوی به صورت موقت یا دائم عملکرد و توانایی یک فرد را کاهش می دهد و بر میزان استقلال و نقش او در اجتماع تاثیرگذار است. نقش و اهمیت طب توانبخشی که بر بازگرداندن یا جبران اختلال عملکردی فرد تأثیرگذار است.

استفاده از طب فیزیکی و توانبخشی

 یکی از حیطه های اصلی طب فیزیکی و توانبخشی، بیماری ها و مشکلاتی است که سیستم اسکلتی و عضلانی را درگیر می کند؛ تروماها (ضربه ها)، کمردرد و آرتروز در صدر این مشکلات قرار دارند و به دلیل احتمال بروز دردهای مزمن و ناتوانی هزینه‌های درمانی آنها به مراتب از هزینه‌های سایر مشکلات شایع بیشتر است.

طب فیزیکی

در این روش به تشخیص و درمان غیرجراحی اختلالات مربوط به فیزیک بدن پرداخته می‌شود؛ مانند تشخیص علت و درمان درد شانه، گردن، کمر و زانوها، متخصصان این رشته علاوه بر استفاده از روش‌های متداول دارویی از درمان‌های غیردارویی همچون ورزش درمانی، ورزش در آب، جریان‌های الکتریکی و ماساژ در درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

طب توانبخشی

توانبخشی به معنی بهبود و حفظ حداکثر عملکرد جسمی، روانی و اجتماعی فرد است؛ در این روش درمانی افراد دچار ناتوانی‌های اکتسابی مانند سکته‌های مغزی و قلبی، بیماران ضایعه نخاعی و بیماران مبتلا به ناتوانی‌های مادرزادی (فلج مغزی) مورد ارزیابی قرار گرفته و تلاش در راستای بهبود عملکرد و کیفیت زندگی فرد صورت می‌گیرد. بازتوانی ضایعات ناشی از آسیب‌های ورزشی و شغلی نیز از این طریق انجام می‌شود.

طب الکترودیاگنوز

در این روش که شامل تست های تشخیصی مانند نوار عصب و عضله است، با بررسی عضلات و اعصاب مشکوک به تشخیص بیماری‌ها کمک می شود. از این روش می توان به درمان بیماری‌های قطع اعصاب و شبکه‌های عصبی، درگیری‌های عصبی، بیماری‌های دیسک کمری و گردنی مانند خواب رفتگی و مورمور شدن دست‌ها که در میانسالی و سنین پیری شایع است، پرداخت.

 

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button