عاملی که در سکته‌ مغزی و قلبی دخیل است؟

لخته شدن خون در عروق وریدی موجب آمبولی ریه می‌شود و لخته شدن خون در عروق شریانی سکته‌های مغزی و قلبی را به همراه دارد.

 لخته شده خون و دلایل ایجاد آن در بدن

لخته شدن خون می تواند در عروق شریانی یا و ریدی اتفاق بیفتد اگر لخته شدن خون در عروق شریانی رخ دهد دو ارگان اصلی قلب و مغز مورد هدف قرار می گیرند که در نهایت این لخنه شدن موجب سکته‌های مغزی و قلبی می شود و در صورتیکه لخته شدن خون در عروق وریدی ایجاد شود موجب ترومبوز یا آمبولی ریه می شود اگرچه این لختگی می‌تواند در همه ارگان‌های بدن مثل ران یا ساق پا ایجاد شده و پس از حرکت به سمت ریه رفته و آمبولی ریه ایجاد کند.

افراد دارای لختگی خون

افرادی معدود در جامعه وجود دارند به صورت مادرزادی ژن‌های معیوبی دارند که معمولا دچار لختگی خون می‌شوند اما موارد غیر ارثی مثل بیماری‌های زمینه ای (فشار خون و دیابت)، چاقی، بیماری‌های بدخیم، بی‌تحرکی در سفرهای طولانی‌مدت و بستری بودن در مدت طولانی می‌تواند لختگی خون را ایجاد نماید.

ارتباط لختگی خون با تزریق واکسن کرونا

توصیه علمی مبنی بر نقش واکسن در لختگی خون وجود ندارد و این اتفاق بسیار نادر است. در راستای این اتفاق، در تعدادی از کشورها مطالعاتی انجام شد و رده بندی سنی برای تزریق برخی واکسن ها صورت گرفت. ولی اینکه به دلیل ترس از لختگی خون و ترومبوز واکسن نزنیم توصیه ای برای آن وجود ندارد و بررسی قبل از تزریق هم از نظر علمی نیاز نیست مگر افرادی که از نظر ارثی مشکل داشته باشند که باید پیش از تزریق با پزشک خود مشورت کنند.

درصد احتمال لختگی خون با کووید ۱۹

این بیماری در ایجاد عوارض لختگی خون در عروق خطرناک تر از واکسن است. پزشکان برای افرادی که بواسطه ابتلاء به کووید ۱۹ بستری می‌شوند داروهای پیشگیرانه ای تجویز می کنند که خطر آمبولی را کاهش دهد. پزشکان ما تمامی دستورالعمل‌های سازمان‌های بین المللی و وزارت بهداشت را رعایت می‌کنند تا از لختگی خون ناشی از کرونا جلوگیری کنند و برای بیماران بستری معمولا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می شود.

رابطه لخته خون و سکته مغزی

سکته مغزی ناشی از لخته شدن خون در عروق مغز است که عوارض وخیمی را در پی دارد. از مهمترین عوامل ایجاد سکته مغزی می توان به بیماری‌های دیابت، فشار خون، چاقی، کلسترول بالا و ورزش نکردن و رژیم غذایی نامناسب اشاره کرد.

تاری دید، سردرد خفیف، لکنت زبان و فلج قسمتی از بدن از علائم سکته مغزی است. به محض مشاهده این علائم باید هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کرد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید