علائم و نشانه های سکته مغزی

بسیاری از افراد مایل هستند بدانند که سکته مغزی چه زمان و با چه علائمی در فرد اتفاق می افتد. در این مطلب ضمن بررسی این موضوع به سوالی چون رابطه میگرن و سکته مغزی نیز خواهیم پرداخت.

خطر بروز سکته مغزی در مردان

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون قسمتی از مغز دچار اختلال شود. علائم و نشانه های سکته مغزی بستگی به محل درگیر و وسعت ضایعه بافت مغزی دارد.
میگرن در زنان سه برابر شایعتر از مردان است. خطر بروز سکته مغزی در مردان دو برابر بیشتر از زنان است. مطالعات نشان داده اند که خطر بروز سکته مغزی در زنان بین ۳۵ تا ۴۵ سال که میگرن با یا بدون اورا دارند بیشتر است.

انواع سکته مغزی

سکته مغزی دو نوع ایسکمیک و هموراژیک دارد. در نوع ایسکمیک به علت وجود لخته خون در رگهای قسمتی از مغز رساندن خون و اکسیژن به همان قسمت مغز دچار اختلال می شود و در نوع هموراژیک قسمتی از دیواره رگ مغز که ضعیف شده پاره می شود و خونریزی در بافت مغز مجاور آن اتفاق می افتد. ارتباط میگرن بیشتر با نوع ایسکمیک سکته مغزی ثابت شده است.

رابطه میگرن و سکته مغزی

بعضی از مردم فکر می کنند که حمله میگرن یکی از علائم سکته مغزی است و بعضی دیگر فکر می کنند که در هنگام حمله حاد میگرن احتمال دارد سکته مغزی کنند.مطالعات نشان داد که میزان بروز سکته مغزی در هنگام حمله حاد میگرن در مبتلایان به میگرن بیشتر از مواقع دیگر نیست بلکه این ریسک بطور کلی در طول دوره بیماری میگرن وجود دارد .

سکته مغزی ایسکمیک

در صورتیکه اورای میگرن طولانی شود احتمال اینکه سکته مغزی ایسکمیک در اثر کاهش خونرسانی مغز ایجاد شود بالاست و در این صورت حتما باید توسط متخصص مغز و اعصاب به وسیله سی تی اسکن مغز و یا ام آر آی مغز بررسی لازم انجام شود.

گاهی اورای میگرن می تواند به صورت حمله ایسکمیک گذرا TIA (Trasient Ischemic Attack) خود را نشان بدهد همچنین در سکته مغزی هم گاهی سردرد های شبیه میگرن ممکن است دیده شود بنابراین دقت در تشخیص صحیح با توجه به رابطه میگرن و سکته مغزی توسط متخصص مغز واعصاب ضروری بنظر می رسد. مطالعات نشان داده اند که ریسک سکته مغزی در میگرن با اورا بیشتر از میگرن بدون اورا افزایش می یابد.

طبق تحقیقات انجام شده ریسک سکته مغزی در مبتلایان به میگرن در موارد زیر افزایش می یابد:

  • زنان مبتلا به میگرن نه مردان
  • مبتلایان به میگرن با سن زیر ۴۵ سال
  • سیگاریهای مبتلا به میگرن با اورا
  • زنان مبتلا به میگرن که قرصهای هورمونی ضد بارداری مصرف می کنند

خطر بروز سکته مغزی در زنان

سکته مغزی در زنان مبتلا به میگرن با اورا که قرصهای هورمونی ضد بارداری مصرف می کنند و زیر ۳۵ سال دارند به نحو چشمگیری افزایش می یابد.
رابطه بین میگرن و سکته مغزی در سنین بالای ۵۰ سال ثابت نشده است که بدلیل وجود ریسک فاکتورهای معمول استروک مثل:

  • افزایش فشار خون
  • دیاب
  • افزایش چربی خون و سن بالا

در این سنین می باشد و میگرن در این میان به عنوان فاکتور خطر به حساب نمی آید.

علت بروز سکته مغزی 

هنوز علت اینکه چرا خطر بروز سکته مغزی در مبتلایان به میگرن بیشتر است به درستی مشخص نشده است با این حال با توجه به اینکه رابطه بین میگرن و سکته مغزی اثبات شده است توصیه می شود به خصوص زنان مبتلا به میگرن از مصرف سیگار بپرهیزند و داروهای هورمونی ضد بارداری را بدون مشورت پزشک خود مصرف نکنند.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید