علت درد گردن چیست؟

از آنجایی که گردن وزن سر را تحمل می کند، می تواند در معرض آسیب ها و شرایطی باشد که باعث درد و محدودیت حرکت می شود. علل گردن درد عبارتند از:

 • کشیدگی های عضلانی استفاده بیش از حد، مانند ساعت‌های زیاد خم شدن روی رایانه یا تلفن هوشمند، اغلب باعث کشیدگی عضلات می‌شود. حتی چیزهای جزئی، مانند مطالعه در رختخواب، می تواند عضلات گردن را تحت فشار قرار دهد.
 • مفاصل فرسوده مانند سایر مفاصل بدن، مفاصل گردن نیز با افزایش سن دچار سایش می شوند. در پاسخ به این ساییدگی، بدن اغلب خارهای استخوانی را تشکیل می‌دهد که می‌تواند بر حرکت مفاصل تأثیر بگذارد و باعث درد شود.
 • فشرده سازی عصب. فتق دیسک یا خارهای استخوانی در مهره های گردن می تواند بر روی اعصاب منشعب شده از نخاع فشار بیاورد.
 • صدمات. برخوردهای خودکار از عقب اغلب منجر به آسیب شلاق می شود. این زمانی اتفاق می افتد که سر به سمت عقب و سپس به جلو حرکت می کند و بافت نرم گردن را تحت فشار قرار می دهد.
 • بیماری ها برخی از بیماری ها مانند آرتریت روماتوئید، مننژیت یا سرطان می توانند باعث درد گردن شوند.

نوار عصب و عضله

دیسک‌های گردنی، اسپاسم یا گرفتگی، آرتروز، میگرن و MS می‌تواند موجب شیوع درد در ناحیه گردن شود، توصیه می‌شود افراد به جای خود درمانی به پزشک مراجعه کنند تا پس از معاینه بالینی، MRI و نوار عصب و عضله علت اختلال آنها مشخص شود.

گردن درد و فشار به انگشتان دست

دردهایی که در ناحیه گردن و شانه احساس می‌شود و به دست‌ها انتشار می‌یابد ممکن است بر اثر ابتلا به دیسک‌های گردنی باشد. معاینه بالینی، MRI و نوار عصب و عضله می‌تواند میزان گرفتگی کانال گردنی و دیسک آن را مشخص کند. معاینه بالینی و آزمایشات پاراکلینیکی می‌تواند مشخص کند که فرد باید تحت درمان طبی قرار گیرد یا جراحی شد و این بستگی به درگیری اعصاب گردن دارد.

مطالب مفید:  علت التهاب نخاع چیست؟

علایم ابتلا به MS

احساس خواب‌رفتگی در دست‌ها و برق‌گرفتگی در ستون فقرات و نواحی تحتانی بدن جزو علایم ابتلا به MS عنوان است. چنانچه افراد به ویژه جوانان با این علایم روبه‌رو شدند حتماً باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا ابتلا یا عدم ابتلا به MS در آنها بررسی شود. برخی از دردهای گردن به علت ابتلا به میگرن به ویژه میگرن‌های مزمن است که گاهی تا گردن انتشار می‌یابد و عضلات این ناحیه را دچار اسپاسم یا گرفتگی می‌کند. برخی از دردهای گردن نیز ناشی از اسپاسم یا گرفتگی است که با مسکن، ورزش و فیزیوتراپی بهبود می‌یابد.

آرتروز از علل دردهای ناحیه گردن

کمبود کلسیم و ویتامین D3 می‌تواند در ابتلا به آرتروز گردن مؤثر باشد برای درمان این اختلال علاوه بر ورزش سطح کلسیم و ویتامین D3 را بررسی می‌کنیم و در صورت کاهش آنها در بدن از ویتامین‌ها استفاده می‌کنیم. هر گونه درد در ناحیه گردن باید با پزشک مطرح گردد و توصیه می‌شود افراد از خود درمانی بپرهیزند چرا که گاهی علت دردهای ناحیه گردن ناشی از اختلالاتی مانند MS است.

پیشگیری از درد گردن

بیشتر گردن درد با وضعیت نامناسب همراه با سایش و پارگی مرتبط با افزایش سن همراه است. برای کمک به جلوگیری از گردن درد، سر خود را در مرکز ستون فقرات قرار دهید. برخی تغییرات ساده در برنامه روزانه شما ممکن است به شما کمک کند. تلاش را در نظر بگیرید:

 • از وضعیت بدنی خوب استفاده کنید. هنگام ایستادن و نشستن، مطمئن شوید که شانه های شما در یک خط مستقیم روی باسن و گوش های شما مستقیماً روی شانه های شما قرار دارند. هنگام استفاده از تلفن همراه، تبلت و سایر صفحه نمایش های کوچک، سر خود را بالا نگه دارید و دستگاه را مستقیماً بیرون نگه دارید، نه اینکه گردن خود را خم کنید تا به دستگاه نگاه کنید.
 • استراحت های مکرر داشته باشید. اگر مسافت های طولانی را طی می کنید یا ساعت های طولانی با رایانه کار می کنید، برخیزید، حرکت کنید و گردن و شانه های خود را دراز کنید.
 • میز، صندلی و کامپیوتر خود را طوری تنظیم کنید که مانیتور در سطح چشم باشد. زانوها باید کمی پایین تر از باسن باشند. از دسته های صندلی خود استفاده کنید.
 • اگر سیگار می کشید، آن را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به گردن درد را افزایش دهد.
 • از حمل کیف های سنگین با بند روی شانه خودداری کنید. وزن می تواند به گردن شما فشار بیاورد.
 • در وضعیت سالم بخوابید. سر و گردن باید با بدن هماهنگ باشد. از یک بالش کوچک زیر گردن خود استفاده کنید. سعی کنید به پشت بخوابید و ران‌هایتان را روی بالش‌ها قرار دهید، که باعث صاف شدن عضلات ستون فقرات می‌شود.
 •  تجرک داشته باشید. اگر زیاد حرکت نمی کنید، سطح فعالیت خود را افزایش دهید.
مطالب مفید:  درمان مشکلات ستون فقرات با ورزش

سوال خود را مطرح کنید :


دیدگاه ها بسته شده اند.