فرق متخصص مغز و اعصاب با جراح

تفاوت متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب

متخصص مغز و اعصاب: سوالی که مطرح است این است که چه تفاوتی بین متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب وجود دارد. در این مطلب تلاش می کنیم این موضوع را بررسی کرده و اطلاعات کافی را در اختیار شما عزیزان بگذاریم.

عصب شناسی شاخه ای از پزشکی است که به روی تشخیص و درمان وضعیت هایی که مغز و سیستم عصبی و همین طور نخاع، عروق، عضلات و اعصاب را دچار اختلال می کند تمرکز دارد. دو زمینه ی تخصصی برای درمان این بیماری ها وجود دارد: خدمات عصب شناسی و جراحی مغز و اعصاب.

متخصص مغز و اعصاب

به گفته ی آکادمی عصب شناسی آمریکایی، متخصص اعصاب پزشکی است که در زمینه ی تشخیص، درمان و کنترل بیماری های مغز و سیستم عصبی تخصص دارد. متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص وضعیت های عصب شناختی از آزمایشاتی نظیر نوار مغز (EEG)، ام آر آی و سی تی اسکن کمک می گیرد. متخصص مغز و اعصاب می تواند در زمینه اختلالات رشدی-عصبی، اختلالات یادگیری، کنترل درد و سایر بیماری های حاد تخصص داشته باشد.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار اختلال عصبی هستید که به مراقبت مداوم نیاز دارد، اولین گزینه مراجعه به متخصص مغز و اعصاب است. همچنین عصب شناس می تواند اختلال عصبی شما را درمان کند و سپس برای کمک به کنترل سلامت عمومی شما به پزشک داخلی، عمومی یا هر متخصص دیگر مشاوره دهد.

درمان توسط متخصص مغز و اعصاب

ازجمله اختلالات شایع عصبی که متخصصان مغز و اعصاب به درمان آن می پردازد شامل سردرد، اختلال خواب، رعشه، صرع، آسیب مغز و نخاعی، تومور مغزی، سکته، بیماری آلزایمز، بیماری پارکینسون، فلج چندگانه (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و اختلالات عصب محیطی می شود.

مطالب پیشنهادی:  درمان انسداد و گرفتگی رگهای مغز!

جراح مغز و اعصاب

کالج جراحان آمریکایی جراح عصب را به عنوان پزشکی معرفی می کند که بیماری های مغز، نخاع و سیستم عصبی را بسته به نوع بیماری یا آسیب از طریق جراحی یا غیر از آن تشخیص می دهد و درمان می کند. اغلب پزشکان دیگر- پزشکان اورژانس، متخصص مغز و اعصاب و پزشکان عمومی- از جراحان مغز و اعصاب مشاوره می گیرند چون این افراد در تشخیص بیماری های عصبی آموزش زیادی دیده اند.

درمان بیماری ها توسط جراح مغز و اعصاب

جراح های مغز و اعصاب آموزش دیده اند تا افراد دچار آسیب مغزی و نخاعی، آنوریسم، انسداد عروق، درد مزمن کمر، نقص مادرزادی، تومور مغزی و نخاعی و مشکلات سیستم عصبی محیطی را درمان کنند. جراحان مغز و اعصاب کار جراحی سندرم تونل کارپ، برداشتن تومور مغز و نخاع و جراحی ستون فقرات را نیز برعهده دارند. به گفته ی دانشگاه بهداشت و علوم اورگن، جراح مغز و اعصاب کار درمان بیماری هایی که به جراحی نیاز ندارد مانند پارکینسون یا کمر درد را هم انجام می-دهد.

جراحی مغز و اعصاب

تفاوت های زیادی بین متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب وجود دارد. اما در زمینه ی مدیریت پزشکی بین این دو حرفه هم پوشانی هم دیده می شود.

ارتباط این دو تخصص در این است که هردو به دانش تخصصی درباره سیستم عصبی و عملکرد آن نیاز دارند. هم جراح و هم متخصص مغز و اعصاب به منظور نظارت بر عملکرد مغز آزمایشات پیچیده عصب شناختی نظیر نوار مغز، ام آرآی و سی-تی اسکن انجام می دهند و هردو برای ترمیم عروق مغز از حداقل روش جراحی تهاجمی استفاده می کنند.

مطالب پیشنهادی:  روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب!

متخصص و جراح مغز و اعصاب هردو کار تشخیص و درمان بیماری های مربوط به سیستم عصبی را برعهده دارند اما متخصص مغز و اعصاب جراحی انجام نمی دهد. تمرکز عصب شناس به روی تشخیص بیماری های عصبی است که از طریق دارو یا سایر روش های درمان برطرف می شود یا به کنترل دقیق نیاز دارد. با این حال، اگر تشخیص داده شود که یک عامل فیزیکی باعث بیماری عصبی شده است، درصورت نیاز به جراحی، عصب شناس شما را به جراح مغز و اعصاب ارجاع می دهد تا مشکل برداشته یا برطرف شود و نتیجه ی بهتری حاصل گردد.

اگر دچار مشکل عصبی، نخاعی یا مغزی هستید، با پزشک خود مشورت کنید. بسته به وضعیتی که دارید، پزشک شما را به متخصص یا جراح مغز و اعصاب ارجاع می دهد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید