مشکلات حرکتي فرد آسیب دیده مغزی

متخصص مغز و اعصاب: فرد ممکن است مشکلاتي در حفظ تعادل حين غذا خوردن داشته باشد. به فرد کمک کنيد تا در وضعيتي که پشتش را صاف نگه داشته است بنشيند. همچنين دستها و پاهاي فرد را حمايت کنيد. اگر فرد نميتواند روي صندلي بنشيند، از او در رختخواب با جعبه ها يا پتوها حمايت کنيد.

اگر او معمولاً روي کف اتاق مي نشيند کسي مي تواند پشت وي نشسته و او را حمايت کند. يا او ميتواند به وسيله تکيه دادن به ديوار وضعيت داده شود.

– فرد ممکن است در حفظ وسايل غذا خوري مشکلاتي داشته باشد.

. فرد به غذا خوردن با وسايلي به غير از آنهايي که قبل صدمه استفاده ميکرده است نياز دارد. براي مثال: فردي که سابقاً از چوب غذا خوري استفاده مي کرده است ممکن است حالا نياز باشد که از يک قاشق استفاده کند. يا وسايلش ممکن است به تطابقات خاصي نياز داشته باشد آنطور که او بتواند از آنها با وجود محدوديت حرکتي اش استفاده کند.

در زير راههايي براي تطبيق وسايل يا ساير وسايل کمکي براي فردي که داراي مشکلات حرکتي در هنگام غذا خوردن است آورده شده است.

. افزايش سايز و اندازه وسايل. يک تکه کوچک فوم لاستيکي يا چوبي دور دستگيره بپيچانيد.

. براي کسي که انگشتانش خم شده اند اما مقداري قدرت دارند شکل دستگيره اشيا را به صورت T شکل تغيير دهيد. براي مثال شما ميتوانيد از يک تکه چوب براي اتصال به دستگيره شي استفاده کنيد )

کسي که دست ندارد يا انگشتانش قدرت ندارد وسيله غذا خوري ميتواند با استفاده از يک نوار، روبان يا نخ به دستش بسته شود.

مطالب پیشنهادی:  پیشگیری و درمان خونریزی مغزی

فردي که دستش ضعف دارد مي تواند با استفاده از کتاب ها يا جعبه هايي که براي حمايت آرنج و دستش که وسيله غذا خوري را نگه داشته است، دستش را نگه دارد. متصل کردن يک دستگيره بلند به وسيله غذا خوري ميتواند همچنين کمک کننده باشد.

اگر فرد حرکات غير قابل کنترل دارد، شما مي توانيد آرنج او را روي ميز يا بر خلاف بدنش حمايت کنيد. همچنين شما مي توانيد به مچ فرد وزنه اضافه کنيد. براي مثال يک کيف کوچک شني ميتواند به عنوان وزنه استفاده شود.  يک قاشق يا چنگال سنگين تر ميتواند به فردي که حرکات اضافه دارد کمک کند. براي مثال با استفاده از بامبو براي ساختن يک لوله چوبي که انتهاي آن را چوب پنبه بسته ايد اين کار را انجام دهيد. لوله را با شن، خاک رس يا سيمان پر کنيد. سپس آن را در کنار هاي دسته وسيله قرار دهيد. )

 نگهداري کاسه و بشقاب در سر جايش و جلوگيري از آن در حاليکه فرد در حال غذا خوردن است:

. يک تکه لاستيک را زير بشقاب قرار دهيد.

. از يک بشقاب سنگين استفاده کنيد.

. سنگ ها يا ديگر مواد سنگين را اطراف بشقاب قرار دهيد.

– همچنين فرد ميتواند از يک کاسه به جاي يک بشقاب صاف استفاده کند. بيرون آوردن غذا از يک کاسه يا يک بشقاب که لبه هاي بلند دارد آسانتر ميباشد.

– فردي که دست بد شکل شده داشته باشد ممکن است مشکلاتي در گرفتن دستگيره شي مورد استفاده داشته باشد در اين حال زاويه بين دسته چنگال يا قاشق را خم کنيد.

مطالب پیشنهادی:  مشکلات شناختی فرد بیمار مغز و اعصاب!

 شستن و حمام کردن

ممکن است فرد صدمه ديده مشکلاتي در حسن دماي آب حمام داشته باشد. حس فرد ممکن است آن قدر ضعيف شده باشد که فرد بدون اينکه احساس کند پوستش بسوزد. دماي آب را قبل از حمام کردن فرد چک کنيد. اگر فرد زخم هاي باز دارد، خيلي مهم است که از آب جوش براي حمام کردن وي استفاده کنيم. سپس آب جوشيده را سرد کنيد تا يک دماي مطمئن بسازيد. حتي آبي که به نظر ميرسد تميز شده باشد ممکن است حاوي ميکروب ها باشد. حمام کردن يک زخم با آبي که جوشيده نشده است ميتواند سبب عفونت يک زخم باز شود.

اگر فرد ضعف در تعادل دارد، براي او يک نرده يا ستون براي نگه داشتن وي در حالت ايستاده در هنگام حمام رفتن قرار دهيد. نرده گذاري ميتواند نشان دهنده امنيت آتي فرد باشد يا طوري باشد که فرد با وجود اب ليز بدون به اساني آن را بگيرد.

شخصي که تعادل کمي دارد بايد برا حمام کردن روي صندلي بنشيند. صندلي که تکيه گاه پشتي و يک طناب جهت بستن دور لگن يا قفسه سينه شخص دارد از افتادن وي در حين حمام کردن جلوگيري ميکند.

اگر نميتواند براي نشستن باسن ها به طرفين خم شود، يک قسمت در نشيمن گاه صندلي را درآوريد. اين کار به شخص (يا کسي که کمک ميکند) اجازه ميدهد تا باسن ها را همانطور که نشسته بشويد.

اگر توانايي گرفتن ليف يا صابون را ندارد، يک جوراب تميز دستکش کنيد تا به اين وسيله بتواند خودش را بشويد. اگر فرد از جوراب استفاده نميکند، ميتواند دو تکه پارچه تميز را به هم بدوزد تا يک دستکش درست شود. صابون ميتواند داخل جوراب يا دستکش قرار بگيرد، يا وقتي که دست فرد درون جوراب يا دستکش است روي آن ماليده شود.

مطالب پیشنهادی:  زمان سکته مغزی چه کنیم؟

اگر نمي تواند پاها و پشتش را بشويد، ليف را به يک تکه چوب بلند ببنديد. اين چوب ميتواند، با يک حوله براي خشک کردن پاها و انگشتان پا هم استفاده شود. اگر بيمار نياز به حمل کردن صابون و ديگر لوازم حمام دارد، يک کيف کوچک براي اين کار مورد استفاده قرار مي گيرد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید