چه افرادی بیشتر در معرض خطر کرونا هستند؟

از جمله مواردی که در بیماران مطرح است ریسک فاکتورهای مربوط به این بیماری است و سوالی که مطرح می شود این است که چه کسانی بیشتر در معرض بیماری کرونا ویروس هستند و یا چه کسانی احتمال مرگ و میر بالاتری دارند؛ در این زمینه تحقیقاتی توسط  دانشمندان و پزشکان متخصص درباره جنسیت و مصرف سیگار ارائه شده که ممکن است برای شما نیز جالب باشد.

مردان بیشتر از زنان در معرض بیماری کرونا

در پاسخ به سوال چه کسانی در خطر کرونا هستند نتایج نشان داده است که مردان بیشتر از زنان در معرض بیماری کرونا بوده و دلیل آن بیان یک ژن خاص در این گروه افراد است. این تحقیقات نشان داده است که مردان آسیایی با نسبت بیشتری در معرض بیماری و در بین بیماران بدحال قرار می گیرند، گرچه تحقیقات در سراسر دنیا بیان کننده این نتیجه هست.

در گزارشی که کاخ سفید در روز جمعه بیستم مارچ از زبان نتایج تحقیقات اعلام شده در کشور ایتالیا بیان نمود نسبت پسران و مردان مبتلا به کرونا را بیشتر از زنان خواند و در یک جمله از این آمار ابراز نگرانی کرد.

در تحقیقاتی که دانشمندان ایتالیایی بیان کردند از بین 13882 نفر مبتلا به ویروس و با آمار 803 نفر مرگ و میر 58 درصد از کل موارد و 72 درصد از موارد فوتی را مردان تشکیل داده اند و همین طور 75 درصد از بیماران بدحال تنفسی را مردان تشکیل داده اند.

آمار ارائه شده در ایتالیا مطابق با آمار اولیه ای بود که چین و در شهر ووهان اعلام نمود و همچنین این گزارش تحقیقات در کره جنوبی را نیز تصدیق نموده است.

مطالب پیشنهادی:  تشخیص و درمان صرع در سالمندان

همین طور از دسامبر 2019 تا فوریه 2020 گزارشات اعلامی از چین نشان می داد که مردان با آمار 60 درصد افراد آلوده و نیز با آمار 65 درصد بیشتر از زنان در معرض مرگ و میر قرار گرفته اند و این آمار حتی در افراد جوانتر و کودکان و نوجوانان زیر 16 سال درست بوده است.

دلیل ابتلاء به کرونا در مردان 

گرچه این آمار دور از ذهن نیست و این تاثیر را می توان در تفاوتهای جنسیتی در اجتماع و تفاوتهای رفتاری در بین مردان و زنان به خوبی دید، باید گفت در بین مردان آمار سیگاری ها بالاتر است و سیگاری بودن فرد را مستعد عفونت های ریوی می نماید، سیگار همه جا، در بین افرادی که با سکته مغزی، سکته قلبی، آمار فشار خون بالا و غیره به عنوان یک ریسک فاکتور مطرح می شود و در مورد این بیماری هم سیگاری بودن موجب التهاب و آسیب بیشتر در زمان مبارزه با عفونت ریه می شود.

سیگاری ها در معرض خطر کرونا هستند

آمار ارائه شده در چین در سال 2010 نشان می دهد 58 درصد مردان در آن سال سیگاری بوده و 8.4 درصد از آنها سیگاری هایی بوده اند که آن را ترک کرده اند، ولی بر اساس آمار 2016 تنها 3.4 درصد از زنان در چین سیگاری بوده اند. در کره جنوبی و در ایتالیا نیز این تفاوت آماری هست، مصرف سیگار با بیان بالاتر ACE2 به عنوان رسپتور سندروم تنفسی حاد ناشی از 2- SARSCoV همراه می شود و به نظر چنین عاملی در افزایش ابتلا موثر بوده است، با اینجال هنوز نتایج تحقیقات سیگار را به عنوان یک عامل مستعد کننده برای عفونت 2- SARSCoV مطرح نکرده است.

مطالب پیشنهادی:  آیا سکته مغزی علائم خاصی دارد؟

ویروس کرونا یا ویروس سندروم حاد تنفسی

ویروس کرونا از خانواده ویروس کرونا سارس (ویروس سندروم حاد تنفسی) می باشد، دانشمندان و محققان در سالهای 2016 و 2017 بر روی موشهای آزمایشگاهی آمار ابتلا بین موشهای نر و ماده را برآورد نمودند و نتیجه تحقیقات ابتلای بیشتر در موشهای نر بود و جالب اینجا بود که در موش های ماده ای که هورمون استروژن در آنها توسط یک دارو سرکوب شده بود و یا ماده هایی که تخمدان در آنها برداشته شده بود آمار ابتلا شیب زیاد و سربالا پیدا می کرد، این گمان می رود که در مورد ویروس جدید کرونا نیز صادق است و به نظر می رسد چیزی در مورد استروژن هست که به نحوی مانع از ابتلا به آن می شود.

 

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید