کم خونی و درد استخوان!

کم خونی وضعیتی است که در آن شما فاقد گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن کافی به بافت های بدن خود هستید. ابتلا به کم خونی که به آن هموگلوبین پایین نیز گفته می شود، می تواند باعث احساس خستگی و ضعف شود. وجود آهن، در انتقال اکسیژن و بسیاری از سیستم های آنزیمی ضروری است و نقش مهمی در سنتز کلاژن و متابولیسم ویتامین D دارد.

رابطه بین آهن و سلامت استخوان

کمبود آهن در پوکی استخوان و تغییرات استخوانی بسیار شایع است. این فرضیه وجود دارد که کمبود مزمن آهن باعث تحلیل استخوان و خطر پوکی استخوان می شود. به همین دلیل بهبودی کامل از کم خونی و پیشگیری از آن باید به منظور بهبود کیفیت زندگی از جمله سلامت استخوان ارتقا یابد. مکانیسم های متعددی پیشنهاد شده است. از این رو، بررسی بیشتر در مورد تأثیر احتمالی کمبود آهن مزمن بر ایجاد پوکی استخوان مورد نیاز است.

از جمله مواردی که می تواند به تسکین درد و بهبود علائم در درد مفاصل کمک کند مکمل های غذایی مانند موبیفلکس هستند که بعنوان قرص تقویت مفصل شناخته می شود.

ارتباط آرتریت روماتوئید (RA) و کم خونی

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خودایمنی سیستمیک است که مفاصل و سایر اندام های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. در RA، سیستم ایمنی بدن، بافت بدن را به عنوان یک مهاجم خارجی اشتباه می گیرد. این امر باعث می شود سیستم ایمنی بدن به بافت پوششی مفاصل حمله کند. که منجر به تورم، سفتی و درد در مفاصل شما می شود. سیستم ایمنی ضعیف بدن همچنین ممکن است منجر به التهاب و آسیب به سایر اندام ها مانند قلب، ریه ها، چشم ها و رگ های خونی شود.

آرتروز

آرتریت روماتوئید می تواند با انواع مختلفی از کم خونی، از جمله کم خونی التهاب مزمن و کم خونی فقر آهن همراه باشد. هنگامی که ارتریت روماتوئید رخ می دهد، پاسخ ایمنی باعث التهاب در مفاصل و سایر بافت ها می شود. التهاب مزمن می تواند تولید گلبول های قرمز خون را در مغز استخوان شما کاهش دهد. این می تواند منجر به آزاد شدن پروتئین های خاصی شود که بر نحوه استفاده بدن از آهن تأثیر می گذارد. التهاب همچنین می‌تواند بر نحوه تولید اریتروپویتین، هورمونی که تولید گلبول‌های قرمز خون را کنترل می‌کند، تأثیر بگذارد.

انواع کم خونی

انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد که هر کدام علت خاص خود را دارند. کم خونی می تواند موقت یا طولانی مدت باشد و از خفیف تا شدید متغیر باشد. در بیشتر موارد، کم خونی بیش از یک علت دارد.

 • کم‌خونی آپلاستیک
 • نارسایی کمبود آهن
 • کم خونی داسی شکل
 • تالاسمی
 • کم خونی ناشی از کمبود ویتامین

علائم کم خونی

علائم و نشانه های کم خونی بسته به علت و شدت کم خونی متفاوت است. بسته به دلایل کم خونی شما، ممکن است هیچ علامتی نداشته باشید. علائم و نشانه ها، در صورت بروز، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • ضعف
 • پوست رنگ پریده یا مایل به زرد
 • ضربان قلب نامنظم
 • تنگی نفس
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • درد قفسه سینه
 • دست و پاهای سرد
 • سردرد

در ابتدا، کم خونی می تواند آنقدر خفیف باشد که متوجه آن نشوید. اما علائم با بدتر شدن کم خونی بدتر می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

خستگی علاوه بر کم خونی دلایل زیادی دارد، بنابراین تصور نکنید که اگر خسته هستید حتما کم خون هستید. برخی افراد هنگام اهدای خون متوجه می شوند که هموگلوبین آنها پایین است که نشان دهنده کم خونی است. اگر به شما گفته شد که به دلیل هموگلوبین پایین نمی توانید اهدا کنید یا اگر احساس خستگی می کنید ودلیل آن را نمی دانید، به پزشک مراجعه کنید.

علت کم خونی

کم خونی می تواند به دلیل شرایطی باشد که در بدو تولد وجود دارد (مادرزادی) یا به دلیل شرایطی که شما ایجاد می کنید (اکتسابی). کم خونی زمانی رخ می دهد که خون شما گلبول های قرمز کافی نداشته باشد.

این می تواند اتفاق بیفتد اگر:

 • بدن شما گلبول های قرمز کافی نمی سازد
 • خونریزی باعث می‌شود که گلبول‌های قرمز خون را سریع‌تر از جایگزینی آنها از دست بدهید
 • بدن شما گلبول های قرمز را از بین می برد
 • کاری که گلبول های قرمز انجام می دهند

بدن شما سه نوع سلول خونی می سازد:

 • گلبول های سفید برای مبارزه با عفونت
 • پلاکت ها برای کمک به لخته شدن خون
 • گلبول های قرمز خون برای حمل اکسیژن از ریه ها به بقیه بدن و دی اکسید کربن از بدن به ریه ها.

گلبول های قرمز حاوی هموگلوبین هستند – پروتئینی غنی از آهن که به خون رنگ قرمز می دهد. هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون را قادر می‌سازد تا اکسیژن را از ریه‌ها به تمام قسمت‌های بدن منتقل کنند و دی اکسید کربن را از سایر قسمت‌های بدن به ریه‌ها منتقل کنند تا بازدم شود.

اکثر سلول های خونی، از جمله گلبول های قرمز خون، به طور منظم در مغز استخوان شما تولید می شوند – ماده ای اسفنجی که در حفره های بسیاری از استخوان های بزرگ شما یافت می شود. برای تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز، بدن شما به آهن، ویتامین B-12، فولات و سایر مواد مغذی از غذاهایی که می خورید نیاز دارد.

دیگر علل کم خونی

انواع مختلف کم خونی علل مختلفی دارند. آنها عبارتند از:

نارسایی کمبود آهن

این شایع ترین نوع کم خونی به دلیل کمبود آهن در بدن شما ایجاد می شود. مغز استخوان شما برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد. بدون آهن کافی، بدن شما نمی تواند هموگلوبین کافی برای گلبول های قرمز تولید کند.

بدون مکمل آهن، این نوع کم خونی در بسیاری از زنان باردار رخ می دهد. همچنین به دلیل از دست دادن خون، مانند خونریزی شدید قاعدگی ایجاد می شود. زخم در معده یا روده کوچک؛ سرطان روده بزرگ؛ و استفاده منظم از برخی مسکن ها که بدون نسخه در دسترس هستند، به ویژه آسپرین، که می تواند باعث التهاب پوشش معده و در نتیجه از دست دادن خون شود. تعیین منبع کمبود آهن برای جلوگیری از عود کم خونی مهم است.

کم خونی ناشی از کمبود ویتامین

علاوه بر آهن، بدن شما به فولات و ویتامین B-12 برای تولید گلبول های قرمز سالم کافی نیاز دارد. رژیم غذایی فاقد این و سایر مواد مغذی کلیدی می تواند باعث کاهش تولید گلبول های قرمز خون شود. برخی از افرادی که به اندازه کافی B-12 مصرف می کنند قادر به جذب این ویتامین نیستند. این می تواند منجر به کم خونی ناشی از کمبود ویتامین شود که به عنوان کم خونی خطرناک نیز شناخته می شود.

کم خونی التهاب

برخی از بیماری‌ها – مانند سرطان، HIV/AIDS، آرتریت روماتوئید، بیماری کلیوی، بیماری کرون و سایر بیماری‌های التهابی حاد یا مزمن – می‌توانند در تولید گلبول‌های قرمز خون اختلال ایجاد کنند.

کم‌خونی آپلاستیک

این کم خونی نادر و تهدید کننده زندگی زمانی رخ می دهد که بدن شما گلبول های قرمز کافی تولید نمی کند. علل کم خونی آپلاستیک عبارتند از عفونت ها، برخی داروها، بیماری های خودایمنی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی.

کم خونی های مرتبط با بیماری مغز استخوان

انواع بیماری ها مانند لوسمی و میلوفیبروز می توانند با تأثیر بر تولید خون در مغز استخوان شما باعث کم خونی شوند. اثرات این نوع سرطان از خفیف تا تهدید کننده زندگی متفاوت است.

کم خونی های همولیتیک

این گروه از کم خونی‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که گلبول‌های قرمز خون سریع‌تر از آن‌چه مغز استخوان جایگزین آن‌ها شود، از بین می‌روند. برخی بیماری های خونی تخریب گلبول های قرمز را افزایش می دهند. شما می توانید یک کم خونی همولیتیک را به ارث ببرید، یا می توانید بعداً در زندگی به آن مبتلا شوید.

کم خونی داسی شکل

این وضعیت ارثی و گاهی جدی، یک کم خونی همولیتیک است. این به دلیل شکل معیوب هموگلوبین ایجاد می شود که گلبول های قرمز خون را مجبور می کند شکل غیر طبیعی هلالی (داس) به خود بگیرند. این سلول‌های خونی نامنظم زودتر از موعد می‌میرند و در نتیجه کمبود مزمن گلبول‌های قرمز خون ایجاد می‌شود.

عوامل خطر در کم خونی

این عوامل شما را در معرض افزایش خطر کم خونی قرار می دهند:

رژیم غذایی فاقد برخی ویتامین ها و مواد معدنی

رژیم غذایی کم آهن، ویتامین B-12، فولات و مس خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهد.

اختلالات روده

داشتن یک اختلال روده ای که بر جذب مواد مغذی در روده کوچک شما تأثیر می گذارد – مانند بیماری کرون و بیماری سلیاک – شما را در معرض خطر کم خونی قرار می دهد.

قاعدگی

به طور کلی، زنانی که یائسه نشده‌اند، نسبت به مردان و زنان یائسه، بیشتر در معرض خطر کم‌خونی ناشی از فقر آهن هستند. قاعدگی باعث از بین رفتن گلبول های قرمز می شود.

بارداری

باردار بودن و عدم مصرف مولتی ویتامین با اسید فولیک و آهن، خطر کم خونی را افزایش می دهد.

شرایط مزمن

اگر سرطان، نارسایی کلیه یا بیماری مزمن دیگری دارید، ممکن است در معرض خطر کم خونی بیماری مزمن باشید. این شرایط می تواند منجر به کمبود گلبول های قرمز خون شود.

از دست دادن آهسته و مزمن خون از یک زخم یا منبع دیگر در بدن می تواند ذخایر آهن بدن را تخلیه کند و منجر به کم خونی فقر آهن شود.

سابقه خانوادگی کم خونی

اگر خانواده شما سابقه کم خونی ارثی مانند کم خونی داسی شکل داشته باشد، شما نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید.

عوامل دیگر

سابقه برخی عفونت ها، بیماری های خونی و اختلالات خودایمنی خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهد. الکلیسم، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و استفاده از برخی داروها می تواند بر تولید گلبول های قرمز خون تأثیر بگذارد و منجر به کم خونی شود. سن. افراد بالای ۶۵ سال در معرض خطر کم خونی هستند.

عوارض کم خونی

در صورت عدم درمان، کم خونی می تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی شود، مانند:

خستگی مفرط

کم خونی شدید می تواند آنقدر شما را خسته کند که نتوانید کارهای روزمره را انجام دهید.

عوارض بارداری

زنان باردار مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود فولات بیشتر در معرض عوارضی مانند زایمان زودرس هستند.

مشکلات قلبی

کم خونی می تواند منجر به ضربان قلب سریع یا نامنظم (آریتمی) شود. هنگامی که شما کم خون هستید، قلب شما خون بیشتری پمپاژ می کند تا کمبود اکسیژن در خون را جبران کند. این می تواند منجر به بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.

مرگ

برخی از کم خونی های ارثی، مانند کم خونی سلول داسی شکل، می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. از دست دادن مقدار زیادی خون به سرعت منجر به کم خونی حاد و شدید می شود و می تواند کشنده باشد. در میان افراد مسن، کم خونی با افزایش خطر مرگ مرتبط است.

پیشگیری از کم خونی

بسیاری از انواع کم خونی قابل پیشگیری نیستند. اما شما می توانید با خوردن یک رژیم غذایی حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی از کم خونی فقر آهن و کم خونی های ناشی از ویتامین جلوگیری کنید:

اهن

غذاهای غنی از آهن عبارتند از گوشت گاو و سایر گوشت ها، لوبیا، عدس، غلات غنی شده با آهن، سبزیجات برگ سبز تیره و میوه های خشک.

اسید فولیک

این ماده مغذی و اسید فولیک مصنوعی آن را می توان در میوه ها و آب میوه ها، سبزیجات با برگ سبز تیره، نخود سبز، لوبیا قرمز، بادام زمینی و محصولات غلات غنی شده مانند نان، غلات، پاستا و برنج یافت.

ویتامین B-12

غذاهای غنی از ویتامین B-12 شامل گوشت، محصولات لبنی و غلات غنی شده و محصولات سویا هستند.

ویتامین C

غذاهای غنی از ویتامین C شامل مرکبات و آب میوه ها، فلفل، کلم بروکلی، گوجه فرنگی، خربزه و توت فرنگی است. اینها همچنین به افزایش جذب آهن کمک می کنند.

درمان کم خونی

درمان کم خونی، که به علت آن بستگی دارد، از مصرف مکمل ها تا انجام اقدامات پزشکی را شامل می شود. ممکن است بتوانید با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متنوع از برخی از انواع کم خونی پیشگیری کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

 • حبیب اله مهدی پور گفت:

  با درود و تشکر از توضیحات سرکار خانم دکتر بتول دادخواه که در مورد کم خونی و عوارض ناشی از بیماری کم خونی . من تحت نظر پزشک متتخصص گوارش هستم و ایشان پس از دیدن ام آر آی روده کوچک کم خونی را تشخیص و آمپول نوشتند که بایستی از طریق سرم وارد بدن گردد .

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button