تزریق بوتاکس

بیش از نیم قرن است که بوتاکس برای اهداف پزشکی استفاده می‏ شود. استفاده ‏اولیه بوتاکس برای رفع تنبلی چشم و درمان عدم توانایی حرکت پلک‏ ها بود ولی در سال ۱۳۸۱ بوتاکس به ناحیه بین پلک و پیشانی تزریق شد و باعث بهبود چین و چروک های پوست گردید! و در سال ۱۳۸۳ از بوتاکس برای درمان تعریق و از سال ۱۳۹۰ برای درمان سردردهای میگرنی مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می‌شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می‌شود.

 رفع چین و چروک با تزریق بوتاکس 

علت اصلی ایجاد چین و چروک‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم محو می‌شوند. تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم بیشترین کاربرد را دارد. البته برای رفع خطوط بقیه‌ی بخش‌های صورت مثل خط اخم یا خطوط افقی پیشانی هم می‌توان از طریق تزریق بوتاکس به پیشانی استفاده کرد.

 بهترین سن برای تزریق بوتاکس

 سن استفاده از این روش به سال تولد مربوط نمی ‏شود بلکه با سن پوست فرد مرتبط است. گاهی به عنوان پیشگیری از عمیق ‏تر شدن خطوط در سنین ۱۸ تا ۱۹ سال انجام می‏ گیرد.

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس بیشتر به عنوان فرآورده‌ای تزریقی برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط صورت شناخته می‌شود. به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ی زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

مطالب پیشنهادی:  تزریق بوتاکس برای درمان دیستونی گردن!

کاربردهای زیبایی

 • درمان چین و چروک‌های طرفین چشم‌ها که به چین‌های پنجه کلاغی معروف است؛
 • محو کردن خط اخم (بین دو ابرو)؛
 • رفع خطوط افقی پیشانی؛
 • از بین بردن چروک‌های گردن؛
 • بالا بردن گوشه‌های لب؛
 • بالا بردن نوک بینی.

کاربردهای درمانی

 • افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

کاهش درد التهاب مفاصل با تزریق بوتاکس

نتایج حاصل از چندین تحقیق محققان نشان داده است که تزریق بوتاکس درد التهابات مفصلی را تسکین می دهد و باعث بهبود عملکرد مفاصل می شود. بوتاکس جز بهترین داروها برای محدود کردن فعالیت عضلات می باشد. سایر داروهایی که حاوی سم بوتولینوم هستند شامل مایوبلاک، دیسپورت و زئومین می شود.

در این شرایط نحوه کارکرد بوتاکس به گونه ای است که انتقال برخی سیگنال های شیمیایی را مسدود می کند در نتیجه از تبادل اطلاعات بین اعصاب و مغز جلوگیری می کند. اما هنوز استفاده از این تکنیک به نسبت دیگر روش های درمانی بسیار کمتر است و جای بررسی بیشتری دارد. قبل از تزریق بوتاکس برای کاهش درد آرتریت بهتر است به ورزش و کاهش وزن روی بیاورید.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای افراد بزرگسالی که مبتلا به میگرن هستند باعث می شود که تعداد روزهایی که از سر درد رنج می برند کاهش یابد. در هر جلسه درمانی، تزریق به نواحی مختلف سر و گردن انجام می شود. این جلسات معمولا هر ۱۲ هفته یکبار می باشد و ممکن است فاصله آن ها طبق نظر پزشک تغییر کند.

مطالب پیشنهادی:  تست نوار مغز

قبل از درمان، نواحی از سر که بیشتر دچار درد می شود را به پزشک گزارش دهید تا مقدار بیشتری از بوتاکس را در آن نواحی تزریق کند. تقریبا ۲ الی ۳ هفته بعد از تزریق تاثیر آن را کاملا متوجه خواهید شد. برخی از افراد ممکن است نسبت به این تزریق واکنش نشان دهند دچار گردن درد و سردرد شوند. این حالت بسیار نادر است و برای کسانی رخ می دهد که به طور کلی به بوتاکس آلرژی دارند.

 رفع تعریق بیش از حد با تزریق بوتاکس

بوتاکس با مسدود کردن اعصاب مسئول فعال سازی غدد عرق میزان تعریق را کاهش می دهد. معمولا وقتی دمای بدن افزایش می یابد سیستم عصبی باعث فعال سازی غدد عرق می شود تا دما را پایین بیاورد. افرادی که بیش از حد تعریق دارند، اعصاب مسئول فعال سازی غدد عرق آن ها بیش فعال است.

بوتاکس فعالیت این اعصاب را محدود می کند. وقتی که سیستم عصبی نتواند به غدد تعریق ساز سیگنال بفرستد، ناحیه مورد نظر عرق نمی کند. در حال حاضر پزشکان از بوتاکس برای جلوگیری از تعریق نواحی زیربغل، پیشانی، کف دست و پا استفاده می کنند. بهتر است یک روز قبل از انجام بوتاکس زیربغل موها را اصلاح نکنید. اگر داروی رقیق کننده خون مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد منع تزریق بوتاکس

سنین کمتر از ۱۸ سال
ابتلا به دیابت کنترل‏ نشده
خانم‏های باردار و یا شیرده
 دارای عفونـت فعال در پـوست ناحیه تزریق
داشتن انتظارات غیرواقعی از این روش

نکته مهم:

باید توجه داشت تزریق بوتاکس حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

مطالب پیشنهادی:  تزریق بوتاکس در افراد مبتلاء به میگرن

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید