تزریق بوتاکس برای درمان بیماری های عصبی

بوتاکس ابتدا برای از بین بردن چین و چروک‌های ایجاد شده روی پوست صورت مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما بعد از مدتی بیماران متوجه شدند که همزمان با تززیق بوتاکس سردردهای میگرنی آن‌ها نیز درمان شده است.

تعریف میگرن 

به سردردهای شدید و پی در پی که معمولا یک سمت سر را درگیر کرده و فرد را دچار بی اشتهایی، حالت تهوع و استفراغ می‌کند، میگرن می‌گویند. درد میگرن به حدی شدید و نبض‌دار است که عملکرد روزانه فرد بیمار را با اختلال مواجه می‌کند. بیمار در چنین شرایطی به صدا و نور نیز حساسیت نشان می‌دهد‌ که میزان ابتلای زنان به میگرن از مردان بیشتر است.

میگرن جزء بیماری‌های وراثتی به شمار می‌رود و اغلب افراد مبتلا به این بیماری سابقه خانوادگی دارند. گاهی اوقات سردرد ناشی از میگرن به مدت چند ساعت و حتی چند روز مداوم ادامه پیدا می‌کند. عواملی مانند سرما و گرمای شدید، گرسنگی، تشنگی و از همه مهم‌تر استرس شدید در آغاز سردرد میگرنی و تشدید آن تاثیر بسزایی دارند. پزشکان تاکنون هیچ راهی برای درمان قطعی سردرد میگرنی پیدا نکرده‌اند اما یکی از روش‌های کارآمد و موثر در درمان سردرد و کاهش تعداد حملات میگرنی استفاده از تزریق بوتاکس میگرن است.

تزریق بوتاکس میگرن 

بوتاکس ماده‌ای سمی است که به وسیله یک نوع باکتری تولید می‌شود. این ماده در صورت خورده شدن با غذا باعث بروز واکنش بوتولیسم می‌شود و فلج ماهیچه‌ها را به دنبال دارد. اما تزریق بوتاکس با یک دوز مشخص ، به صورت موقت باعث فلج عضله خواهد شد. تزریق  بوتاکس کاربرد زیادی برای درمان چین و چروک روی پیشانی، درمان خطوط پاکلاغی و خط اخم دارد و به جوانسازی پوست صورت کمک می‌کند. گرمای زیاد کارایی بوتاکس را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است برای تاثیر بیشتر این ماده روی پوست صورت زنجیره سرد کردن محل تزریق را تا چند ساعت رعایت کنید.

پزشکانی که برای رفع چین و چروک بیماران از تزریق بوتاکس کمک می‌گرفتند، بعد از مدتی متوجه شدند که بیماران از کاهش سردرد میگرنی خود بعد از تزریق بوتاکس اظهار رضایت می‌کنند. همین موضوع باعث شد که تاثیر تزریق بوتاکس برای معالجه سردرد به صورت جدی مورد بررسی قرار گیرد.

تحقیقات روی افراد بالغ نشان داد که شدت سردرد در عده‌ زیادی از مبتلایان به میگرن بعد از بوتاکس به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. همه افراد بالای هجده سال که به بیماری میگرن مبتلا هستند، برای تزریق بوتاکس میگرن مناسب هستند.

درمان سردرد با تزریق بوتاکس 

ماده بوتاکس پس از تزریق به نواحی از سر ، که در هنگام بروز حملات میگرنی باعث ایجاد سردرد شدید و نبض‌دار می‌شود، رشته‌های عصبی  را تحت تاثیر قرار داده ، و مانع از این می‌شود که پیامهای عصبی انتقال دهنده حس درد،  آزاد شود. در واقع جلوگیری از فعالیت شبکه‌های ارتباطی انتقال دهنده درد از وظایف اصلی بوتاکس میگرن می‌باشد.

تزریق بوتاکس قبل از شروع سردرد میگرنی از بروز آن جلوگیری می‌کند. البته برای گرفتن نتیجه مناسب برای معالجه سردرد میگرنی بهتر است تزریق بوتاکس را تا چند جلسه تکرار کنید. هر چه تعداد تزریق‌ها بیشتر شود، نتیجه درمانی آن نیز موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. بیشتر بیماران بعد از جلسه دوم بوتاکس میگرن از کاهش ۵۰ درصدی درد‌های خود ابراز خوشنودی می‌کنند. پس از پنج دوره تزریق شدت سردرد میگرنی تا حدود هفتاد درصد کاهش پیدا می‌کند.

بوتاکس میگرن در کدام ناحیه تزریق می شود؟ 

پزشکان باتجربه محل تزریق بوتاکس میگرن را میدانند و بر اساس گفته‌های خود بیمار تشخیص بهتری دارند . این تزریق بیشتر درنواحی پیشانی، قسمت بالای شانه‌ها، پشت سر، پشت گردن و کناره‌های آن انجام می‌شود‌. اگر بیمار توضیح دهد که شدت درد در یکی از نقاط سر بیشتر است، میزان تزریق در آن نقطه بیشتر خواهد بود. تزریق بوتاکس برای معالجه سردرد میگرنی هر ۱۲ هفته یکبار انجام می‌شود‌. ماندگاری آن نیز به خود شخص و ناحیه تزریق بستگی دارد. به طور کلی بوتاکس چهار الی شش ماه ماندگاری دارد. برای ماندگاری طولانی بوتاکس باید حداقل شش جلسه پیاپی تزریق کنید .

تزریق بوتاکس میگرن توسط متخصص مغز و اعصاب 

برای درمان قطعی میگرن با استفاده از تزریق بوتاکس می‌توانید به کلینیک دکتر بتول دادخواه مراجعه کنید.

  • بوتاکس میگرن
  • درمان سردرد کلاستر
  • درمان سردرد تنشی
  • درمان دیسک کمر و گردن
  • درمان تنگی کانال نخاعی
  • معاینات عصب‌شناسی
  • سونوگرافی داپلر
  • تهیه نوار مغزی و …

از جمله خدماتی هستند که در این کلینیک برای بیماران ارائه می‌شود‌.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید