درباره ام اس يا مالتيپل اسكلروز

                                         ام اس يك بيمارى خودايمنى است

متخصص مغز و اعصاب: ام اس يكى از شايعترين بيماريهاى مغز و اعصاب به ويژه در بين زنان مى باشد. اين بيمارى عمدتا افراد جوان را درگير ميكند بطوريكه شايعترين علت ناتوانى غيرتروماتيك ناشى از بيماريهاى مغز و اعصاب در جوانان گزارش شده است که با درگيرى قسمتهاى مختلف سيستم اعصاب مركزى ،تظاهرات بالينى متفاوتى را نشان مى دهد.

سن شروع این بيمارى معمولا بين ٢٠ تا ٤٠ سال است و شيوع آن در بين زنان بيشتر از مردان گزارش شده است. ام اس يك بيمارى خودايمنى است كه در آن آنتى باديهاى ساخته شده توسط بدن فرد باعث از بين رفتن غشا سلولهاى عصبى كه ميلين نام دارد ميشود.
اين تخريب غشا نورونها عمدتا در ماده سفيد مغز و نخاع رخ ميدهد و حاصل آن به صورت پلاك در ام آرى مغز فرد مبتلا ديده ميشود.
بسته به اينكه پلاكها در كدام قسمت مغز ايجاد شوند نشانه هاى بالينى فرد فرق ميكند.مثلا پلاك در مخچه باعث عدم تعادل وپلاك در راههاى حركتى باعث فلج اندامها ميشود .

علائم بیماری ام اس

تارى ديد كه معمولا يكطرفه همراه با درد كره چشم و نيمه سر در سمت چشم درگير مي باشد و در عرض چند ساعت تا چند روز پيشرفت مي كند و اصطلاحا نوريت اپتيك يا التهاب سر عصب بينايى ناميده ميشود

دوبينى

بيحسى و گزگز دستها و پاها(پارستزى)

فلج اندامها كه بر اساس محل درگيرى
ميتواند به صورت پاراپارزى يا فلج هر دو پا و يا فلج يك نيمه بدن يا يك اندام باشد كه در عرض چند روز پيشام اس

اختلالات ادرارى

سرگيجه و عدم تعادل در راه رفتن

اختلالات شناختى و كاهش حافظه

خستگى زودرس

در موارد نادر فلج عصب صورت (مشابه فلج بلز) در جوانان ميتواند نشانه این بیماری باشد

در مواردی وجود اين علائم به معنى ام اس نيست ولى توصيه مي شود در صورت بروز هر يکی از اين نشانه ها با متخصص مغز و اعصاب خود مشورت كنيد.

هنوز علت شناخته شده اى براى ام اس پيدا نشده ولى نقش ژنتيك در بروز آن به اثبات رسيده بطوريكه احتمال ابتلا به ام اس در بستگان درجه يك فرد مبتلا به ام اس بيشتر از بقيه است. البته فرضيه هاى مختلفى مثل كمبود ويتامين D و يا اسيد اوريك مايع مغزى نخاعى در بروز ام اس مطرح شده ولى هنوز پاتوژنز شناخته شده اى براى آن وجود ندارد.

تشخيص بيمارى ام اس بر اساس كرايترياى مك دونالد توسط متخصص مغز و اعصاب صورت ميگيرد و اساس آن شرح حال دقيق از نشانه هاى بيمار و تعداد حملات ،معاينه دقيق نورولوژى و ام آر آى مغز مي باشد. نكته مهم ،كنار گذاشتن ساير بيماريهايى است كه علائم كلينيكى يا راديولوژيك ام اس را تقليد ميكنند و ممكن است با ام اس اشتباه شوند.

از جمله اين بيماريها مي توان به موارد زير اشاره كرد:

واسكوليتها يا التهاب عروق كوچك مغز

ميگرن

لوپوس و ساير بيماريهاى بافت همبند

بيمارى عفونى مغز مثل لايم و سيفليس

بيماريهاى عروقى مغز مثل تنگى عروق مغز يا فشارخون كه در اثر تغييرات خونرسانى مغز ايجاد پلاك در ام ار آى مغز ميكنند. تشخيص ام اس كاملا تخصصى است و فقط توسط متخصص مغز و اعصاب بايد انجام شود.

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید