آیا سکته مغزی درمان می شود؟

    دکتر بتول دادخواه، متخصص مغز و اعصاب 

سکته مغزی بیماری است که به طور ناگهانی و بدون هشدار قبلی پیش می آید.  البته برخی علائم ممکن است قبل از سکته بروز کند، ولی بسیاری افراد این علائم را نمی شناسند و یا آنها را جدی نمی گیرند.

با این حال ممکن است زمان زیادی بین بروز این علائم و سکته وجود نداشته باشد و مهمترین عامل در درمان این بیماران زمان رسیدگی به آنهاست که همراهان آنها بایست بلافاصله پس مشاهده  علائم (هرچند خفیف و گذرا) بیمار را به بیمارستان منتقل کنند، برخی سکته های مغزی خطرناکند و می توانند باعث مرگ شوند.

سوالی که ممکن است برای بسیاری پیش آید این است که آیا سکته مغزی درمان می شود ؟

درمان سکته مغزی

برخی افراد تصور می کنند که پس از سکته مغزی هیچ شانسی برای بهبودی وجود ندارد و فرد تا آخر عمر باید با عوارض سکته مغزی از جمله فلج سرکند، ولی باید به شما یک خبر خوب بدهم آنهم اینکه سکته مغزی درمان می شود ولیکن برای درمان آن شرایطی لازم است و اگر بیمار در زمان مناسب به مراکز درمانی ارجاع شود می توان از درمانهای خوبی مانند تزریق tpa و یا استنت گذاری استفاده کرد و بیمار را به حداقل عوارض رساند.

عمل باز کردن عروق مسدود و یا درمان آنوریسم مغزی از جمله مواردی است که برای پیش گیری و درمان سکته مغزی قابل استفاده است، در ادامه توضیحات بیشتری را به شما خواهم داد.

عوامل ایجاد کننده سکته مغزی 

در سکته مغزی یا رگهای خونی دچار پارگی شده و خون در مغز پخش می شود که به آن سکته هموراژیک گفته می شود و یا در آن رگها دچار انسداد می شوند که در این صورت به بخشی از مغز خونرسانی نمی شود و نتیجه آن این است که سلولهای مغزی بدون اکسیژن دچار مرگ می شوند، این نوع سکته ها بر اساس گستردگی خونریزی و یا رگی که دچار انسداد شده سکته مغزی شدت متفاوتی خواهد داشت.

 دو عاملی که باعث سکته مغزی می شوند!

سکته مغزی ایسکمیک

تقریبا ۸۵ درصد از بیماران سکته مغزی از این نوع هستند، در سکته مغزی ایسکمیک یک لخته خون که خود لخته در اثر افزایش چربی در خون ایجاد می شود، باعث محدود شدن و یا مسدود شدن جریان خون می شود.

درمان سکته مغزی ایسکمیک

تزریق tpa در درمان سکته ایسکمیک

تا کنون تنها یک دارو به نام tpa یا (Tissue plasminogen activator) که فعال‌کننده بافتی پلاسمینوژن است برای درمان این نوع سکته مغزی پیشنهاد شده است، دارویی که اگر در یک زمان مناسب برای بیمار تزریق شود باعث حل شدن لخته خون و نتیجه جریان مجدد خون می شود، این دارو به شکل های مختلف تزریق می شود، از جمله اینکه دارو در طی یک زمان مشخص از طریق سرم به بیمار تزریق شده و یا اینکه از طرق دستگاه آنژیوگرافی به طورمستقیم در همان رگ مسدود شده و از طریق عروق خونی ران انجام شود.

این دارو شانس درمان بیماران سکته مغزی را تا ۹۷ درصد بالا می برد، از سال ….. در ایران این درمان در بیمارستان های …… و توسط پزشکان فوق تخصص سکته مغزی و جراحان مداخله ای انجام می گیرد و اگر ظرف سه تا ۶ ساعت نهایتان بیمار به مراکز درمانی برده شود شانس این درمان وجود داشته و در یک زمان کوتاه بیمار به زندگی باز می گردد، در مورد این درمان می توانید با مطب دکتر کیهانی فرد فوق تخصص سکته مغزی تماس گرفته و سوالاتتان را مطرح کنید. آیا سکته مغزی درمان می شود

نکات بسیار مهم در رابطه با تزریق tpa این است که این دارو حتما بایست توسط پزشک ماهر و به اندازه تزریق شود، در مورد سکته های هموراژیک به کار نمی رود و باعث بدتر شدن آن می شود، در این صورت پزشک قبل از انجام تزریق با کمک سی تی اسکن از نوع سکته مطمئن می شود و در نهایت اینکه زمان موثر تزریق نباید نادیده گرفته شود. آیا سکته مغزی درمان می شود

درمان سکته مغزی با جراحی و استنت

با کمک شیوه های نوین پزشکی می توان بیماران را از طریق دستگاه آنژیوگرافی برای رگهای مسدود بررسی و با استفاده از یک فنر به نام استنت مسیر مسدود شده را باز نمود و لخته خون را به طور مکانیکی خارج ساخت، این عمل نیز از سال ….. در ایران انجام شدهو بیمارستان های ….. پاسخ گوی بیماران هستند، زمان مناسب برای انجام این نوع درمان حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از سکته است، تا بیمار به حداقل عوارض ممکن برسد و درمان به خوبی جوابگو باشد.

سکته مغزی هموراژیک

کمتر از ۱۵ درصد از بیماران سکته مغزی از جمله بیماران سکته هموراژیک هستند که ناشی از پارگی رگ خونی در مغز می باشد، این نوع سکته می تواند در اثر بیماری مانند آنوریسم مغزی که علائمی قبل از بروز از خود نشان نمی دهد اتفاق بیافتد و یا در اثر مواردی مانند ضربه و یا مشکلات عروق خونی که اکثرا با فشار بالای خون همراه می شود.

در درمان این نوع سکته پزشک برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط از داروی رقیق کننده خون استفاده می کنند همچنین مسدود کردن آنوریسم های مغزی توسط کلیپس از روشهای درمانی پیشرفته در این نوع سکته است که در کشور ما نیز قابل انجام است.

درمانهای دیگری نیز برای سکته هموراژیک در نظر گرفته می شود که تمامی این درمانها به شرایط بیمار، زمان مراجعه و تصمیم پزشک برای انتخاب روش مناسب تر بستگی دارد.

آیا برای سکته مغزی درمانی وجود دارد؟ 

به طور کلی باید گفت سکته مغزی درمان می شود اگر به موقع اقدام شود و بیمار قبل از رسیدن به اوضاع وخیم به بیمارستان منتقل شود در غیر اینصورت عوارض بعدی آن چه به لحاظ مالی و چه به لحاظ جسمی و عاطفی بیمار را تا آخر عمر درگیر می کند. آیا سکته مغزی درمان می شود

 

دکتر بتول دادخواه، متخصص مغز و اعصاب

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید