آیا سکته مغزی درمان می شود؟

 سکته مغزی که در واقع به معنای آسیب بافت مغز به دنبال انسداد یکی از رگهای خونرسان مغز است، یکی از بیماریهای ناتوان کننده و دومین علت مرگ و میر در کشور ما، ایران، است. سکته مغزی بیماری است که به طور ناگهانی و بدون هشدار قبلی پیش می آید.  البته برخی علائم ممکن است قبل از سکته بروز کند، ولی بسیاری افراد این علائم را نمی شناسند و یا آنها را جدی نمی گیرند.

درمان اولیه سکته مغزی

پس از بروز سکته مغزی و درمانهای اولیه در چند روز ابتدایی، بهترین راه برای پیشگیری از سکته مغزی مجدد، علاوه بر کنترل دقیق عوامل خطر شامل فشار خون بالا، دیابت، چربی خون بالا، مصرف سیگار و بی تحرکی؛ بررسی علت ایجاد سکته مغزی است.

دو علت شایع در ایجاد سکته مغزی عبارتند:

 • از تنگی شریانهای کاروتید در گردن
 • نامنظمی ریتم قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی

که در صورت درمان مناسب این دو بیماری در صورت وجود، احتمال بروز مجدد سکته مغزی تا حدود زیادی کاهش می یابد. در اینجا به بررسی تک تک این عوامل خواهیم پرداخت.

داروهای ضد سکته مغزی

داروهای ضد پلاکت که مانع تجمع پلاکتها در عروق و لذا مانع انسداد عروق و سکته مغزی می شوند شامل آ اس آ (آسپیرین)، کلوپیدوگرل (پلاویکس) است که بر اساس صلاحدید پزشک معالج شما، ممکن است یکی از این دو دارو و یا هردو دارو باهم برای شما تجویز گردد.

استاتینها شامل:

 • آتورواستاتین
 • روزواستاتین
 • سیمواستاتین و لواستاتین

در واقع داروهای پایین آورنده چربی خون هستند که با توجه به اثرات دیگری از جمله اثرات ضد التهابی در عروق و نیز جلوگیری از تنگی پیشرونده عروق؛ برای تمام بیماران مبتلا به سکته مغزی توصیه می شوند. این داروها برای جلوگیری از سکته مجدد مغزی در تمام بیماران با سابقه سکته مغزی توصیه میشوند حتی اگر بیمار چربی خون بالا نداشته باشد.

بررسی علت سکته مغزی

برای بررسی علت سکته مغزی در بیماران مبتلا به سکته مغزی، بررسی تنگی عروق گردنی و نیز بررسی عملکرد و ریتم قلبی در تمام بیماران توصیه می شود.

برای بررسی تنگی عروق گردنی از روشهای تصویربرداری مختلفی از جمله سونوگرافی داپلر رنگی، یا سی تی انژیوگرافی و یا ام آر آنژیوگرافی میتوان استفاده کرد. در صورتیکه تنگی قابل ملاحظه در شریانهای کاروتید بیمار دیده شود، براساس صلاحدید پزشک معالج ممکن است از روشهای مختلف جراحی یا آنژیوگرافی برای باز کردن این تنگی و جلوگیری از سکته مجدد بهره برد.

علائم سکته مغزی

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

۱-ضعف و کرختی صورت وبازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)

۲-فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)

۳-عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)

۴-اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)

۵-اشکال در بلع (دیس فاژی)

۶-کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)

۷-دو بینی-تاری دید یا از دست دادن بینایی به خصوص در یک چشم

۸-سردرد شدید و ناگهانی

۹-از دست دادن حافظه کوتاه مدت وطولانی مدت-اختلال در قضاوت

۱۰-سرگیجه بدون دلیل و سقوط ناگهانی

۱۱-بی‌اختیاری ادرار و مدفوع

۱۲-اشکال در پیدا کردن کلمات و…

زمان سکته مغزی چه اتفاقی می افتد؟

سکته مغزی هنگامی رخ می‌دهد که یک لخته خونی باعث انسداد شریان‌ خون‌رسان به مغز می‌شود (سکته مغزی ایسکمیک) و یا یک رگ خونی مغز پاره شده و خونرسانی به بخشی از مغز متوقف می‌شود (سکته مغزی هموراژیک). در عرض چند دقیقه پس از این حادثه سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند. دلیل سکته مغزی هر کدام از این موارد که باشد، باید دقت داشت که با وقوع سکته مغزی بیمار در خطر مرگ قرار خواهد گرفت.

علائم هشدار سکته مغزی

سکته مغزی مانند سکته قلبی علایم هشدار دهنده ای دارد که با شناخت و جدی گرفتن آن می توان از عوارض جبران ناپذیر آن جلوگیری نمود . مورد قابل تامل این است که حمله مغزی یا سکته مغزی گذرا مانند:

 • حمله قلبی همراه با درد
 • تنگی نفس و عرق سرد.
 • لکنت زبان
 • کجی صورت
 • ضعف یک از اندامها یا نیمه بدن
 • بی حسی صورت ویا اندامها
 • سرگیجه دوبینی تاری دید

حتی برای ۱تا ۲ دقیقه می تواند در صورت عدم رسیدگی منجر به معلولیت دایم یا حتی مرگ گردد . سکته مغزی در افراد بالای ۴۰ سال، سیگاری، چاق، فشار خون بالا ، دیابتی، و یا افراد پر استرس جدی تر است.

انواع سکته مغزی 

سکته مغزی ایسکمیک

تقریبا ۸۵ درصد از بیماران سکته مغزی از این نوع هستند، در سکته مغزی ایسکمیک یک لخته خون که خود لخته در اثر افزایش چربی در خون ایجاد می شود، باعث محدود شدن و یا مسدود شدن جریان خون می شود.

درمان سکته مغزی ایسکمیک

تا کنون تنها یک دارو به نام tpa یا (Tissue plasminogen activator) که فعال‌کننده بافتی پلاسمینوژن است برای درمان این نوع سکته مغزی پیشنهاد شده است، دارویی که اگر در یک زمان مناسب برای بیمار تزریق شود باعث حل شدن لخته خون و نتیجه جریان مجدد خون می شود، این دارو به شکل های مختلف تزریق می شود، از جمله اینکه دارو در طی یک زمان مشخص از طریق سرم به بیمار تزریق شده و یا اینکه از طرق دستگاه آنژیوگرافی به طورمستقیم در همان رگ مسدود شده و از طریق عروق خونی ران انجام شود.

این دارو شانس درمان بیماران سکته مغزی را تا ۹۷ درصد بالا می برد، از سال ….. در ایران این درمان در بیمارستان های …… و توسط پزشکان فوق تخصص سکته مغزی و جراحان مداخله ای انجام می گیرد و اگر ظرف سه تا ۶ ساعت نهایتان بیمار به مراکز درمانی برده شود شانس این درمان وجود داشته و در یک زمان کوتاه بیمار به زندگی باز می گردد، در مورد این درمان می توانید با مطب دکتر کیهانی فرد فوق تخصص سکته مغزی تماس گرفته و سوالاتتان را مطرح کنید. آیا سکته مغزی درمان می شود

نکات بسیار مهم در رابطه با تزریق tpa این است که این دارو حتما بایست توسط پزشک ماهر و به اندازه تزریق شود، در مورد سکته های هموراژیک به کار نمی رود و باعث بدتر شدن آن می شود، در این صورت پزشک قبل از انجام تزریق با کمک سی تی اسکن از نوع سکته مطمئن می شود و در نهایت اینکه زمان موثر تزریق نباید نادیده گرفته شود. آیا سکته مغزی درمان می شود

درمان سکته مغزی با جراحی و استنت

با کمک شیوه های نوین پزشکی می توان بیماران را از طریق دستگاه آنژیوگرافی برای رگهای مسدود بررسی و با استفاده از یک فنر به نام استنت مسیر مسدود شده را باز نمود و لخته خون را به طور مکانیکی خارج ساخت، این عمل نیز از سال ….. در ایران انجام شدهو بیمارستان های ….. پاسخ گوی بیماران هستند، زمان مناسب برای انجام این نوع درمان حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از سکته است، تا بیمار به حداقل عوارض ممکن برسد و درمان به خوبی جوابگو باشد.

سکته مغزی هموراژیک

کمتر از ۱۵ درصد از بیماران سکته مغزی از جمله بیماران سکته هموراژیک هستند که ناشی از پارگی رگ خونی در مغز می باشد، این نوع سکته می تواند در اثر بیماری مانند آنوریسم مغزی که علائمی قبل از بروز از خود نشان نمی دهد اتفاق بیافتد و یا در اثر مواردی مانند ضربه و یا مشکلات عروق خونی که اکثرا با فشار بالای خون همراه می شود.

در درمان این نوع سکته پزشک برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط از داروی رقیق کننده خون استفاده می کنند همچنین مسدود کردن آنوریسم های مغزی توسط کلیپس از روشهای درمانی پیشرفته در این نوع سکته است که در کشور ما نیز قابل انجام است.

درمانهای دیگری نیز برای سکته هموراژیک در نظر گرفته می شود که تمامی این درمانها به شرایط بیمار، زمان مراجعه و تصمیم پزشک برای انتخاب روش مناسب تر بستگی دارد.

نکته پایانی 

به طور کلی باید گفت سکته مغزی درمان می شود اگر به موقع اقدام شود و بیمار قبل از رسیدن به اوضاع وخیم به بیمارستان منتقل شود در غیر اینصورت عوارض بعدی آن چه به لحاظ مالی و چه به لحاظ جسمی و عاطفی بیمار را تا آخر عمر درگیر می کند. آیا سکته مغزی درمان می شود

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button