درمان درد ستون فقرات

درد هر یک از مهره های ستون فقرات انسان نشانه ای از وجود اختلال در یکی از اعضای بدن است که با شناخت هریک از این دردها می توان مشکل و درد مهره ها را بهتر درمان کرد.

ساختار ستون فقرات

ستون فقرات یک ساختار انباشته از ۳۳ استخوان یا مهره است که از نخاع از آسیب یا تروما محافظت می کند. استخوان های ستون فقرات به فرد اجازه می دهد که به طور مرتب، خم و پیچ و تاب بماند. هر منطقه از ستون فقرات یک نام و عملکرد خاص دارد. در این قرار است که بدانیم هر یک از مهره های ستون فقرات با درد علامتی خاص هستند از مشکلات اعضای دیگر بدن.

درد ستون فقرات

درد ستون فقرات نشانه چیست؟

هنگامی که دردی را در ستون فقرات خود احساس کنیم سعی می کنیم ، این درد را درمان نماییم . بهتر است بر روی ستون فقرات تمرکز کنیم تا ببینیم در کدام نقطه از ستون فقرات خود احساس درد می کنید و این درد با کدام ناحیه از اندامهایتان مرتبط است.

گردن درد

مشکلات موجود در مهره های گردن می تواند مشکلات بینایی، شنوایی و مشکلات گوارشی ایجاد نماید.

 درد در قفسه سینه

دردهای کلیوی و معده درد می تواند ناشی از مشکلات مهره های مربوط به بخش سینه باشد. اگر مهره های مربوط به کمر دچار مشکل شود فرد به کمر درد و درد در ناحیه کمر وحتی ضعف در پیاده روی نیز دچار می شود.

اگر بتوانید تشخیص دهید کدام نقطه از ستون فقراتتان درد می کند می توانید در بسیاری از موارد عامل دردهایتان را بشناسید. شما با کمی استراحت می توانید مشکل این مهره ها را حل کنید.

انواع دردهای ستون فقرات

 • درد های مکانیکال
 • درد های التهابی
 • درد های ارجاعی
 • درد های انتشاری

درد های مکانیکال

این درها معمولا ناشی از دیسک، شکستگی، در رفتگی و آرتروز به دلیل ضربه، اسپاسم یا شکستگی عضلانی بوده که با حرکات شدید شدت می یابد ، درد های مکانیکی در اغلب اوقات به دلیل ایستادن و نشستن نادرست، کار زیاد با لپ تاپ، موبایل و تبلت به وجود می آید که سبب فشار دیسک های گردن، التهاب و درد در این نواحی می شود.

دردهای التهابی

درد های التهابی بر اثر بیماری های روماتیسمی، تب مالت و درگیری سل در ستون فقرات به وجود می آید و سبب عفونت های میکروبی بین مهره ها، دیسک ها و در نهایت بروز درد در نواحی مختلف گردن می شود.

تب مالت بر اثر التهاب و تورم در قسمت های مختلف بدن و ریشه های عصبی به وجود می آید که یکی از نشانه های آن می تواند درد در ناحیه گردن باشد که به آن درد های غیر اختصاصی گویند که حتی با گرفتن ام آر آی نیز نشان داده نمی شود.

درد های ارجاعی

این دردها مربوط به سایر نقاط بدن هستند مانند درد های قلبی و عروقی می توانند خود را به صورت درد در نواحی مختلف گردن و فک نشان دهند.

درد های انتشاری

این دردها در مواقعی به وجود می آیند که بیمار درگیر دیسک گردن دارد و شانه و بازو های او نیز درد دارد که خود را به صورت مورمور یا گزگز شدن نشان می دهد.

درد های خطرناک ستون فقرات

درد هایی که از گردن شروع شده و همزمان به سمت بازو وجود داشته باشند یا درد های که سبب شده درد در نواحی گردن و بازو ها کمتر، اما در نواحی کمر و دیسک بیشتر و با کاهش قدرت دست فرد همراه باشند باید جدی گرفته شوند.

درد هایی که همراه با اختلال در راه رفتن، بی اختیاری ادرار یا مدفوع، کاهش سطح هوشیاری نیز همراه باشد می تواند ناشی از اختلال در تنگی کانال نخاعی باشند.

درد در نواحی گردن در بیماران سرطانی و درد هایی که بر اساس نوع سانحه همچون تصادف در گردن به وجود آمده باشند باید هرچه سریع تر به پزشک ارجاع داده شود چراکه می تواند بسیار خطرناک باشند.

پیشگیری از درد ستون فقرات

 • حفظ وضعیت خوب، حتی هنگام رانندگی
 • روش های مناسب بلند کردن
 • فعالیت بدنی منظم، از جمله تمرینات تحمل وزن
 • توسعه نیروی هسته ای
 • حفظ وزن سالم
 • اجتناب از چرخش سر برای نگه داشتن گوشی به شانه
 • هنگام خوابیدن از بالش کوتاه استفاده کنید. به طوری که سرتان در امتداد بدن قرار گیرد نه اینکه خم شود.
 • گر کارتان نشسته است و مجبور به خم کردن گردن هستید، حتما با یکی از دستانتان از وزن سرتان و فشار آن بر روی مهره های گردنی بکاهید تا کمتر دچار صدمات گردنی شوید.
 • هر ورزشی را که باعث درد می شود، از تعداد آن کم کنید. در صورت تشدید درد، با پزشک خود مشورت کنید.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید