موثرترین دارو برای درمان سردرد خوشه ای

هیچ درمانی برای سردرد خوشه ای وجود ندارد. هدف از درمان کاهش شدت درد، کوتاه کردن دوره سردرد و جلوگیری از حملات است.

از آنجایی که درد سردرد خوشه ای به طور ناگهانی ایجاد می شود و ممکن است در مدت کوتاهی فروکش کند، ارزیابی و درمان سردرد خوشه ای دشوار است، زیرا به داروهای سریع الاثر نیاز دارد.

برخی از انواع داروهای حاد می توانند مقداری درد را به سرعت تسکین دهند. درمان های ذکر شده در زیر برای درمان حاد و پیشگیرانه سردرد خوشه ای مؤثرترین بوده اند.

درمان های سریع الاثر سردرد خوشه ای عبارتند از:

اکسیژن

استنشاق مختصر اکسیژن خالص از طریق ماسک، تسکین چشمگیری را برای اکثر کسانی که از آن استفاده می کنند، فراهم می کند. اثرات این روش ایمن و ارزان را می توان در عرض ۱۵ دقیقه احساس کرد.

اکسیژن به طور کلی بی خطر و بدون عوارض است. ایراد اصلی اکسیژن نیاز به حمل سیلندر و تنظیم کننده اکسیژن با خود است که می تواند درمان را ناخوشایند و در برخی مواقع غیر قابل دسترس کند. واحدهای کوچک و قابل حمل در دسترس هستند، اما برخی افراد هنوز آنها را غیرعملی می دانند.

تریپتان ها

نوع تزریقی سوماتریپتان (Imitrex) که معمولاً برای درمان میگرن استفاده می شود، نیز یک درمان موثر برای سردرد خوشه ای حاد است.

اولین تزریق ممکن است تحت نظر پزشک باشد. برخی از افراد ممکن است از استفاده از سوماتریپتان به شکل اسپری بینی استفاده کنند، اما برای اکثر افراد این روش به اندازه تزریق موثر نیست.

توجه: اگر فشار خون بالا کنترل نشده یا بیماری قلبی دارید، مصرف سوماتریپتان توصیه نمی شود.

داروهای خوراکی نسبتاً کند عمل می کنند و اغلب برای درمان حاد سردردهای خوشه ای مفید نیستند.

اکتروتید

Octreotide (Sandostatin)، یک نسخه مصنوعی تزریقی هورمون مغزی سوماتوستاتین، یک درمان موثر برای سردرد خوشه ای برای برخی افراد است. اما به طور کلی، این دارو نسبت به تریپتان ها کمتر موثر هستند.

بی حس کننده های موضعی

اثر بی حس کننده های موضعی، مانند لیدوکائین، ممکن است در مقابل درد سردرد خوشه ای زمانی که از طریق بینی داده می شود، در برخی موثر باشد.

دی هیدروارگوتامین

شکل تزریقی دی هیدروارگوتامین (D.H.E. 45) ممکن است یک مسکن موثر برای برخی از افراد مبتلا به سردرد خوشه ای باشد. این دارو به صورت استنشاقی (داخل بینی) نیز موجود است، اما اثربخشی این دارو برای سردرد خوشه ای ثابت نشده است.

درمان های پیشگیرانه سردرد خوشه ای

درمان پیشگیرانه از شروع دوره خوشه ای با هدف سرکوب حملات شروع می شود. تعیین اینکه کدام دارو باید استفاده شود اغلب به طول سردرد بستگی دارد. با راهنمایی پزشک خود، می توانید پس از پایان دوره مورد انتظار دوره خوشه ای، داروها را کاهش دهید.

مسدود کننده های کانال کلسیم

عامل مسدود کننده کانال کلسیم وراپامیل (Calan SR، Verelan) اغلب اولین انتخاب برای جلوگیری از سردرد خوشه ای است. وراپامیل ممکن است همراه با سایر داروها استفاده شود. گاهی اوقات، استفاده طولانی مدت برای مدیریت سردرد خوشه ای مزمن مورد نیاز است.

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • یبوست
  • حالت تهوع
  • خستگی
  • تورم مچ پا
  • فشار خون پایین

کورتیکواستروئیدها

داروهای سرکوب کننده التهاب به نام کورتیکواستروئیدها، مانند پردنیزون (Prednisone Intensol، Rayos)، داروهای پیشگیرانه سریعی هستند که ممکن است برای بسیاری از افراد مبتلا به سردرد خوشه ای موثر باشند.

اگر وضعیت سردرد خوشه‌ای شما اخیراً شروع شده باشد یا اگر دارای دوره‌های خوشه‌ای کوتاه و بهبودی طولانی باشید، ممکن است پزشک شما کورتیکواستروئیدها را تجویز کند.

اگرچه کورتیکواستروئیدها ممکن است گزینه خوبی برای استفاده چند روزه باشند، اما عوارض جانبی جدی مانند دیابت، فشار خون بالا و آب مروارید آنها را برای استفاده طولانی مدت نامناسب می کند.

کربنات لیتیوم

کربنات لیتیوم (Lithobid) که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شود، ممکن است در پیشگیری از سردرد خوشه‌ای مزمن موثر باشد، اگر سایر داروها از سردرد خوشه‌ای جلوگیری نکرده باشند.

عوارض جانبی شامل لرزش، افزایش تشنگی و اسهال است. پزشک می تواند دوز مصرفی را برای به حداقل رساندن عوارض جانبی تنظیم کند.

در حالی که این دارو را مصرف می کنید، خون شما به طور منظم برای ایجاد عوارض جانبی جدی تر، مانند آسیب کلیه، بررسی می شود.

تحریک غیرتهاجمی عصب واگ (VNS)

VNS از یک کنترل کننده دستی برای رساندن تحریک الکتریکی به عصب واگ از طریق پوست استفاده می کند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، برخی از مطالعات نشان دادند که VNS به کاهش فراوانی سردردهای خوشه ای کمک می کند.

بلوک عصبی تزریق یک ماده بی حس کننده و کورتیکواستروئید در ناحیه اطراف عصب پس سری، واقع در پشت سر، ممکن است سردردهای خوشه ای مزمن را بهبود بخشد.

بلوک عصب اکسیپیتال ممکن است برای تسکین موقت مفید باشد تا زمانی که داروهای پیشگیرانه درازمدت مصرف کنند. اثر اغلب در ترکیب با وراپامیل استفاده می شود.

سایر داروهای پیشگیرانه مورد استفاده برای سردرد خوشه ای شامل داروهای ضد تشنج مانند توپیرامات (Topamax، Qudexy XR) است.

درمان خانگی سردرد خوشه ای

اقدامات زیر ممکن است به شما در جلوگیری از حمله سردرد خوشه ای در طول چرخه خوشه ای کمک کند:

به یک برنامه خواب منظم پایبند باشید: دوره‌های خوشه‌ای زمانی شروع می‌شوند که در برنامه خواب عادی شما تغییراتی ایجاد شود. در طول یک دوره خوشه ای، روال معمول خواب خود را دنبال کنید.

از الکل اجتناب کنید: مصرف الکل، از جمله آبجو و شراب، می تواند به سرعت باعث سردرد در یک دوره خوشه ای شود.

از آنجایی که سردردهای خوشه ای می توانند بسیار دردناک باشند، ممکن است بخواهید از درمان های جایگزین یا مکمل برای تسکین درد خود استفاده کنید.

ملاتونین: در درمان حملات شبانه اثربخشی متوسطی نشان داده است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کپسایسین که در داخل بینی استفاده می‌شود، ممکن است دفعات و شدت حملات سردرد خوشه‌ای را کاهش دهد.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button