عوارض کمبود ویتامین B12 در مغز و اعصاب!

ویتامین B12 یک ماده مغذی ضروری است که بدن شما برای فرآیندهایی مانند سنتز DNA، تولید انرژی و عملکرد سیستم عصبی مرکزی به آن نیاز دارد. اگرچه این ویتامین در بسیاری از غذاها یافت می شود، کمبود و کمبود B12 نسبتاً شایع است. این اغلب به دلیل مصرف محدود رژیم غذایی، سوء جذب، برخی شرایط پزشکی یا استفاده از داروهای کاهش دهنده B12 است.

از آنجایی که توانایی جذب B12 از غذا با افزایش سن کاهش می یابد، کمبود آن در افراد مسن شایع تر است. با این حال، این بدان معنا نیست که کودکان و بزرگسالان جوان‌تر، از جمله آن‌هایی که باردار و شیرده هستند، نمی‌توانند دچار کمبود B12 شوند.  متاسفانه کمبود B12 اغلب نادیده گرفته می شود و به اشتباه تشخیص داده می شود.

علائم کمبود B12

خستگی

اگر B12 کم یا کمبود دارید، احتمالاً احساس خستگی خواهید کرد. سلول های بدن برای عملکرد صحیح به B12 نیاز دارند. به این ترتیب، داشتن سطوح ناکافی B12 می تواند تولید طبیعی گلبول های قرمز خون را کاهش دهد، که می تواند تحویل اکسیژن را مختل کند.  به طور خاص، کمبود B12 یا فولات می تواند باعث کم خونی مگالوبلاستیک شود. این وضعیت منجر به تشکیل گلبول‌های قرمز بزرگ، غیرطبیعی و نابالغ و اختلال در سنتز DNA می‌شود.  وقتی بدن گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به بافت ها را نداشته باشد، احتمالاً احساس ضعف و خستگی خواهید کرد.

 پوست رنگ پریده یا زرد

علامت دیگری که می تواند نشان دهنده کمبود B12 باشد، رنگ پریدگی یا زردی پوست است. مانند وضعیتی به نام کم خونی فقر آهن، کم خونی مرتبط با کمبود B12 ممکن است به دلیل کمبود گلبول های قرمز کاملا بالغ و سالم در بدن، پوست شما را رنگ پریده کند.  کمبود B12 همچنین می تواند باعث بیماری به نام یرقان شود که باعث می شود پوست و سفیدی چشم شما رنگ زردی به خود بگیرند.

سردرد

کمبود و کمبود B12 می تواند منجر به عوارض عصبی از جمله سردرد شود. در واقع، سردرد یکی از شایع ترین علائم گزارش شده مربوط به کمبود B12 در بزرگسالان و کودکان است.  برخی از مطالعات نشان داده اند که افرادی که اغلب انواع خاصی از سردردها را تجربه می کنند، به احتمال زیاد سطح B12 پایینی دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ با ۱۴۰ نفر که نیمی از آنها میگرن را تجربه کردند، نشان داد که سطح B12 خون در شرکت کنندگان مبتلا به میگرن در مقایسه با شرکت کنندگان بدون سابقه میگرن به طور قابل توجهی کمتر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که افرادی که بالاترین سطح B12 را داشتند در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که پایین‌ترین سطح B12 را داشتند، ۸۰ درصد کمتر در معرض ابتلا به میگرن بودند. تحقیقات به بررسی اینکه آیا درمان با B12 ممکن است علائم سردرد میگرنی را در برخی افراد بهبود بخشد.

 علائم افسردگی

B12 برای عملکرد صحیح سیستم عصبی مرکزی شما ضروری است و کمبود این ماده مغذی می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد. به طور خاص، کمبود B12 با خطر بیشتر ابتلا به افسردگی مرتبط است.  داشتن سطوح پایین B12 می تواند باعث افزایش سطح اسید آمینه حاوی گوگرد به نام هموسیستئین شود. به نوبه خود، این ممکن است با افزایش استرس اکسیداتیو، آسیب DNA و مرگ سلولی در بدن به ایجاد افسردگی کمک کند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ با ۱۳۲ کودک و نوجوان، ۸۹ نفر مبتلا به افسردگی و ۴۳ نفر بدون افسردگی، نشان داد که شرکت کنندگان مبتلا به افسردگی در مقایسه با افراد بدون افسردگی، سطوح B12 پایین تر و سطوح بالاتری از هموسیستئین داشتند

علاوه بر علائم افسردگی، سطوح پایین یا کمبود B12 ممکن است منجر به سایر شرایط روانی، از جمله روان پریشی و اختلالات خلقی شود (منبع معتبر ۱۸).

مشکلات گوارشی

کمبود B12 همچنین ممکن است باعث اسهال، حالت تهوع، یبوست، نفخ، گاز و سایر علائم گوارشی شود. این مسائل می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تأثیر قرار دهد. البته به خاطر داشته باشید که بسیاری از این علائم غیراختصاصی هستند و می توانند ناشی از عوامل دیگری باشند. به عنوان مثال، عدم تحمل غذایی، داروها و عفونت ها همگی می توانند منجر به اسهال شوند.

 مشکل در تمرکز و اختلال ذهنی

از آنجایی که کمبود B12 بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر منفی می‌گذارد، افراد با سطوح پایین یا کمبود B12 ممکن است احساس مه‌آلودگی داشته باشند و در تمرکز و تکمیل وظایف مشکل داشته باشند. افراد مسن به ویژه در معرض خطر این عوارض جانبی هستند زیرا خطر کمبود B12 با افزایش سن افزایش می یابد. در واقع، بسیاری از مطالعات سطوح پایین B12 را با بدتر شدن عملکرد ذهنی در بزرگسالان مسن‌تر مرتبط کرده‌اند. خوشبختانه، مطالعات نشان می دهد که اختلالات ذهنی مربوط به سطوح پایین B12 می تواند با درمان B12 بهبود یابد.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ به ۲۰۲ نفر با اختلالات ذهنی خفیف و سطوح پایین یا پایین B12 و سطوح هموسیستئین بالا B12 درمان جایگزین به مدت ۳ ماه انجام داد.  پس از درمان، ۸۴٪ از شرکت کنندگان بهبود قابل توجهی در علائم، مانند تمرکز ضعیف، کاهش حافظه، و فراموشی گزارش کردند.

درد و التهاب دهان و زبان

گلوسیت یک اصطلاح پزشکی است که به زبان ملتهب، قرمز و دردناک اشاره دارد. این می تواند ناشی از کمبود B12 باشد. در افراد مبتلا به این کمبود، گلوسیت می تواند همراه با استوماتیت ظاهر شود که با زخم و التهاب در دهان مشخص می شود. اگرچه گلوسیت و استوماتیت در افراد مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود B12 شایع است، اما می توانند بدون کم خونی نیز رخ دهند و می توانند نشانه ای از کمبود اولیه B12 باشند. همانطور که گفته شد، گلوسیت همچنین می تواند ناشی از کمبود سایر مواد مغذی مانند فولات، ریبوفلاوین (B2) و نیاسین (B3) باشد.

پارستزی در دست و پا

پارستزی یک اصطلاح پزشکی است که به احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن در نواحی خاصی از بدن مانند دست ها و پاها اشاره دارد. بسیاری از بزرگسالان و کودکانی که کمبود B12 دارند، پارستزی را گزارش می‌کنند.  متأسفانه، این علامت کمبود B12 با علائم مربوط به نوروپاتی دیابتی همپوشانی دارد – آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا که می تواند باعث درد و بی حسی در اندام ها شود. افراد مبتلا به دیابت که متفورمین مصرف می کنند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود B12 هستند، زیرا این دارو می تواند جذب ویتامین B12 را در بدن کاهش دهد. بنابراین، کمبود B12 می تواند به اشتباه به عنوان نوروپاتی محیطی در افراد مبتلا به دیابت تشخیص داده شود. در نتیجه، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند افرادی که به طور منظم متفورمین مصرف می کنند، از نظر کمبود ویتامین B12 غربالگری شوند.

سایر علائم و نشانه های کمبود B12

علاوه بر علائم بالا، کمبود B12 ممکن است منجر به موارد زیر شود:

گرفتگی عضلات و ضعف عضلانی

کمبود B12 بر عملکرد اعصاب حرکتی و حسی تأثیر منفی می‌گذارد، که می‌تواند باعث گرفتگی و ضعف عضلانی شود و  اختلال در هماهنگی آتاکسی یا اختلال در تعادل و هماهنگی یک علامت عصبی است که می تواند ناشی از کمبود B12 باشد. به این ترتیب، فردی که کمبود B12 دارد ممکن است در راه رفتن و حفظ تعادل مشکل داشته باشد.

اختلال در نعوظ

مردان مبتلا به کمبود B12 ممکن است اختلال نعوظ را در نتیجه افزایش سطح هموسیستئین در بدن تجربه کنند.

اختلالات بینایی

کمبود B12 ممکن است باعث اختلال در بینایی شود، احتمالاً به دلیل آسیب به عصب بینایی.

کمبود B12 چگونه شناسایی و درمان می شود؟

از آنجایی که علائم کمبود ویتامین B12 مختص این بیماری نیست، ممکن است تشخیص داده نشود یا اشتباه تشخیص داده شود. اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را تجربه می کنید، مهم است که آنها را با یک متخصص در میان بگذارید.

کمبود B12 می تواند علائم مختلفی از جمله خستگی، سردرد، افسردگی، رنگ پریدگی یا زردی پوست، اختلالات ذهنی و درد و التهاب در دهان و زبان را ایجاد کند. بسیاری از علائم ناشی از سطوح پایین B12 مختص کمبود B12 نیست، که می تواند باعث شود که این بیماری شناسایی نشود.

علاوه بر این، اگر مصرف کم رژیم غذایی دلیل آن باشد، افزایش مصرف غذاهای غنی از B12، مانند ماهی و صدف، گوشت اندام و تخم مرغ، ایده خوبی است. اگر از یک رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری پیروی می کنید، لذت بردن از غذاهای غنی شده با B12، مانند مخمر تغذیه ای و شیر گیاهی، و مصرف مکمل B12 می تواند به شما در حفظ سطح مطلوب کمک کند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

 • Omid گفت:

  سلام
  بنده ۴۲سال سن دارم بعلت زائده پوستی روی پاهام وبیضم ولرزش دست راستم رفتم آزمایش دادم فوق تخصص گوارش میگه طبق ازمایشات ب۱۲ بدنت کم شده هفته ای یه دونه امپول میزنم .۴۰روزگذشته ومن بهتر نشدم .لطفا کمکم کنیدوبفرمایید چه کنم؟
  تشکر

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button