چه عواملی منجر به ضربه مغزی می شود؟

 

متخصص مغز و اعصاب: اتفاقات زيادي مي تواند منجر به صدمه مغزی شود: ضربه به سر، افتادن، اصابت گلوله، سقوط با سرعت زياد، يا انفجار، دو نوع اصلي ضربه مغزي وجود دارند:

صدمه مغزی باز

در صدمه مغزي باز، تخريب توسط چيز هايي که جمجمه را مي شکنند و بافت مغزي را سوراخ ميکند اتفاق مي افتد که ميتواند يک گلوله يا هر شيئي تيزي باشد. همچنين بافت مغز مي تواند با تکه هاي استخوان که در طي افتادن يا ضربه به جمجمه شکسته اند، سوراخ شود.

صدمه مغزي بسته

در صدمه مغزي بسته، جمجمه به صورت باز نمي شکند و بافت مغزي سوراخ نمي شود، اما ممکن است مغز شديداً آسيب ببيند. جمجمه از نماي خارجي صاف است، سطح داخلي آن خيلي نا هموار است.

زماني که حرکت سريع و قوي در سر اتفاق ميافتد، مثلاً درطي سقوط با سرعت بالا، مغز درون جمجمه تاب ميخورد يا حرکت ميکند. بافت شکننده مغز ميتواند در حين تاب خوردن مغز کشيده شود يا بشکند. بافت مغز ممکن است حين برخورد با سطح نا هموار استخوان جمجمه ضربه ببيند. اين امر باعث خون ريزي و ورم مغز ميشود حتي زماني که جمجمه نشکند.

در حين صدمه بافت مغز ممکن است به دليل حرکات درون جمجمه آسيب ببيند يا از بين برود. صدمه مغزي بسته نسبت به صدمه مغزي باز ممکن است مشکلات بيشتر و شديد تري را ايجاد کند، چون بيشتر بافت مغزي تخريب ميشود. بر خلاف ارگان هاي ديگر بدن، مغز بعد از صدمه ديدن به طور کامل بهبود نمي يابد. به همين دليل، بعضي از عوارض ضربه مغزي دائمي مي شوند.

 پيشگيري از ضربه مغزی

اين مسئله مهمي است که به افراد در مورد راههايي که صدمه مغزي ميتواند اتفاق بيافتد، آموزش دهيم تا اينکه بتوانيم از بروز برخي از صدمات جلوگيري کنيم. افرادي که نسبت به خطرات آگاه باشند توجه بيشتري نسبت به سلامتي دارند.

اطلاعاتي در مورد پيشگيري از صدمه مغزي ميتواند شامل برنامه هاي آموزشي سلامت مدارس باشد. همچنين پوسترها ميتوانند براي آگاه کردن مردم از علل شايع صدمه مغزي و اينکه چه کاري براي کمک به پيشگيري از صدمه ميتوان انجام داد، استفاده شوند. شايع ترين علل صدمه مغزي براي مردان و زنان امروزي شامل: سوانح

 

سانحات وسايل نقليه

سانحات ماشين ها، کاميون ها، موتور سيکلت ها، دوچرخه و سه چرخه ها منجر به انواع زيادي از صدمات هم براي رانندگان و هم افراد پياده ميشود. جراحات و شکستگي هاي استخواني که در چنين تصادفي اتفاق ميافتد معمولاً بهبود مي يابند، اما صدمه به مغز ميتواند دائمي شود.

هر شخص بايد نسبت به اهميت امنيت جاده اي آگاه باشد. کمربند هاي ايمني، کلاه هاي ايمني و صندلي هاي اتومبيلي که ميتوانند خطر صدمات جدي ناشي از سانحه را کاهش دهند. زماني که راننده از قوانين و مقررات مربوط به سرعت تبعيت کند خطر صدمه کمتر ميشود و مسافران داخل وسيله نقليه در امان هستند.

يکي از قوانين مهم براي تمامي رانندگان وسايل نقليه اين است:

اگر از مشروبات الکلي استفاده کرده ايد يا تحت تاثير داروهاي غير مجاز هستيد، هرگز هدايت وسيله نقليه را به عهده نگيريد.

افتادن

افتادن ها يکي از شايع ترين علل صدمه مغزي هستند، به خصوص زماني که سر فرد به زمين يا جسم سخت ديگري برخورد ميکند. افتادن هايي که ميتوانند باعث صدمه مغزي شوند شامل: افتادن از وسيله نقليه در حال حرکت مثل افتادن از دوچرخه ها يا موتور ها، افتادن از پله، نردبان يا تير هاي چراغ برق، افتادن از درخت، پشت بام يا ديگر جاهاي بلند، و افتادن از اسب يا ديگر حيوانات.

افرادي که روي پاهايشان ثبات ندارند، مثل سالخوردگان، کودکان و کساني که بيمار هستند يا مشروب نوشيده اند، در معرض خطر بيشتري براي افتادن هستند. براي کاهش خطر افتادن در خانه، سطوح زمين و راه پله ها را شلوغ نکنيد و آب يا مايعات ديگر که ممکن است ليز باشند را تميز کنيد. همچنين مهم است که با قرار دادن محل بازي و خواب بچه ها در جايي امن، از آنها محافظت کنيد.

صدمات ورزشي

ضربات وارده به سر در بيشتر ورزش ها رايج هستند، به خصوص در بوکس، هاکي و فوتبال. بعضي اوقات ممکن است يک صدمه خيلي خفيف ظاهر شود و فرد حتي بيهوش هم نشود. او ممکن است احساس درد، يا سر گيجه، گيجي يا تاري ديد کند، اما اين وضع براي مدت کوتاهي طول ميکشد.

ورزشکاري که بعد از ضربه به سر احساس سر گيجه، تاري ديد يا کم حافظگي کند، بايد بازي را حداقل براي يک روز کنار بگذارد. بازيکني که به طور ممتد به سرش ضربه وارد ميشود با اين خطر مواجه است که صدمات خيلي کوچکش نهايتاً منجر به آسيب جدي به مغزش ميشوند. تمام فعاليت هاي ورزشي بايد به خوبي نظارت شوند به خصوص وقتي که شامل کودکان ميشوند.

خشونت

کارهاي خشن مثل پرت کردن يا کتک زدن اغلب منجر به صدمه مغزي ميشوند. تکان دادن شديد بزرگسالان يا بچه ها براي تنبيه کردن يا نشان دادن عصبانيت ميتواند به سادگي منجر به صدمه مغزي شود. مين هاي زميني يا ديگر انفجارها هم مي تواند براي قرباني منجر به صدمه مغزي ميشود.

صدمات ناشي از شليک تفنگ

ممکن است بچه ها تفنگي را که خانواده براي محافظت يا شکار خريداري کرده اند، پيدا کرده و با آن بازي کنند. تفنگ و ديگر سلاح ها هميشه بايد در کابين هاي قفل شده يا ديگر مکان هاي امن نگهداري شوند.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید