ویروس کرونا و بیماران مغز و اعصاب

نگرانی از ویروس منحوس کرونا تبدیل به یک دغدغه فراگیر در سطح جهان شده است. و متاسفانه بیماران سرطانی و یا بیماران ام اس و یا بیمارانی که با مشکلات عروق مغزی درگیر هستند شرایط خطرناک تری دارند.

در این مطلب قصد داریم نحوه کمک و چگونگی مواجه شدن با این موضوع را بررسی کرده و راهکارهایی نیز پیشنهاد دهیم. امید است که مثمر ثمر واقع شود.

آسیب پذیری بیماران خاص در برابر این ویروس بالاتر بوده و آنها را جزء قرمزهای سازمان بهداشت جهانی قرار داده است، در گزارش هایی که اخیرا منتشر شده است نشان داده شده که ۴۰ درصد بیمارانی که درگیر کرونا شده اند از بین بیماران قلبی عروقی و نیز بیماران عروق کرونر مغز بوده اند، گرچه این آمارها هر روز تغییر می کند ولی بهتر است این زنگ خطرها را جدی بگیریم

چند نکته مهم در ویروس کرونا 

توصیه ها برای همه ضروری است و تا قطع شدن این زنجیره بیماری باید از طرف همه جدی گرفته شود ولی جدی تر آن برای بیماران مغز و اعصاب است

  • در خانه بمانید
  • به هیچ عنوان بدون دلیل موجه از خانه تان خارج نشوید، اگر شرایط اورژانسی اتفاق افتاد بهتر است با پزشکتان تماس بگیرید، همچنین می توانید از طریق واتس آپ با من در تماس باشید.
  • به طور مداوم دستهایتان را بشوئید و سطوح را ضد عفونی کنید، برای مدتی داروهایتان را تهیه کنید و اگر نیازی به تغییر داروها هست تلفنی با پزشکتان موضوع را حل کنید

چه بیمارانی در مقابل کرونا آسیب پذیرتر 

بیماران سرطانی و یا تومورهای بدخیم مغزی در صورتی که با افرادی درگیر کرونا در ارتباط قرار گرفته اند از موارد بسیار آسیب پذیر محسوب می شوند، لطفا در این موارد سریعا با شماره های اورژانس و یا شماره ۴۰۳۰ که برای راهنمایی بیماران کرونا در نظرگرفته شده تماس بگیرید و از نحوه درمان و بیماری که درگیر آن هستید و داروهایی که مصرف نموده اید و روندی که تا کنون برای درمانتان طی شده صحبت کنید.

در اینجا برخی از سوالاتی را که بیماران برای مدت درگیری کرونا مطرح کرده اند پاسخ داده ایم

تاثیر کرونا بر بیماران مغزی 

متاسفانه ویروس کرونا برای افرادی که بیماری زمینه ای دارند و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است خطرناکتر است، تنها راه مقابله با این ویروس در حال حاضر سیستم ایمنی بدن است و این در مورد بیماران سرطانی و یا بیمارانی که تحت درمان هایی مانند شیمی درمانی قرار گرفته اند خطرات بالقوه ای را ایجاد می کند، توصیه می کنم برای خودتان یک اتاق کاملا ایزوله و قرنطینه بسازید، به هیچ عنوان نزدیک افرادی که احتمال بیماری دارند نشوید، به هیچ عنوان در یک اجتماع شلوغ قرار نگیرید و یادتان باشد که پزشکتان در این شرایط بهترین کسی است که می تواند راهنمایتان باشد بنابراین اگر مشکلی داشتید او را در جریان بگذارید. تاثیر کرونا بر روی بیماران تومور مغزی هم از این قائده مثتثنی نیست.

ویروس کرونا چه علائمی دارد؟ 

  • تب بالای ۳۷٫۸
  • سرفه جدید و مداوم
  • سرفه خشک
  • تنگی نفس و خستگی

افرادی که دچار ویروس کرونا شده اند چه کنند؟ 

اغلب موارد کرونا به شکل خفیف ظاهر می شود، بیمار بایست تا ۷ روز از تماس با دیگران خودداری کند، مصرف مایعات و استراحت بسیار کمک کننده است اگر پس از ۷ روز بیمار رو به بهبودی نرود و یا علائم بدتر شوند باید با اورژانس کرونا تماس بگیرید.

برای افرادی که در نزدیکی یک فرد بیمار قرار گرفته اند قرنطینه به مدت ۱۴ روز توصیه می شود، از تماس های غیر ضروری خودداری کنید و اگر تب، عرق و یا لرز را تجربه کردید سریع با پزشکی که شما را تحت درمان شیمی درمانی و یا داروهای کنسر قرار داده است تماس بگیرید.

استفاده از دارو 

داروهایان را به طور منظم ادامه دهید، داروهای ضد صرع و داروهای استروئید مانند دگزامتازون سرکوب کننده سیستم ایمنی نیستند، اگر داروهای ضد صرع در بین داروهایتان هست به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشکتان آن را قطع نکنید ممکن است با مشکلات جدی رو به رو شوید.

پروسه درمان بیماران مغزی 

در این شرایط ممکن است با ادامه پیدا کردن اوضاع نیاز به تغییراتی در برنامه درمانی شما پیش بیاید که قابل پیش بینی هم نیست ولی برای اطمینان این مطالب را با پزشک و مرکز معالجتان در میان بگذارید

مراجعه به متخصص مغز و اعصاب 

برای بررسی بیشتر این موضوع در چنین شرایطی حتما با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید تا بهتر و بیشتر شما را راهنمایی کند.

افرادی که سابقه بیماری مغزی دارند چه کنند؟ 

این بستگی به نوع سرطان و نحوه درمانی دارد که برای شما انتخاب شده است در اکثر بیماران سیستم ایمنی بدن پس از مدتی از بهبودی به روند طبیعی می رسد و بدن توانایی مقابله را خواهد داشت ولی با اینحال اگر علائمی داشتید حتما پزشکتان و مرکز کرونا را در جریان بگذارید.

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید