سرطان مغز یا تومور مغزی چیست؟

سرطان مغز، توده یا رشد سلول های غیر طبیعی در مغز  است. انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد. برخی از تومورهای مغزی غیر سرطانی (خوش خیم) و برخی از تومورهای مغزی سرطانی (بدخیم) هستند. تومورهای مغزی می توانند از مغز شروع شوند (تومورهای مغزی اولیه)، یا سرطان می تواند در سایر قسمت های بدن  شروع شود و به عنوان تومورهای مغزی ثانویه (متاستاتیک) به مغز سرایت کند.

سرعت رشد تومور مغزی می تواند بسیار متفاوت باشد. سرعت رشد و همچنین محل تومور مغزی تعیین می کند که چگونه بر عملکرد سیستم عصبی تأثیر می گذارد.

انواع تومور مغزی

نوروم آکوستیک
آستروسیتوم
متاستازهای مغزی
کارسینوم شبکه کوروئید
کرانیوفارژیوم
تومورهای جنینی
اپندیموما
گلیوبلاستوما
گلیوما
مدولوبلاستوما
مننژیوم
الیگودندروگلیوما
تومورهای مغزی کودکان
پینئوبلاستوم
تومورهای هیپوفیز

علائم تومور مغزی

علائم تومور مغزی بسیار متفاوت است و به اندازه، محل و سرعت رشد تومور مغزی بستگی دارد. علائم و نشانه های عمومی ناشی از تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شروع جدید یا تغییر در الگوی سردرد
 • سردردهایی که به تدریج بیشتر و شدیدتر می شوند
 • حالت تهوع یا استفراغ بی دلیل
 • مشکلات بینایی، مانند تاری دید، دوبینی یا از دست دادن دید محیطی
 • از دست دادن تدریجی حس یا حرکت در بازو یا پا
 • مشکل در تعادل
 • مشکلات گفتاری
 • احساس خستگی زیاد
 • سردرگمی در مسائل روزمره
 • مشکل در تصمیم گیری
 • ناتوانی در پیروی از دستورات ساده
 • تغییر در شخصیت یا رفتار فرد
 • تشنج، به خصوص در افرادی که سابقه تشنج ندارند
 • مشکلات شنوایی

اگر علائم و نشانه‌های مداومی دارید، با پزشک خود در میان بگذارید. تومورهای اولیه مغز از خود مغز یا در بافت های نزدیک به آن، مانند غشای پوشاننده مغز (مننژ)، اعصاب جمجمه، غده هیپوفیز یا غده صنوبری منشأ می گیرند.

مطالب پیشنهادی:  بیماری های مرتبط با ضعف عضلانی

تومورهای مغزی اولیه زمانی شروع می شوند که سلول های طبیعی تغییراتی (جهش) در DNA خود ایجاد می کنند. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. جهش ها به سلول ها می گویند که به سرعت رشد کرده و تقسیم شوند و زمانی که سلول های سالم می میرند به زندگی خود ادامه دهند. نتیجه آن حجمی از سلول های غیر طبیعی است که تومور را تشکیل می دهد.

در بزرگسالان، تومورهای مغزی اولیه بسیار کمتر از تومورهای ثانویه مغزی هستند که در آن سرطان از جای دیگری شروع شده و به مغز گسترش می یابد. انواع مختلفی از تومورهای اولیه مغز وجود دارد. هر کدام نام خود را از نوع سلول های درگیر گرفته اند. مثالها عبارتند از:

گلیوما

این تومورها از مغز یا نخاع شروع می شوند و شامل آستروسیتوما، اپاندیموم، گلیوبلاستوما، اولیگوآستروسیتوما و الیگودندروگلیوما می باشند.

مننژیوم

مننژیوم توموری است که از غشاهایی که مغز و نخاع را احاطه کرده اند (مننژ) ایجاد می شود. بیشتر مننژیوم ها غیرسرطانی هستند.

نوروم آکوستیک (شوانوما)

اینها تومورهای خوش خیمی هستند که روی اعصاب کنترل کننده تعادل و شنوایی منتهی به گوش داخلی به مغز ایجاد می شوند.

آدنوم هیپوفیز

اینها تومورهایی هستند که در غده هیپوفیز در پایه مغز ایجاد می شوند. این تومورها می‌توانند بر هورمون‌های هیپوفیز تأثیر بگذارند و در سراسر بدن تأثیر بگذارند.

مدولوبلاستوما

این تومورهای سرطانی مغزی در کودکان شایع‌تر هستند، اگرچه ممکن است در هر سنی ایجاد شوند. مدولوبلاستوما از قسمت تحتانی پشت مغز شروع می شود و تمایل دارد از طریق مایع نخاعی پخش شود.

مطالب پیشنهادی:  رادیکولوپاتی چیست؟

تومورهای سلول زایا

تومورهای سلول زاینده ممکن است در دوران کودکی ایجاد شوند، جایی که بیضه ها یا تخمدان ها تشکیل می شوند. اما گاهی اوقات تومورهای سلول زایای دیگر قسمت های بدن مانند مغز را تحت تاثیر قرار می دهند.

کرانیوفارنژیوم

این تومورهای نادر در نزدیکی غده هیپوفیز مغز شروع می شوند که هورمون هایی ترشح می کند که بسیاری از عملکردهای بدن را کنترل می کنند. همانطور که کرانیوفارنژیوما به آرامی رشد می کند، می تواند غده هیپوفیز و سایر ساختارهای نزدیک مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

سرطانی که از جای دیگری شروع می شود و به مغز سرایت می کند:

تومورهای مغزی ثانویه (متاستاتیک)

تومورهایی هستند که در نتیجه سرطانی ایجاد می شوند که در جای دیگری از بدن شروع می شود و سپس به مغز شما گسترش می یابد (متاستاز).

تومورهای مغزی ثانویه اغلب در افرادی رخ می دهد که سابقه سرطان دارند. تومور ممکن است اولین علامت سرطان باشد که در جای دیگری از بدن شروع شده است. در بزرگسالان، تومورهای ثانویه مغزی بسیار شایع تر از تومورهای مغزی اولیه هستند. هر سرطانی می تواند به مغز سرایت کند انواع رایج آن عبارتند از:

 • سرطان پستان
 • سرطان روده بزرگ
 • سرطان کلیه
 • سرطان ریه
 • ملانوما

عوامل خطر در سرطان مغز

در اکثر افراد مبتلا به تومورهای اولیه مغزی، علت تومور مشخص نیست. اما پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش دهد. عوامل خطر عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض تشعشع

افرادی که در معرض نوعی تشعشع به نام پرتوهای یونیزان قرار گرفته اند، خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش می دهند. نمونه هایی از پرتوهای یونیزان شامل پرتودرمانی است که برای درمان سرطان و قرار گرفتن در معرض تشعشعات ناشی از بمب های اتمی استفاده می شود.

مطالب پیشنهادی:  استرس چیست و چه علائمی دارد؟

سابقه خانوادگی تومورهای مغزی

بخش کوچکی از تومورهای مغزی در افرادی با سابقه خانوادگی تومورهای مغزی یا سابقه خانوادگی سندرم های ژنتیکی که خطر ابتلا به تومورهای مغزی را افزایش می دهند، رخ می دهد.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید