تشخیص و درمان اسپوندیلوز گردنی

اسپوندیلوز گردن یک اصطلاح کلی برای ساییدگی و پارگی ناشی از افزایش سن است که بر دیسک های ستون فقرات در گردن تأثیر می گذارد. با کم آبی و کوچک شدن دیسک ها، علائم آرتروز از جمله برآمدگی های استخوانی در امتداد لبه های استخوان ها (خارهای استخوانی) ایجاد می شود. اسپوندیلوز گردن بسیار شایع است و با افزایش سن بدتر می شود. بیش از ۸۵ درصد از افراد بالای ۶۰ سال به اسپوندیلوز گردنی مبتلا هستند.

علائم اسپوندیلوز گردن

برای اکثر افراد، اسپوندیلوز گردن هیچ علامتی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، درمان های غیر جراحی اغلب موثر هستند. گاهی اوقات، اسپوندیلوز گردنی منجر به باریک شدن کانال نخاعی در استخوان‌های ستون فقرات (مهره‌ها) می‌شود. کانال نخاعی فضایی در داخل مهره ها است که نخاع و ریشه های عصبی از آن عبور می کنند تا به بقیه بدن برسند. اگر نخاع یا ریشه های عصبی گیر کرده باشند، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

  • سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف در بازوها، دست ها، پاها یا پاها
  • عدم هماهنگی و مشکل در راه رفتن
  • از دست دادن کنترل مثانه یا روده

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر متوجه شروع ناگهانی بی حسی یا ضعف، یا از دست دادن کنترل مثانه یا روده شدید، به پزشک مراجعه کنید.

علل اسپوندیلوز گردنی

با افزایش سن، ساختارهایی که ستون فقرات و گردن را تشکیل می دهند به تدریج دچار ساییدگی و پارگی می شوند. این تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد: دیسک های خشک شده: دیسک ها مانند بالشتک بین مهره های ستون فقرات عمل می کنند. در سن ۴۰ سالگی، دیسک های ستون فقرات اکثر افراد شروع به خشک شدن و کوچک شدن می کنند. با کوچکتر شدن دیسک ها، تماس استخوان به استخوان بین مهره ها بیشتر می شود.
فتق دیسک: ترک ها نیز در قسمت بیرونی دیسک های ستون فقرات ظاهر می شوند. فضای داخلی نرم دیسک می تواند از میان این شکاف ها عبور کند. گاهی بر نخاع و ریشه های عصبی فشار می آورد.
خارهای استخوانی: همانطور که دیسک ها شکسته می شوند، بدن ممکن است در تلاشی نادرست برای تقویت ستون فقرات، مقدار بیشتری استخوان تولید کند. این خارهای استخوانی گاهی اوقات می توانند نخاع و ریشه های عصبی را نیشگون بگیرند.
رباط های سفت: رباط ها تارهای بافتی هستند که استخوان را به استخوان متصل می کنند. رباط های ستون فقرات می توانند با افزایش سن سفت شوند و گردن را کمتر انعطاف پذیر کنند.

عوامل خطر برای اسپوندیلوز گردنی عبارتند از:

سن: اسپوندیلوز دهانه رحم معمولاً به عنوان بخشی از افزایش سن رخ می دهد.
شغل: کارهایی که شامل حرکات تکراری گردن، قرار گرفتن در وضعیت نامناسب یا کار زیاد بالای سر هستند، فشار بیشتری به گردن وارد می کنند.
آسیب های گردن: به نظر می رسد آسیب های قبلی گردن خطر ابتلا به اسپوندیلوز گردن را افزایش می دهد.
عوامل ژنتیکی: برخی از افراد در خانواده های خاص در طول زمان بیشتر این تغییرات را تجربه خواهند کرد.
سیگار کشیدن: سیگار کشیدن با افزایش گردن درد مرتبط است.

تشخیص اسپوندیلوز گردنی

پزشک وضعیت فیزیکی گردن شما را بررسی می‌‌کند تا بتواند علت بروز درد گردن یا سایر علائم و نشانه‌ها را پیدا کند. علائم شما و شدت آنها اطلاعاتی را در خصوص میزان فشاری که به ستون فقرات ناحیه گردن وارد می‌شود در اختیار پزشک قرار می‌دهد. پزشک در هنگام معاینه گردن به ارزیابی موارد زیر می‌پردازد:

  • انعطاف پذیری گردن
  • قدرت و عکس العمل دست، بازو و پاهای شما
  • توانایی حرکتی شما

 عکس برداری از گردن

گاهی اوقات پزشک می‌‌تواند با انجام معاینه جسمانی وجود آرتروز گردن را تشخیص دهد. گاهی اوقات پزشک انجام آزمایشات مخصوصی را برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علت بروز درد گردن ضروری می‌داند. این آزمایشات به شرح زیر می‌باشند:

  • عکس برداری به کمک اشعه ایکس می‌‌تواند وضعیت استخوان‌های ستون فقرات را نشان دهد. البته به خاطر داشته باشید که همه ناهنجاری‌های استخوان باعث بروز علائم و نشانه‌های درد نمی‌شوند. پزشک در ابتدا درخواست انجام این نوع عکس برداری را می‌دهد. این نوع عکس برداری یا سایر روش‌های موجود می‌‌توانند به پزشک برای رد کردن سایر علل بروز آرتروز گردن از قبیل تومور ستون فقرات کمک کند.
  • اسکن ام آر آی می‌تواند اطلاعات دقیقی را در خصوص بافت‌های نرم بدن از قبیل غضروف و ریشه اعصاب در اختیار پزشک قرار دهد. این نوع عکس برداری در مقایسه با عکس برداری به کمک اشعه ایکس می‌تواند تصاویر واضح تری را از تنگی کانال نخاعی در اختیار پزشک قرار دهد. اسکن ام آر آی می‌تواند به پزشک برای تشخیص منبع و محل بروز آن کمک کند.
  • سایر روش‌های تشخیصی از قبیل میلوگرام (یک نوع سی تی اسکن است) یا الکترومیوگرافی (تست عملکرد عصب) می‌تواند اطلاعات دقیق و بهتری را در خصوص میزان و نحوه تاثیرگذاری آرتروز گردن بر اعصاب این ناحیه در اختیار پزشک قرار دهد.

عوارض اسپوندیلوز گردن

اگر اسپوندیلوز گردن به شدت نخاع یا ریشه های عصبی شما را فشرده کند، آسیب می تواند دائمی باشد.

درمان اسپوندیلوز گردنی

درمان اسپوندیلوز گردنی بر تسکین درد، کاهش خطر آسیب دائمی، و کمک به داشتن زندگی عادی متمرکز است. روش های غیر جراحی معمولا بسیار موثر هستند.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید