تشخیص دیسک کمر با نوار عصب و عضله

یکی از عوامل شایع کمر درد و گردن درد ابتلا به دیسک کمر و گردن است که با استفاده از نوار عصب و عضله قابل تشخیص و ارزیابی است. نوار عصب و عضله یا EMG-NCV به پزشک معالج این امکان را می دهد که در تشخیص فشار وارده روی ریشه های عصبی، بررسی دقیق تری انجام دهد.

توسط نوار عصب و عضله پزشک معالج میزان ضایعه ایجاد شده را تشخیص و نسبت به درمان آن اقدام می کند.

چرا تست نوار عصب و عضله گرفته می شود؟

  • در بسیاری از موارد پارگی دیسک یا بیرون زدگی هیچکونه علائمی ندارد و در mri قابل تشخیص نباشد و تنها را تشخیص از طریق نوار عصب و عضله است.
  • در مواردی که برای یک فرد عکس ام آر آی نشان از بیرون زدگی چند ناحیه از دیسک دارد ولی مشخص نیست که دقیقا کدام دیسک علائم بیماری و درد را برای بیمار ایجاد نموده است،  این تست عصب درگیر مشخص شده و دیسک ایجاد عارضه کننده تعیین می شود.
  • گاهی بیمار بعد از عمل جراحی دیسک کمر بهبود نیافته و حتی وضعیت بدتری پیدا می کند. در چنین شرایطی نوار عصب عضله یا EMG-NCV در تعیین دلیل این وخامت کمک کرده و تعیین می کند که دلیل درد دیسک چیست.
  •  کمر درد های مربوط به بیماران دیابتی که شبیه دیسک است توسط تست نوار عصب و عضله مشخص می شود.
  •   EMG-NCV در تعیین محل گیر افتادن عصب علی الخصوص در شرایطی که عصب در محلی به جز کمر درگیری پیدا می کند مفید است.
  •    در مواقعی که درگیری عصب در کمر به صورت درد مبهم در پاشنه پا، درد پشت ران و یا درد زانو خود را بروز می دهد می تواند کمک کند.
  • از نوار عصب و عضله در تعیین شدت آسیب وارده به عصب استفاده می شود.
مطالب مفید:  تشخیص ضعف عضلات با نوار عصب و عضله

 تشخیص دیسک کمر

 پس از اینکه بیمار توسط پزشک مربوطه مورد معاینه قرار گرفت و نتایج حاکی از مثبت بودن بیماری دیسک کمر بود و چنانچه پزشک معالج بخواهد عصب تحت فشار را شناسایی کند با بررسی نتایج حاصل از تست نوار عصب و عضله موارد زیر را شناسایی می کند:

  • تست رفلکس
  • قدرت عضله
  • شدت آسیب و ناحیه دقیق آسیب

یکی از مهمترین نکات در تست عصب و عضله کمر وجود یا عدم وجود آکسونوتمزیس است. که اگر وجود داشته باشد بیمار را به سمت جراحی سوق می دهد و عدم وجود ضایعات اکسونال به نفع امکان انجام درمان غیر جراحی دیسک کمر می باشد .

تست نوار عصب و عضله

الکترومیوگرافی یا EMG در دیسک کمر

عضلات تولیدکننده الکتریسیته هستند. به همین دلیل در این روش با استفاده از بررسی فعالیت الکتریکی عضله که با استفاده از سوزنهای ظریفی که داخل شده در عضله ثبت می شوند، کارکرد عضله مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد.

هدایت عصبی یا NCV در دیسک کمر

این روش برای تعیین کارکرد درست عضله است. این تست معمولا با استفاده از تست الکترومیوگرافی انجام می شود. در این روش چسب های مخصوص در نقاط مختلی از بدن چسبیده می شوند. این نقاط در مسیر عصب مورد نظر قرار می گیرند کار این چسبها جمع آوری اطلاعات الکتریکی از سطح پوست است.

نوار عصب و عضله چه چیزی را تشخیص می دهد؟

نوار عصب و عضله مشخص می کند که دقیقا دیسک کمر روی چه عصبی فشار وارد می کند و چه  میزان این فشار وجود دارد و ایا علائم پوسیدگی عصب در اثر فشار دیسک کمر یا دیسک گردن وجود دارد یا خیر

مطالب مفید:  تست الکترودیاگنوستیک چیست؟

سوال خود را مطرح کنید :


دیدگاه ها بسته شده اند.