آیا غذای چرب به مغز آسیب می رساند؟

در تحقیقات به اثبات رسیده است که رژیم غذایی پرچرب با تخریب سیناپس‌های ناحیه هیپوکمپوس که با یادگیری و حافظه مرتبط است به مغز آسیب می‌زند. سیناپس‌ها ساختارهایی هستند که بین نورون‌ها یا سلول‌های مغزی رابطه برقرار می‌کنند.

خنثی کردن غذای پرچرب

بازگشت به رژیم غذایی کم چرب به مدت دو ماه می‌تواند اثرات منفی رژیم‌های غذایی پرچرب بر مغز را خنثی کند. رژیم‌های پر از چربی بیشترین عامل ابتلا به چاقی هستند که به یک نگرانی عمده در جوامع امروزی تبدیل شده است. بیش از یک سوم بزرگسالان در کشوری چون امریکا مبتلا به اضافه وزن هستند و به این معناست که بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، حمله قلبی، دیابت نوع دو و برخی سرطان‌ها قرار دارند. صرف نظر از این خطرات، حالا مشخص شده است که رژیم غذایی پر از چربی اثرات مخربی بر مغز برجای می‌گذارد.

تاثیر رژیم غذایی در مغز

چربی بیش از حد رژیم غذایی در مغز ممکن است بر سلامت روان تأثیر بگذارد. افراد مبتلا به چاقی اغلب احتمالاً به افسردگی نیز مبتلا می شوند، ولی مکانیسم های موجود هنوز نامشخص است.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که افراد چاق در معرض افزایش خطر افسردگی هستند. با این حال، تاکنون دقیقاً علت این موضوع مشخص نشده است که چه مکانیسم‌های بیولوژیکی ممکن است منجر به افسردگی مرتبط با چاقی شود. تیمی از محققان دانشگاه گلاسکو در بریتانیا و مؤسسه گلادستون در سانفرانسیسکو، کالیفرنیا، اخیرا بررسی کرده‌اند که چگونه خوردن یک رژیم غذایی سرشار از چربی‌های اشباع شده ممکن است با استفاده از مدل‌های موش، احتمال افسردگی را افزایش دهد. زیرا به نظر می رسد افسردگی مرتبط با چاقی از طریق مکانیسم های متفاوتی از افسردگی در افراد سالم اتفاق می افتد.

اسیدهای چرب و سیگنال دهی مغز

سطوح بالای اسید پالمتیک در هیپوتالاموس یک مسیر سیگنالینگ را که محققان با ویژگی‌های افسردگی مرتبط می‌دانند، تغییر می‌دهد. این مسیر که به عنوان cAMP/PKA شناخته می شود، در بسیاری از فرآیندهای متابولیک، از جمله سیگنال دهی دوپامین، که به نوبه خود، به تنظیم احساسات کمک می کند، درگیر است. بنابراین، حداقل در موش‌ها، محققان توانستند تأیید کنند که جذب برخی از چربی‌های رژیم غذایی تأثیر مستقیمی بر مسیرهای سیگنال‌دهی مغزی دارد که بر ایجاد افسردگی تأثیر می‌گذارد.

تاثیر کاهش چربی بر سلامت مغز

کاهش مصرف غذای چرب می‌تواند به فواید سلامتی زیادی منجر شود، اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که باعث ایجاد شادی بیشتر می‌شود. در این بین مواد غذایی مناسبی وجود دارند که به بهبود کارایی مغز کمک می‌کنند؛ این مواد غذایی با خواصی که دارند از چربی بیش از حد جلوگیری کرده و برای مغز مفید هستند:

  • گردو
  • آووکادو
  • چای سبز
  • اسفناج
  • شکلات تلخ
  • گوجه‌فرنگی
  • کلم
  • گیاه مریم‌گلی

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button