الکتروانسفالوگرام (EEG)

EEG یا نوار مغزی، فعالیت مغز را اندازه گیری می کند. در صورت داشتن علائمی مانند تشنج یا گیجی، ممکن است پزشک نوار مغز را تجویز کند. نوار مغز بی خطر و بدون درد است.

نوار مغز چیست؟

EEG (الکتروانسفالوگرام) سیگنال های الکتریکی مغز را اندازه گیری و ثبت می کند. در طول نوار مغز، یک تکنسین دیسک های فلزی کوچک (الکترود) را روی پوست سر قرار می دهد. الکترودها به دستگاهی متصل می شوند که اطلاعاتی در مورد فعالیت مغز به پزشک می دهد.

چرا نوار مغز انجام می شود؟

اغلب، پزشکان از نوار مغز برای بررسی فعالیت تشنج مرتبط با صرع استفاده می کنند. پزشک ممکن است از نوار مغز در طول جراحی مغز یا برای آزمایش فعالیت مغز فردی در کما استفاده کنند. نوار مغز همچنین می تواند وضعیت بیماری های مرتبط با مغز مانند:

  • بیماری آلزایمر یا زوال عقل.
  • آسیب مغزی.
  • عفونت ها، از جمله آنسفالیت.
  • تومورها

نوار مغز به تشخیص علل علائمی مانند:

  • گیجی.
  • غش
  • از دست دادن حافظه.
  • تشنج.

انواع مختلف تست های نوار مغز چیست؟

نوار مغز معمولی:

اسکن معمول نوار مغز ممکن است حدود ۲۳ دقیقه طول بکشد. در این فاصله تکنسین نوار مغز از بیمار می خواهد که تنفس متفاوتی داشته باشد یا در طول عمل به چراغ های چشمک زن نگاه کند.

نوار مغز طولانی مدت:

آزمایش نوار مغز طولانی مدت معمولاً یک ساعت و ۱۵ دقیقه طول می کشد، اما در برخی می تواند چندین روز طول بکشد. نوار مغز طولانی مدت اطلاعات بیشتری نسبت به نوار مغز معمولی به پزشکان می دهد. پزشک ممکن است از یک آزمایش نوار مغز طولانی مدت برای تشخیص یا مدیریت اختلالات تشنج استفاده کند. نوار مغز های طولانی مدت از ویدئو استفاده می کنند.

نوار مغز سرپایی:

نوار مغز سرپایی یک تا سه روز طول می کشد. نوار مغزهای سرپایی در خانه یا در یک واحد مانیتورینگ نوار مغز انجام می شود. در طول نوار مغز سرپایی، الکترودها به یک ضبط کننده نوار مغز کوچک متصل می شوند. فرد می تواند بیشتر فعالیت های روزانه خود را انجام دهد در حالی که دستگاه فعالیت مغز او را ردیابی می کند.

نوار مغز ویدئویی:

تکنسین یک ویدئو از بیمار در طول نوار مغز ضبط می کند. ضبط ویدیو به پزشک کمک می‌کند هنگام تشنج یا سایر رویدادهای مغزی، کارهای فرد را ببیند و بشنود.

نوار مغز خواب:

تکنسین این آزمایش نوار مغز را در هنگام خواب انجام می دهد. اگر نوار مغز معمول اطلاعات کافی را ارائه ندهد، پزشک ممکن است نوار مغز خواب را سفارش دهد.

نوار مغز چگونه کار می کند؟

الکترودهای روی پوست سر سیگنال‌های الکتریکی (تکانه‌ها) را هنگام حرکت بین سلول‌های مغز اندازه‌گیری می‌کنند. الکترودها دیسک های فلزی کوچکی هستند که تکنسین آن ها را با چسب قابل جابجایی روی پوست سر محکم می کند. الکترودها به سیم‌هایی متصل می‌شوند که سیگنال‌های عصبی را که تکانه‌های الکتریکی هستند، حس می‌کنند. الکترودها اطلاعات مربوط به سیگنال ها را به دستگاه نوار مغز ارسال می کنند.

دستگاه EEG تکانه ها را با خطوط (ردپایی) که الگوهای امواج مغزی را نشان می دهد، ثبت می کند. زمانی که شما بیدار هستید و خواب هستید، مغز الگوهای امواج خاصی دارد. اگر تشنج داشته باشید، الگوی امواج تغییر می کند.

چگونه برای نوار مغز آماده شوم؟

شب قبل از نوار مغز موهای خود را بشویید. (بعد از آن از چیزی مانند نرم کننده یا محصولات حالت دهنده استفاده نکنید.)
به مدت هشت ساعت قبل از آزمایش از خوردن یا نوشیدنی حاوی کافئین مانند قهوه، چای سیاه یا نوشیدنی های انرژی زا خودداری کنید.

اقدامات بعد از نوار مغز

بعد از نوار مغزی، تکنسین الکترودها را برمی دارد و پوست سر شما را تمیز می کند. مو و پوست شما ممکن است چسبناک به نظر برسد، بنابراین بهتر است موهای خود را در خانه بشویید. می‌توانید رانندگی کنید و به فعالیت‌های معمول خود بازگردید، مگر اینکه ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی‌تان بگوید که نباید انجام دهید.

آیا نوار مغز عوارض جانبی دارد؟

برخی از افراد ممکن است هنگام تنفس عمیق در طول نوار مغز احساس سرگیجه کنند. خطر کمی برای تشنج در طول نوار مغز وجود دارد.

نتایج نوار مغز به چه معناست؟

پزشک الگوهای امواج مغزی را که نوار مغز شناسایی کرده است، بررسی می کند. نتایج آزمایش الگوها را طبیعی یا غیرعادی توصیف می کند.

الگوهای غیر طبیعی دلایل مختلفی دارند، مانند:

الکلیسم یا اختلالات مصرف مواد (سوء مصرف مواد).
خونریزی در مغز.
تورم مغز (ادم).
تومور مغزی.
آسیب سر.
میگرن.
اختلال تشنجی مانند صرع.
اختلال خواب، مانند آپنه خواب یا نارکولپسی.
سکته.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید