ارتباط تاری دید و بیماری مغز و اعصاب!

تاری دید از جمله مواردی است که می تواند گریبانگیر افراد شود. بسیاری از افراد این تاری دید را ناشی از ضعف چشم می دانند و تمایل دارند تا به پزشک متخصص چشم مراجعه نموده و عینک را راه حل آن می دانند ولی تاری دید علت و عواملی بجز ضعف چشم نیز می تواند داشته باشد از جمله مسائل مربوط به بیماری های مغزی مانند ام اس، تومور مغزی و … که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. 

زمانی که چشمان شما دچار تاری دید می شوید و به طور مدام مجبور هستید تا با پلک زدن، مالش چشم و یا امثال آن دیدتان را واضح تر کنید احتمالا شما به عینک احتیاج خواهید داشت و یا دچار پیری چشم شده اید، با اینحال اینها دلایل قطعی نیستند و برخی از بیماریهای دیگر نیز می توانند فرد را دچار تاری دید کنند.

تاری دید را جدی بگیرید!

به این نکته توجه کنید که اغلب درمان این بیماریها می توانند باعث برگشت شرایط و از بین رفتن تاری دید شوند و یک نکته بسیار مهم این است که تاری ناگهانی دید بدون دلیل نیست و نباید به راحتی از کنار آن گذشت و باید برای پیدا کردن علت آن اقدام نمود. مهمترین دلایلی که می تواند باعث تاری دید شود عبارتند از :

دیابت

وجود دیابت می تواند باعث آسیب به شبکیه چشم و به وجود آوردن شرایطی به نام رتینوپاتی و یا شبکیه رنجوری شود، با گذشت زمان قند خون بالا می رود، شبکیه بخش حساس به نور چشم شماست، دیابت به این بخش آسیب زده و با ایجاد تورم و رگهای خونی جدید ناخواسته موجب خونریزی داخل چشم می شود، همچنین ماکولا بخشی است که دید دقیق و متمرکز به شما می دهد، تورم ایجاد شده در این بخش با علائمی مانند تاری دید، تغییر دید در رنگها و مواج دیدن تصاویر نمایان می شود.

علاوه بر تاری دید دیابت می توان باعث مشکلات دیگری نیز باشد،از جمله اینکه فرد به طور کامل و دائم دچار نابینایی شود و یا نقاطی شناور در نقطه دید او به وجود بیاید، گرچه مسئله دیابت به همین ها محدود نیست و مشکلات بسیار زیاد و عدیده ای از جمله زخم هایی که به راحتی درمان نمی شوند و یا مواردی دیگر مانند این با وجود دیابت، بیمار و سلامتی وی را تهدید می کنند.

 سکته مغزی

تاری دید به شکل ناگهانی و همچنین دوبینی می تواند علامتی برای سکته مغزی باشد، علی الخصوص اگر این تاری دید همراه با علائمی از جمله

 • سرگیجه
 • بی حسی و ضعف در یک دست
 • افتادگی صورت
 • عدم تعادل
 • مشکلات در حرف زدن و تکلم

بایست فورا اورژانس را در جریان حال بیمار قرار داد، درمان سکته مغزی همانطور که بارها و بارها در همین سایت عنوان نموده ام بسیار زیاد به زمان ارجاع بیمار به مراکز درمانی بستگی دارد، همچنین بسیاری از بیمارانی که با علائم سکته خفیف مغزی روبه رو شده اند تا چند روز آتی به یک سکته شدید و گسترده مغزی مبتلا شده اند بنابراین اگر کسی حتی با علائمی خفیف از سکته روبه رو شده و پس از آن علائم نا پدید شده باشند نیز بایست مورد بررسی قرار گیرد.

فردی که دچار سکته مغزی می شود تا چند ساعت محدود پس از آن زمان دارد تا از به وجود آمدن عوارض جدی و همیشگی آن جلوگیری کند زیرا از بین روفتن و مرگ سلولهای مغزی بعد از آن باعث می شود تا فرد برای همیشه دچار معلولیت شده و درمان آن ممکن نیست ولیکن در یک زمان کوتاه و با انجام اقدامات درست می توان درمان سکته مغزی را در زمان درست انجام داد.

پره اکلامپسی 

خانمهای باردار ممکن است دچار مشکلی به نام پره اکلامپسی شوند، این مسئله می تواند ناشی از افزایش فشار خون باشد که خود نتیجه ای از یک مشکل دیگر مانند ازدیاد هورمون تیروئید باشد که هم به مادر باردار و هم به جنین آسیب وارد می کند، زایمان زودرس، جنین نارس، سقط و امثال آن از نتایج حاصله هستند. پره اکلامپسی با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار مشخص می شود و عمدتا پس از هفته ۲۰ بارداری خطرآفرین بوده و می تواند موجب مشکلات جدی شود.

پره اکلامپسی ممکن است علائمی ایجاد نکند ولی تاری دید به عنوان یک سرنخ کمک می کند تا اگر موارد دیگری همچون آنچه در اینجا آورده ایم را مشاهده کنید به این بیماری شک و پزشکتان را در جریان قرار دهید.

 • اضطراب، تنگی نفس، تپش شدید قلب و یا گیجی
 • درد در ناحیه شکم، پشت و شانه
 • افزایش ناگهانی وزن
 • تورم به ویژه در ناحیه صورت، اطراف چشم و یا در دستان شما
 • سردرد هایی که دائمی هستند و از بین نمی روند

میگرن 

میگرن یک سردرد شدید و غیرقابل تحمل است که می تواند با علائمی مانند تاری دید، دوبینی و یا نابینایی موقت در یک چشم همراه شود، این تاری در برخی مواقع تا انتهای سردرد ادامه خواهد داشت.

همچنین برخی علائم دیگری نیز ممکن است در کنار آن اتفاق بیافتد

 • دیدن برق و نقطه های نورانی
 • خطوط و یا قسمتهای مواج در محدوده دید

برای جلوگیری از این موارد باید با دکتر مغز و اعصاب مشورت کنید و داروهایی را که لازم است برای کنترل آن مصرف کنید.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی پوستی است و زمانی اتفاق می افتد که در واقع سلولهای ایمنی بدن به سلولهای پوستی سیگنال اشتباهی می دهد و همین سیگنالها باعث افزایش رشد بیش از اندازه سلولها می شود، تاری دید در کنار علائمی مانند خارش و قرمزی پوست، درد و التهاب در نواحی از پوست، ضخیم شدن، قرمز شدن و ایجاد لایه های پوستی ضخیم ز عواملی هستند که می توانند نشانگر پسوریازیس باشند.

پسوریازیس در واقع می تواند باعث ایجاد بیماری به نام یوئیت شود که لایه یوه چشم شامل عنبیه، لایه میانی چشم و مشیمیه را دچار التهاب کرده و نتیجه آن کاهش بینایی در فرد است، درمان می تواند بینایی را به فرد بازگرداند ولیکن باید گفت درمان آن بسته به محلی است که بیماری آن را درگیر نموده است.

 ام اس

مولتیپل اسکلروز نیز از دیگر عوامل برای ایجاد اختلال در بینایی و تاری دید است، این بیماری با ایجاد التهاب در عصب چشم که به مغز منتهی می شود باعث درد، از بین رفتن رنگها و یا تاری دید شود که البته اغلب در یک چشم اتفاق می افتد.

از دیگر علائمی که ام اس احتمالا بیمار را درگیر خواهد کرد موارد زیر است

 • عدم تعادل
 • سرگیجه
 • خستگی مفرط
 • مشکلات ادراری و گوارشی
 • ضعف
 • سفتی عضلات

 تومور مغزی

تومور مغزی یک بیماری سخت است که با ایجاد فشار در نواحی مختلف مغز می تواند مشکلاتی از قبیل تاری دید را نیز فراهم کند، کمی ترسناک به نظر می رسد ولیکن به هر حال این چنین اختلالاتی در بیماران به وجود می آید و فقط بایست به درستی، درمان آنها را مدیریت کرد، دیگر علائم تومور مغزی در کنار تاری دید

 • سردرد شدیدی که قطع نمی شود
 • حالت تهوع
 • تغییرات خلقی و شخصیتی
 • تشنج
 • استفراغ
 • خواب آلودگی

در چنین شرایطی پزشک با تصویربرداری و آزمایشات مختلف وجود تومور را بررسی می کند.

بیماری پارکینسون 

تاری دید جزئی از علائم اولیه این بیماری نیست ولیکن از آنجایی که این بیماری شکلی پیش رونده داشته و روز به روز پیش می رود می تواند مشکلاتی مانند این را نیز به وجود بیاورد، در طول زمان ضعف بینایی اتفاق می افتد و بیمار نیاز بیشتری برای تمرکز بر اطراف خود دارد که همین نکته باعث تاری دید هم می شود.

 بیماری گلوگوم یا آب سیاه

یک بیماری خاموش که موجب تخریب عصب بینایی می شود، این بیماری اغلب با افزایش فشار داخل چشم همراه بوده ولیکن این یک موضوع قطعی نیست و گاهی بدون این افزایش هم رخ می دهد

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

 • فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر ی چشمم تاری دید پیدا کرده بود رفتم چشم پزشک گفتن ازخشکی و چشمت مشکلی ندارع،الان ۲چشمم هم قاطی میکنه تارمیشه انگار ی ابرنازکه هس،انفولانزا گرفتم شقیقه سمت راستم دردمیکرد زد ب چشمم اینجورشد،الان چندروزه هرازگاهی اب ازدماغ سمت راستم یهو بازمیشه میاد میتونه ازمیگرن باشه؟پیش چ دکتری برم راهنمایی کنید

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Call Now Button