شکستگی ستون فقرات (مهره ها)

شکستگی ستون فقرات یک اصطلاح پزشکی برای شکستن هر یک از مهره های ستون فقرات است، یعنی ۳۳ استخوانی که ستون فقرات را تشکیل می دهند. یک استخوان در ستون فقرات ا یک مهره است – مهره ها شکل جمع هستند.

گاهی اوقات افراد از شکستگی ستون فقرات به عنوان کمر شکسته یاد می کنند. شکستگی مهره ها معمولاً در اثر پوکی استخوان و ضربه هایی مانند زمین خوردن، آسیب های ورزشی یا تصادفات رانندگی ایجاد می شود.

اکثر شکستگی های ستون فقرات نیازی به جراحی ندارند، اما ممکن است برای چند ماه نیاز به استفاده از بریس داشته باشید. با این حال، شکستگی های شدید ستون فقرات نیاز به ترمیم جراحی دارند.

انواع شکستگی ستون فقرات

یک پزشک، شکستگی در ستون فقرات را بر اساس جایی که در پشت قرار دارد و نحوه شکستگی مهره‌ها طبقه‌بندی می‌کند. آنها همچنین بسته به اینکه مهره های  خارج از تراز معمول خود هستند، شکستگی را به عنوان پایدار یا ناپایدار دسته بندی می کنند.

بخش های ستون فقرات

ستون فقرات به سه بخش اصلی تقسیم می شود که همه آنها می توانند شکستگی ستون فقرات را تجربه کنند:

 • شکستگی ستون فقرات گردنی: شکستگی مهره های گردن.
 • شکستگی ستون فقرات قفسه سینه: مهره های شکسته در قسمت فوقانی کمر شما که از پایین گردن تا پایین دنده های شما امتداد دارد.
 • شکستگی ستون فقرات کمری: شکستگی مهره های کمر شما.

شایع ترین انواع شکستگی های ستون فقرات عبارتند از:

شکستگی های فشاری: شکستگی های فشاری شکستگی ها یا ترک های کوچکی در مهره ها هستند که در اثر ضربه ایجاد می شوند یا به مرور زمان در نتیجه پوکی استخوان ایجاد می شوند. پوکی استخوان بیماری است که استخوان ها را ضعیف می کند و آنها را مستعد شکستگی های ناگهانی و غیرمنتظره می کند. فشرده سازی ستون فقرات تشخیص داده نشده ناشی از پوکی استخوان می تواند باعث شود چندین اینچ از قد خود را از دست بدهید یا حالت خمیده به جلو (کیفوز) ایجاد کنید.
شکستگی های انفجاری: شکستگی های ترکشی زمانی اتفاق می افتد که ستون فقرات به طور ناگهانی با یک نیروی قوی فشرده می شود. آنها می توانند باعث شوند که مهره ها به قطعات زیادی تقسیم شوند.

شکستگی‌های احتمالی (فلکسیون/حواس‌پرتی): شکستگی‌های احتمالی زمانی اتفاق می‌افتند که مهره‌ها به طور ناگهانی از یکدیگر دور شوند. آنها تقریباً شبیه برعکس شکستگی انفجاری هستند.

شکستگی های احتمالی در مقابل شکستگی های ترکیده

شکستگی های احتمالی و شکستگی های ترکیدگی هر دو نوع شکستگی ستون فقرات هستند. تفاوت این است که چه چیزی باعث شکستگی آنها می شود. یک نیروی قوی که به طور ناگهانی ستون فقرات را به هم فشار می دهد باعث شکستگی های ترکیده می شود. این فشردگی شدید روی مهره‌ها می‌تواند آن‌ها را در بسیاری از نقاط به طور همزمان بشکند. افتادن از ارتفاع زیاد و فرود عمودی روی پاها یکی از دلایل شایع شکستگی های ترکیده است.

شکستگی‌های احتمالی زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی آن را از هم جدا کند. بسیاری از افرادی که دچار شکستگی شانس هستند، در هنگام تصادفات رانندگی پس از اینکه کمربند ایمنی به پایین تنه‌شان می‌رسد و بالاتنه‌شان به سمت جلو کشیده می‌شود، دچار شکستگی می‌شوند. همیشه کمربند ایمنی خود را با بند شانه در اطراف نیمه بالایی بدن خود ببندید.

شکستگی ستون فقرات پایدار در مقابل ناپایدار

شکستگی پایدار در مقابل شکستگی ناپایدار روش دیگری است که پزشک آن را طبقه بندی می کند. اگر شکستگی پایداری دارید، آسیبی که باعث شکسته شدن مهره‌ها شده است، مهره‌های شما را از محل معمول خود جدا نمی کند و هنوز درمان پاسخ می دهد دارید و احتمال کمتری وجود دارد که به جراحی نیاز داشته باشید.

شکستگی‌های ناپایدار ستون فقرات زمانی اتفاق می‌افتند که آسیب مهره‌ها را از تراز معمول خود خارج کند. آنها آسیب های جدی تر از شکستگی های پایدار هستند. احتمال بیشتری وجود دارد که برای ترمیم مهره های شکسته خود به جراحی نیاز داشته باشید و  عوارض خطرناکی که می تواند بر نخاع  تأثیر بگذارد، بیشتر است.

چه کسانی دچار شکستگی ستون فقرات می شوند؟

شکستگی ستون فقرات می تواند برای هر کسی پیش بیاید. این امر به ویژه در مورد شکستگی های ناشی از ضربه هایی مانند سقوط و تصادفات رانندگی صادق است. زنان و بزرگسالان بالای ۵۰ سال بیشتر در معرض شکستگی ستون فقرات هستند.

اگر پوکی استخوان دارید، احتمال شکستگی ستون فقرات (به ویژه شکستگی فشاری) بسیار بیشتر است. هنگامی که شکستگی فشاری داشتید، در مقایسه با کسی که هرگز شکستگی را تجربه نکرده است، پنج برابر بیشتر احتمال دارد که دچار شکستگی دیگری شوید. علاوه بر پوکی استخوان، افرادی که برخی از شرایط سلامتی دارند یا از داروهای خاصی استفاده می کنند، بیشتر در معرض شکستگی ستون فقرات هستند، از جمله:

 • سرطان (به خصوص اگر شیمی درمانی یا پرتودرمانی دریافت می کنید).
 • افرادی که برای مدت طولانی از کورتیکواستروئیدها استفاده می کنند.
 • پرکاری تیروئید
 • عفونت های استخوانی (استئومیلیت).
 • بیماری کلیوی.
 • بی اشتهایی عصبی.
 • کمبود ویتامین D.

تاثیر شکستگی ستون فقرات در بدن

شکستگی ستون فقرات ممکن است حرکت را دردناک، دشوار یا غیرممکن کند. احتمالاً باید در طول بهبود شکستگی از بریس استفاده کنید و در این فاصله به سختی می توانید به همان اندازه که قبلا راحت بودید، آزادانه حرکت کنید. شکستگی‌های شدید – به‌ویژه شکستگی‌های ناپایدار – می‌توانند به نخاع آسیب برسانند و بر توانایی ایستادن یا راه رفتن تأثیر بگذارند. این آسیب ممکن است دائمی و غیر قابل برگشت باشد.

علائم شکستگی ستون فقرات

بسیاری از مردم هرگز متوجه شکستگی فشاری نمی شوند. این امر به ویژه در صورتی مشخص است که شکستگی مهره‌ها در طول زمان به دلیل پوکی استخوان اتفاق بیفتد و نه پس از ضربه. ممکن است دردی نداشته باشید و فقط در طی آزمایشات تصویربرداری متوجه شوید که دچار شکستگی فشاری شده اید تا سایر شرایط را در آینده شناسایی یا تشخیص دهید.

کمر درد: درد شدید و تیز در کمر. درد همچنین ممکن است با گذشت زمان به طور فزاینده ای بدتر شود، به خصوص زمانی که در حال راه رفتن یا حرکت هستید.
تورم یا حساسیت: ناحیه اطراف مهره های شکسته ممکن است متورم و در لمس دردناک باشد.
تغییرات در وضعیت بدنی شما: یک افتادگی یا خمیدگی جدید در ستون فقرات که باعث می شود به روشی به جلو خم شوید که قبلاً این کار را نداشتید.
سوزن سوزن شدن یا بی حسی: احساس گزگز یا بی حسی در پشت که ممکن است روی بازوها یا پاها پخش شود.
کاهش قد: ممکن است در طول زمان به طور قابل توجهی کوتاهتر شوید (گاهی اوقات تا ۶ اینچ).
بی اختیاری: از دست دادن جدید توانایی در کنترل مثانه یا روده.

علت شکستگی ستون فقرات چیست؟

پوکی استخوان: پوکی استخوان باعث می شود استخوان ها به مرور زمان تراکم و استحکام خود را از دست بدهند. این افزایش شکنندگی خطر ابتلا به بسیاری از انواع شکستگی ها را افزایش می دهد.
تروما: تروما فشار زیادی به استخوان ها وارد می کند. ستون فقرات معمولاً بسیار انعطاف پذیر است و با شما حرکت می کند. اما، یک نیروی شدید ناگهانی مانند یک تصادف رانندگی یا یک آسیب ورزشی می تواند نیرویی بیش از تحمل ستون فقرات اعمال کند که باعث شکستگی ستون فقرات می شود.
تومورهای ستون فقرات: بیشتر تومورهای ستون فقرات ناشی از متاستاز سرطان هستند – سرطانی که از ناحیه دیگری از بدن به ستون فقرات گسترش یافته است.

تشخیص شکستگی ستون فقرات

پزشک، شکستگی ستون فقرات را با معاینه فیزیکی و آزمایش های تصویربرداری تشخیص می دهد. آنها با معاینه فیزیکی و شرح بیمار هر گونه تغییر در شکل ستون فقرات و وضعیت بدن را تشخیص می دهند. فقط مهم است که بیمار باید دقیقاً به پزشک خود بگوید کجا آسیب دیده و چه زمانی متوجه درد یا ناراحتی خود شده است.

تشخیص شکستگی فشاری

پس از معاینه فیزیکی، احتمالاً به حداقل یکی از چند آزمایش تصویربرداری برای گرفتن عکس از ستون فقرات خود نیاز خواهید داشت:

اشعه ایکس: اشعه ایکس ستون فقرات شکستگی ستون فقرات را تایید می‌کند و نشان می‌دهد که استخوان‌ها چقدر در جای خود نیستند.
تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI): پزشک ممکن است از MRI ​​برای گرفتن تصویر کامل از کمر و هرگونه آسیب داخل آن استفاده کند.
سی تی اسکن: اگر نیاز به جراحی دارید، پزشک یا جراح باید دقیقا بداند که استخوان ها چقدر آسیب دیده اند. سی تی اسکن به آنها تصویر دقیق تری از استخوان ها و بافت اطراف آن نسبت به اشعه ایکس می دهد.

در ادامه احتمالاً بیمار به آزمایش تراکم استخوان نیاز خواهید داشت (گاهی اوقات اسکن DEXA یا DXA نامیده می شود). این آزمایش پوکی استخوان و ضعف استخوان ها را نشان می دهد.

درمان شکستگی ستون فقرات

نحوه درمان شکستگی ستون فقرات به چند عامل بستگی دارد، از جمله:

 • چه چیزی باعث شکستگی شده است
 • چه نوع شکستگی است.
 • کدام مهره های آسیب دیده است

اکثر شکستگی های ستون فقرات نیازی به جراحی ندارند. رایج ترین درمان ها عبارتند از:

بریس‌بندی: ممکن است لازم باشد از یک بریس پشتی استفاده کنید تا ستون فقرات خود را در یک راستا نگه دارد و به بهبود صحیح مهره‌های شکسته کمک کند. بیشتر افراد نیاز به استفاده از بریس برای چند ماه دارند. پزشک در مورد نوع بریس مورد نیاز و مدت زمان استفاده از آن با شما صحبت خواهد کرد.
فیزیوتراپی: تقویت عضلات پشت می تواند قدرت کلی شما را بهبود بخشد، به کاهش تحلیل استخوان و کاهش خطر شکستگی های ستون فقرات در آینده کمک کند. ممکن است نیاز باشد که شخصاً با یک فیزیوتراپیست کار کنید یا تمریناتی را در خانه انجام دهید.
درمان پوکی استخوان: اگر به پوکی استخوان مبتلا هستید، پزشک ممکن است دارو یا مکمل های بدون نسخه (OTC) را برای کمک به تقویت استخوان های شما برای جلوگیری از شکستگی های بعدی تجویز کند.

داروهای پوکی استخوان

در صورتی که پوکی استخوان باعث شکستگی ستون فقرات شده باشد، پزشک ممکن است داروهایی را برای تقویت استخوان‌ها تجویز کند، از جمله:

سالمون کلسی تونین: سالمون کلسی تونین یک هورمون مصنوعی است که به عنوان اسپری بینی مصرف می کنید. می تواند درد و خطر شکستگی ستون فقرات در آینده را کاهش دهد.
مکمل‌های کلسیم: ممکن است برای حمایت از سلامت کلی استخوان‌ها و کاهش خطر شکستگی‌های بیشتر در آینده، نیاز به شروع مکمل کلسیم داشته باشید.
پزشک ممکن است برای درمان های بیشتر و نظارت بر سلامت استخوان فرد را به یک متخصص استخوان ارجاع دهد.

عوارض جراحی شکستگی ستون فقرات عبارتند از:

 • عدم ترمیم کامل شکستگی.
 • آسیب نخاعی.
 • خون ریزی.
 • عفونت در محل تزریق.
 • افزایش فشار روی مهره های اطراف استخوان های ترمیم شده.
 • ایجاد قوز پشت (کیفوز).

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید