درمان سردرد با بوتاکس

درمان های کاهش دهنده چین و چروک که از سم بوتولینوم تزریقی استفاده می کنند، می توان برای درمان میگرن مزمن و انواع سردرد نیز استفاده کرد. این درمان در حال حاضر مورد تائید مراکز بهداشتی و سازمانهای دارویی قرار گرفته است.

بوتاکس سردرد چیست؟

تزریق‌هایی که برای درمان میگرن و سردرد استفاده می‌شود، همان نوع تزریقی است که توسط جراحان زیبایی و متخصصان پوست برای به حداقل رساندن چین و چروک صورت استفاده می‌ کنند.  متخصصان پزشکی با تزریق سم بوتولینوم به نواحی مختلف اطراف سر و گردن، میگرن و سردرد را درمان می کنند.

سن تزریق بوتاکس سردرد

تزریق بوتاکس سردرد و میرن برای افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر که ۱۵ روز یا بیشتر در ماه میگرن را تجربه می کنند، مشکلی ایجاد نمی کند و مورد تایید قرار گرفته است.

بعد از تزریق بوتاکس از چه زمانی سردرد کاهش پیدا می کند؟

ممکن است چهار هفته یا بیشتر درمان سردرد طول بکشد تا شاهد کاهش دفعات میگرن باشید و ممکن است به بیش از یک سری تزریق بوتاکس نیاز باشد.

سم بوتولینوم تزریقی چگونه به درمان میگرن کمک می کند؟

محققان در تلاش هستند که بفهمند چگونه سم بوتولینوم به تسکین درد میگرن و سردرد کمک می کند. شواهد نشان می دهد که این دارو مسیر انتقال درد بین مغز (سیستم عصبی مرکزی) و اعصابی را که از نخاع منتهی می شوند، قطع می کند.

هنگامی که میگرن دارید، بدن شما موادی به نام انتقال دهنده های عصبی، مولکول هایی را آزاد می کند که با درد مرتبط هستند. سم بوتولینوم با انتقال این مواد، به طور معمول در جایی که اعصاب و ماهیچه ها به هم می رسند، تداخل می کند. محققان فکر می کنند وقتی دارو به عضلات اطراف صورت، سر و گردن تزریق می شود، توسط اعصاب جذب می شود و در انتقال عصبی مرتبط با درد، اختلال ایجاد می کند.

مطالب پیشنهادی:  افسردگی چیست و چگونه درمان می شود؟

چرا ممکن است برای درمان میگرن به تزریق سم بوتولینوم نیاز داشته باشم؟

درمان سم بوتولینوم در آزمایش‌های بالینی مؤثر بوده و یکی از راه‌های درمان میگرن مزمن است. سایر داروها و تغییر شیوه زندگی ممکن است توصیه شود. اگر پزشک تشخیص دهد که شما مبتلا به میگرن مزمن هستید، ممکن است تجویز تزریق بوتاکس کند. مواد تزریقی سم بوتولینوم یک گزینه از دهها گزینه ای است که متخصصان مغز و اعصاب برای درمان میگرن مزمن و سردرد پیشنهاد می کنند. در حالی که هیچ گزینه واحدی برای همه موارد بهترین نیست، رویکردی که شامل چندین درمان مختلف است اغلب می‌تواند فراوانی و شدت سردرد را کاهش دهد.

درمان میگرن با داروهای تزریقی

با استفاده از یک سوزن بسیار کوچک، یک متخصص سم بوتولینوم را به ماهیچه های کوچک زیر پوست فرد در نواحی مختلف اطراف صورت، سر و گردن تزریق می کند. ممکن است در پیشانی، شقیقه ها و پشت سر و گردن فرد تزریق شود. گاهی اوقات متخصص مناطقی به نام “نقاط ماشه ای” را تزریق می کند که منشاء درد سردرد است.

ممکن است چندین هفته و چندین درمان طول بکشد تا اینکه میگرن تسکین پیدا کند. برخی از بیماران متوجه می شوند که می توانند بدون بازگشت میگرن های مکرر، تزریق را قطع کنند. برخی دیگر برای تحت کنترل نگه داشتن میگرن به درمان های منظم نیاز دارند.

تزریق‌ها می‌توانند در کاهش فراوانی سردرد در بیماران مبتلا به میگرن مزمن مؤثر باشند و همچنین می‌توانند مشکلات مرتبط با این میگرن‌ها را کاهش دهند».

خطرات استفاده از داروهای تزریقی برای میگرن

زنان باردار و مادران شیرده و همچنین افرادی که به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت دارند باید از تزریق سم بوتولینوم خودداری کنند. هنگامی که توسط یک متخصص با تجربه و واجد شرایط انجام می شود، تزریق سم بوتولینوم نسبتاً ایمن است. با این حال، برخی از افراد در محل تزریق دارو، درد، کبودی یا تورم را تجربه می کنند. سایر عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • سردرد یا علائم آنفولانزا
  • خشکی یا آبریزش چشم
  • افتادگی در یک پلک، ابرو یا کنار دهان
  • ریزش آب دهان
مطالب پیشنهادی:  علائم سردرد ناشی از «تومور مغزی»

به ندرت سم به طور تصادفی به بدن سرایت می کند. ولی اگر در طی چند ساعت یا چند روز بعد از تزریق بوتاکس متوجه این علائم شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • مشکلات بینایی
  • ضعف عضلانی
  • مشکل در صحبت کردن یا بلعیدن
  • ناتوانی در کنترل مثانه
  • دشواری در تنفس

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید