خونریزی مغزی هموراژیک (سکته هموراژیک)

سکته هموراژیک چیست؟

سکته هموراژیک مغز در اثر خونریزی مغزی و با پارگی عروق مغز رخ می دهد. این نوع سکته مغزی با اینکه درصد کمتری از بیماران سکته ای را تشکیل می دهد و تقریبا ۱۵ درصد از افراد دچار آن می شوند ولی تقریبا سهم ۴۰ درصدی مرگ و میر در اثر سکته مغزی را به خودش اختصاص داده است.

هموراژ در اثر پارگی عروق مغزی اتفاق می افتد، آنوریسم های مغزی و پارگی عروقی با دیواره ضعیف می توانند به وجود آورنده سکته هموراژیک باشند، سکته هموراژیک به دو نوع دسته بندی می شود دسته اول خوریزی ساب آراکنوئید و یا زیر عنکبوتیه و دسته دوم خونریزی اینتراسربرال یا داخل مغزی نامیده می شود.

دلایل رخ دادن سکته هموراژیک 

یکی از شایعترین علتهایی که باعث ایجاد سکته هموراژیک مغز می شود رخ دادن خونریزی داخل مغز است، در واقع رگ مغز پاره و خون به داخل مغز نفوذ می کند که همین باعث مرگ سلولهای مغزی و به اصطلاح سکته مغزی می شود (خونریزی داخل مغزی یا اینتراسربرال)

فشار خون بالا و همچنین بالا رفتن افزایش سن به طور شایعی می تواند زمینه ساز این نوع خونریزی باشد.

برخی مواقع سکته هموراژیک داخل مغزی به دلیل بیماری AVM یا ناهنجاری عروق مغز اتفاق می افتد، این بیماری یک نوع ناهنجاری در عروق است که طی آن رگهای خونی به شکل بدفرمی در هم پیچیده می شوند، در موارد زیادی این بدشکلی علائمی از خود نشان نمی دهد و یک عارضه نادر به حساب می آید و به طور معمول با خونریزی و یا هموراژ خود را نشان می دهد که البته پس از تشخیص به خوبی قابل درمان است.

سکته هموراژیک می تواند در اثر ضربه نیز ایجاد شود، وجود آنوریسم مغزی هم یکی دیگر از دلایلی است که باعث آن می شود، آوریسم مغزی متاسفانه در موارد بسیاری علامت هشدار دهنده ای نداشته و اکثرا در پی درمان دیگر بیماریها تشخیص داده می شود و یا در زمان پارگی آن با سردرد بسیار شدید و غیر قابل کنترل و خونریزی و علائمی که به دنبال دارد مشخص می شود، در این مورد می توانید مقالات همین سایت را که به طور کامل در رابطه با آن صحبت شده است مورد بررسی قرار دهید.

پیشگیری از خون ریزی مغزی 

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است ولی این پیشگیری در صورتی اتفاق می افتد که بتوانیم تشخیص دهیم مشکلی برای برطرف شدن وجود دارد، مشکلی مانند AVM اینکه بیماری بدشکلی شریانی وریدی مغز چیست و چه علائمی را از خود بروز می دهد را در این قسمت بخوانید. سکته هموراژیک

چرا AVM اتفاق می افتد

هنوز علتی که مشخص کننده AVM باشد به دست نیامده است ولی در بیشتر مواقع این به عنوان یک عارضه مادرزادی اتفاق می افتد ولی لزوما این طور نیست و می توان در مراحل بعد نیز انتظار چنین پیش آمدی را داشت و البته در هر کدام از قسمتهای مغز نیز می تواند اتفاق بیافتد.

علائم بدشکلی شریانی وریدی مغز (AVM)

حدودا ۵۰ درصد از افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند به دلیل خونریزی و سکته هموراژیک تشخیص داده می شوند و در واقع اولین علامت آنها خونریزی یا هموراژ خواهد بود، ولی در مواردی قبل از هموراژ یا خونریزی برخی علائم دیگر در مورد AVM خود نمایی می کند این علائم عبارتند از

تشنج به شکل عمومی و یا تشنج به شکل کانونی (فوکال) رخ می دهد، این تعداد به طور معمول بیست تا بیست و پنج درصد آمار را تشکیل می دهند.

به این دلیل که جریان خون در اطراف AVM گسترش بیشتری دارد فرد ممکن است دچار سردرد های لوکالیزه (محلی) باشد.

پانزده درصد از افراد نیز علائم چشمی، حرکتی و یا کلامی خواهند داشت.

سکته هموراژیک

رگهای خونی درگیر در AVM رگهایی ضعیف و غیر طبیعی هستند این رگها در طول زمان به دلیل فشار خون منبسط می شوند و ضعف دیواره آنها باعث خونریزی مغزی خواهد شد. بعد از اولین خونریزی مغزی از این نوع فرد احتمال بشتری برای خونریزی مجدد خواهد داشت و این احتمال پس از خونریزی بعدی و در مدت یک سال پس از آن بیشتر هم خواهد بود، در بین افراد بین ۱۱ تا ۳۵ سال ریسک خونریزی بعد از AVM تا حدودی بیشتر است.

پاره شدن AVM پاره و خونریزی مغزی

تحقیقاتی که در زمینه این بیماری انجام شده است در بین افرادی که دچار خونریزی مغزی از این نوع شده اند ۱۰ تا ۱۵ درصد خطر مرگ ناشی از آن را داشته و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد احتمال آسیب دائمی به مغز دارند، در زمان خونریزی مغزی و سکته هموراژیک بافت طبیعی مغز دچار آسیب می شود و همین امر باعث می شود تا عملکرد عادی مغز از بین برود، زمان فاکتور بسیار مهمی برای این بیماران است و بایست بلافاصله بیمار به مراکز درمانی و اورژانس منتقل شود.

علائم سکته هموراژیک

در صورتیکه با علائم

  • ضعف و فلج در بازو و یا پا
  • مشکلات گفتاری
  • مشکلات بینایی
  • و عملکرد حافظه رو به رو شدید ممکن است بیمار شما در شرایط خونریزی مغزی قرار گرفته باشد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید تا در اسرع وقت به بیمار کمک رسانی شود.

تاثیرات AVM در قسمتهای مختلف مغز

سوتل برخی دوستان این است که سکته هموراژیک بر روی چه قسمتی از مغط تاثیر گذار است در جواب باید به فعالیتهای مغز اشاره کنم، درست است که به طور پایه ای قسمتهای مختلف مغزی کارهای خاص خودشان را مدیریت می کنند ولی این قسمتها در واقع ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند و همین ارتباط باعث می شود تا فرآیند های مغزی به طور کامل انجام شود، ولیکن به طور کلی می توان وظایف مختلف مغز را در این دسته بندی جای داد و وجود AVM در هر قسمت می تواند فعالیتهای بخش را مختل کند.

  • لوب جلویی مغز هماننگی حرکات، تنظیم کننده شخصیت و تفسیر گفتمان و در واقع حل مسائل دشوار و پیچیده را به عهده دارد
  • لوب پریتال مسئول درک و پردازش اطلاعات حسی مثل سرما، گرما، ارتعاش (حس لامسه)، درد و … است.
  • لوب تمپورال به پردازش مسائل مربوط به شنوایی، حافظه، یادگیری و صحبت کردن می پردازد
  • و نهایتا لوب امسپیتال و یا پس سری که پردازش امور مربوط به بینایی را به عهده دارد

سکته هموراژیک بسته به اینکه در کدام سمت از مغز با خونریزی AVM اتفاق افتاده باشد بر روی عملکرد های مختلف مغز تاثیر می گذارد.

ولیکن علم امروز و پیشرفتهای زیادی که حادث شده است می تواند به خوبی در درمان و کنترل عوارض این بیماریها اقدام کند بنابراین کافیست تا به موقع به پزشک مراجعه و مشکلات را برطرف کنید.

درمان سکته هموراژیک

درمورد خونریزی مغزی هموراژیک پزشک می تواند با استفاده از روشهای پیشرفته کمتر تهاجمی جلوی خونریزی مغز را گرفته و رگ آسیب دیده را ترمیم نماید، همچنین بسته به اینکه بیمار در چه زمان و شرایطی به بیمارستان منتقل شده است پزشک از تزریق دارو و یا استنت برای ترمیم رگ استفاده می نماید، نوع درمان و میزان موفقیت آن دقیقا به شرایط بیمار برمی گردد و در شرایطی بیمار به خوبی درمان و از عوارض ثانویه سکته مغزی پیشگیری می شود، مسئله مهم اینجاست که به محض برخورد با بیماری در شرایط سکته مغزی بلافاصلا بااورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه لازم را به بیمار برسانید.

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید