چگونه از «ام اس» پیشگیری کنیم؟

ام اس یک بیماری التهابی است که با ایجاد آن سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب‌دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط دیگر اعضای بدن هستند می تواند اخلال به وجود آورد. در تعریف دیگر ام اس سردی بروز کرده در مغز و اعصاب است و با مصرف گرمی می توان از آن پیشگیری و کنترل کرد.

علائم ام اس

علائم ام اس در هر فرد متفاوت است. علائم رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تاری دید
  • خستگی
  • اندامهای ضعیف
  • مشکلات با حافظه
  • مشکل تنفس و بلع

عود مرحله‌ای یا در طولِ زمان ام اس

ممکن است در عود مرحله‌ای، نشانه بیماری به کلی از بین برود؛ اما وجود مشکلات عصبی دائمی به ویژه با پیشرفت بیماری در مراحل بعدی به‌طور مداوم اتفاق می‌افتد.

علت ام اس

علت این بیماری هنوز مشخص نیست، اما مکانیزم اصلی آن آسیب زدن توسط سیستم ایمنی بدن یا اختلال در سلول‌های تولیدکننده غلافِ میلین است. ام اس به‌طور معمول در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی اتفاق می‌افتد و در زنان حدود ۳ برابر بیشتر از مردان رخ می‌دهد.

بیماری ام اس چه علائمی دارد؟

بیمار مبتلاء به  ام‌اس همه علائم یا نشانه‌های عصب شناختی را دارد که رایج‌ترین این نشانه‌ها مشکلات دستگاه عصبی خودگردان، دیداری، حرکتی و حسی است. علائم خاص از طریق محل‌های زخم در سیستم عصبی مشخص می‌شوند و شامل کم بساوایی یا خواب‌رفتگی مانند مور مور شدن، اسپاسم، ضعف عضلات، واکنش‌های غیرارادی، گرفتگی عضلات یا ناتوانی در حرکت، ناتوانی در هماهنگی و تعادل، ناهماهنگی عضلات، مشکل در صحبت کردن یا دیسفازی، مشکلات دیداری، احساس خستگی، درد شدید یا درد مزمن و مشکل در کنترل ادرار و مدفوع است.

پیشگیری از ام اس

پیشگیری از ام اس تنها در دست محققان نیست. تعدادی از تغییرات شیوه زندگی وجود دارد که همه ما می توانیم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری آنها را انجام دهیم.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار

سیگار یکی از عوامل اصلی خطر زیست محیطی در ام اس است و احتمال ابتلا به بیماری را به میزان یک و نیم برابر نسبت به افراد غیر سیگاری افزایش می دهد. هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر بالاتر است.

به هر حال، اگر MS داشته باشید، دلیل بیشتری برای ترک آن وجود دارد. تعدادی از مطالعات نشان می دهد سیگار کشیدن می تواند باعث پیشرفت بیماری شود. سیگار کشیدن با خطر بیشتری برای تبدیل ام اس از نوع عود-بهبود به نوع پیشرونده ثانویه است.

حفظ یک شاخص توده بدنی سالم

داشتن وزن متعادل یکی دیگر از راه های کاهش خطر ابتلا به ام اس است. به عنوان مثال می دانیم که داشتن اضافه وزن (BMI بیش از ۲۵) باعث افزایش شانس ایجاد MS می شود.

رژیم غذایی ام اس

یک رژیم غذایی سالم متعادل برای حفظ وزن خود بسیار مهم است، اما همچنین اطمینان حاصل شود که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای سیستم ایمنی و عصبی سالم را دریافت می کنید.

درمان ام اس

در حال حاضر، هیچ درمان کاملی برای ام اس وجود ندارد. همچنین هیچ روش اثبات شده ای برای جلوگیری کامل از ابتلا به این بیماری وجود ندارد. با این حال، پژوهش در زمینه ام اس هنوز در حال انجام است تا یک روز این بیماری را درک کرده و از وقوع آن جلوگیری کنیم.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button