درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی!

بیرون زدگی دیسک کمر یکی از بیماری های جدی ستون فقرات است که به دلیل آسیب یا پارگی دیسک کمر رخ داده و در طی آن ماده ژلاتینی مانند درون دیسک از محل اصلی خود خارج شده و به اعصاب نخاعی که از آن ناحیه عبور می کنند فشار وارد می کند. کمردرد ، انتشار درد به دیگر اندام ها و محدود شدن دامنه حرکات ستون فقرات از مهم ترین علائم و عوارض بیرون زدگی دیسک کرم هستند که اغلب مبتلایان گزارش می دهند.

علائم دیسک کمر

علائم دیسک کمر عبارتند از:

 • دردی در ناحیه باسن که ممکن است به سمت ران و یا ساق پا منتشر شود
 • دردی که با انجام دادن فعالیت های روزمره شدید و با کمی استراحت بهتر می شود
 • دردی که با سرفه،عطسه،نشستن،رانندگی‌کردن، و یا خم شدن به جلو تشدید می شود

درمان دیسک کمر بدون جراحی

برای مشکل دیسک کمر روشی تحت عنوان درمان دیسک کمر بدون جراحی با طب درد وجود دارد. طب درد یک شیوه درمانی بسیار نوین و کارآمد است که گرچه درمانی نوپا و تازه محسوب می‌شود اما افراد بسیاری در جهان را بدون نیاز انجام جراحی‌های پر ریسک و گران قیمت، از شر مشکلات ناشی از دیسک کمر راحت کرده است.

درباره طب درد

طب درد شیوه درمانی تازه اما مؤثری است که از سال ۲۰۰۸ میلادی پا به عرصه پزشکی گذاشت. طب تخصصی درد که به آن pain medicine گفته می‌شود توسط متخصصین سرشناس و معتبر اروپایی به جهان معرفی شد. کلینیک‌های تخصصی مغز و اعصاب در سرتاسر جهان تحقیقات گسترده ای در این زمینه آغاز کرده و دیدن نتایج مثب آن به سرعت این شیوه درمانی را روی بیماران خود انجام دادند.

اکنون طب درد یک شیوه درمانی بسیار کارآمد است که درمانی قطعی و بدون عارضه‌ای برای حل مشکلاتی نظیر اختلالات دیسک کمر، دیسک گردن و تنگی کانال نخاعی محسوب می‌شود.

نحوه درمان دیسک کمر و گردن با طب درد 

در طب درد، پزشک معالج کار خود را با استفاده از تکنولوژی مینیاتوری و با اندازه‌گیری دقیق پارامترهای سلولی انجام می‌دهد. به این صورت که در نخستین مرحله مشخصات بافتها و سیستم عصبی عروقی را در نظر می‌گیرد. سپس با توجه به آناتومی استخوان بدن بیمار، شرایط دیسک کمر و شکل ظاهری آن‌ها ، درمان را انجام می‌دهد.

این روش که اکنون به عنوان یک درمان اروپایی – آمریکایی شناخته می‌شود، با دستگاه میکروکارنت DC با نام تخصصی Action Potential Simulation ( APS ) انجام می‌شود. مکانیسم این دستگاه بالا بردن جریان خون رسانی در اعضا، ارگان‌های مربوطه و ماهیچه‌هاست. همچنین با باز کردن عروق ماهیچه‌ها منجر به آزاد شدن سیستم عصبی می‌شود. جریان ASP از راه متعادل سازی انتقال نوروترانسمیترها  Neurotransmitter یا انتقال دهنده های عصبی در محل اتصالات عصبی – عروقی و تغییرات ساختمانی کانال‌ها و دریچه‌های یونی در دیواره سلولی عمل می‌کند.

ترشح هورمون ملاتونین

اما تغییرات هورمونی خاصی نیز اتفاق می‌افتد. به این ترتیب که ترشح هورمون ملاتونین  Melatonin افزایش پیدا می‌کند. همچنین مقدار سروتونین Serotonin  و اندورفین Endorphins  متعادل شده و هم زمان میزان ماده درد در بافت و ارگان‌های درگیر کم می‌شود. به این ترتیب درد تا حد بسیاری کاهش پیدا می‌کند. ضمن آن‌که ACTH خارج مغزی و متر شمه سلولی به عنوان پیام دهنده بین سلولی افزایش یافته و میزان ATP تا ۵۰۰ درصد بالاتر می‌رود.

دستگاه میکروکارنت در سال ۲۰۰۶ برای نخستین بار در نمایشگاه فناوری مغز و اعصاب رونمایی شد و در همان سال عنوان ” معجزه نظام پزشکی عروق و اعصاب” را به خود اختصاص داد.

فواید طب درد برای مشکلات ستون فقرات

طب درد علاوه بر دیسک کمر و گردن، می‌توان برای درمان مشکلات ناشی از تنگی کانال نخاعی نیز از طب درد کمک گرفت. بیشتر پزشکان هنوز هم برای درمان تنگی کانال نخاعی از روش‌های قدیمی مانند استفاده از داروهای شیمیایی، عمل‌های جراحی پر ریسک یا لیزر درمانی استفاده می‌کنند. این‌ها روش‌های درمانی نه چندان مؤثر با پروتکل‌های درمانی طولانی و بسیار پرهزینه هستند.

اما به راحتی می‌توان با کمک گرفتن از متدهای نوین طب درد بدون جراحی و تزریق و طی چند جلسه تنگی کانال نخاعی را به‌راحتی و بدون عارضه، درمان کرد.

درروش درمان تنگی کانال نخاعی با طب درد به وسیله دستگاه فوق تخصصی Action Potential Simulation  جریان خون‌رسانی در کانال نخاع افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب عروق ستون فقرات و ریشه‌های عصبی که دچار التهاب شده‌اند آزاد می‌شوند. همچنین با شناسایی عصب‌های درگیر در ناحیه ستون فقرات، دیسک‌ها و ماهیچه‌های اطراف با کمک دستگاه اسکنر عصب، امکان جا انداختن مفصل با روش آمریکایی کایروپراکتیک فراهم شده و در نهایت مشکل تنگی کانال نخاعی به صورت قطعی امکان‌پذیر می‌شود.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی از جمله مشکلات بسیار رایجی است که در اثر آن ماهیچه‌های لگن فرد دچار ضعف و ناتوانی شده و حالت انعطاف پذیری دیسک‌ها از بین رفته و فشار زیادی روی مهره‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود. در اثر بروز تنگی کانال نخاعی فاصله بین مهره‌ها کم شده و دیسک از بین آن‌ها بیرون می‌زند. به این ترتیب ریشه‌های عصبی از کانال نخاعی خارج شده و به شدت تحت فشار قرار می‌گیرند. امکان دارد که این درگیری در هر قسمتی از نخاع اعم از گردن یا کمر پدید آید و به این واسطه اعضای مختلفی از بدن مثل دست‌ها یا پاها تحت تأثیر قرار بگیرند.

تنگی کانال نخاعی اغلب در اثر کهولت سن پدید می‌آید. اما مشکلاتی نظیر آرتروز، جراحی‌های قبلی یا آسیب‌های ناشی از حوادثی مثل تصادف هم باعث بروز یا تشدید آن‌ می‌شوند.

سوال خود را مطرح کنید :


یک دیدگاه برای “درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی!”

 1. حمید گفت:

  وقت شما بخیر
  مردی هستم ۴۱ ساله از اصفهان
  حدود ۲۰ سالی هست که درد و ضعف شدید در ساق پاهام دارم بخصوص در ماهیچه ی پای چپ نزدیک به پشت زانو.
  درد و ضعف در همه حال(نشسته،ایستاده،خوابیده)
  کمر درد ندارم ولی حدود ۲۰ سال پیش ام آر آی از کمر یه دیسک خیلی خفیف در قسمت دنبالچه نشون داده بود. وقتی در یکجا بصورت ثابت بایستم عضلات پشت کمر مایل به پهلوهام سفت میشه ودرد میگیره و روی سطح پاهام شروع به خارش و مور مور و گزگز میکنه.
  کف پاهام شب و روز وقتی که دراز میکشم شروع به داغ شدن میکنه آزمایش خون یه کمی غلظت و نوار عصب و عضله و عکس رادیولوژی و ام آر آی از زانوی چپ همگی نرمال .
  پیش متخصص قلب و عروق رفتم و گفتن که از نظر عروقی و نبض پای چپم نرماله
  الان میخوام سونو داپلر از هر دو ماهیچه پاهام انجام بدم.
  راستش دیگه خسته شدم از بس درد و ضعف شدید همیشگی چه در روز و شب در حال راه رفتن و یا دراز کشیده دارم و تا بحال کسی متوجه این درد نشده
  داروهای مصرف شده:
  گاباپنتین ، B1 ۳۰۰، پرگابالین ،شارک نوتری،مگنیفورت،ال آرتیت، آسپرین ،اوست او(کلسیم)،D3 ۵۰۰۰۰
  لطفن یه راهنمایی بفرمائید بلکه این درد بلکه کمتر بشه من که دیگه فکر نکنم این درد درمانی داشته باشه.!!!
  با تشکر از وقتی که میزارید.🙏

پاسخی بگذارید