علائم، تشخیص و درمان بیماری منییر

متخصص مغز و اعصاب: ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که دور خودتان چرخیده باشید و بعد از متوقف شدن احساس کنید که دنیا دور سرتان در حال چرخیدن است. این حالت که مخصوصا در دوران کودکی خیلی از ما تجربه شده است با چرخیدنمان شروع می شود. حال تصور کنید که به طور ناگهانی و بدون چرخیدن به دور خود دنیا دور سرتان بچرخد. این حالتی است که بیماران مبتلا به بیماری منیر تجربه می کنند. در این مطلب قصد داریم به علائم و درمان این بیماری بپردازیم.

 

علت ایجاد بیماری منییر

بیماری منییر نوعی بیماری ناشی از گوش داخلی است که در آن بیمار احساس سرگیجه شدیدی کرده و می تواند علائم دیگری مثل وز وز گوش، کم شدن شنوایی، و سنگینی یا فشار در گوش را نشان دهد. متاسفانه این بیماری نوعی بیماری پیشرفت کننده است که به مرور زمان علائم شدید تری پیدا کرده و می تواند باعث از دست دادن دائمی شنوایی شود. با این حال معمولا فقط یک گوش را درگیر خود می کند.

علت دقیق این بیماری شناخته شده نیست اما به نظر می رسد که علائم ناشی از آن به علت تجمع مایع در گوش داخلی بوده و از آنجایی که گوش داخلی مسئول رساندن اطلاعات شنوایی و تعادل به مغز است، اختلال در آن باعث ایجاد مشکل در پیام های رسیده به مغز شده و می تواند در هر دو دسته پیام شنوایی و تعادل مداخله کند.

برای بررسی علت تجمع مایع در گوش داخلی تئوری های مختلفی وجود دارد به طوری که مواردی مثل تخلیه شدن ضعیف مایع به علت بلوکه بودن مسیر آن، بیماری های خود ایمنی، واکنش های آلرژیک، عفونت های ویروسی، تمایل ژنتیکی، ضربه به سر و سر درد های میگرنی مشمول این تئوری ها هستند.

مطالب پیشنهادی:  پیشگری و درمان سکته مغزی

بیماری منییر چه علائمی دارد؟ 

همانطور که گفته شد یکی از علائم مهم این بیماری حملات سرگیجه و احساس چرخش ناگهانی است. مدت زمان این حملات می تواند از ۲۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت طول کشیده و در طول یک هفته چندین بار تکرار شود. البته در بعضی افراد ممکن است حتی یک سال هم بین حملات سرگیجه آن ها فاصله بیفتد. این سرگیجه باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ شده و از آنجایی که به طور ناگهانی رخ می دهد می تواند منجر به اضطراب، افزایش ضربان قلب و حتی عرق سرد در بیمار شود.

همچنین بیماران در اوایل ابتلا به این بیماری به صورت گاه به گاه دچار از دست دادن شنوایی شان می شوند که معمولا با گذر زمان این حالت به صورت دائمی اتفاق افتاده و یک گوش بیمار کاملا ناشنوا می شود.

سایر علائم بیماری منیر :

 • وز وز گوش

 • احساس فشار در گوش یا سنگینی آن

 • تاری دید

 • اسهال و لرزش

 • بعضی از بیمارانی که از این بیماری رنج می برند دچار حمله سرگیجه چنان شدیدی می شوند که تعادل خود را از دست داده و به طور ناگهانی به زمین می افتند. به این حالت حمله سقوط یا drop attack گفته می شود.

علائم این بیماری در گذر زمان می تواند تغییر کند یا اینکه بعضی از آنها دائمی شوند، همچنین نباید تصور کرد که این بیماری خود به خود خوب می شود؛ درنتیجه باید بیمار تحت نظر پزشک متخصص بوده و شرایطش را تحت کنترل داشته باشد.

حملات ناگهانی که اتفاق می افتند خطرناک بوده و خصوصا اگر بیمار در این حین در حال رانندگی باشد ممکن است حوادث ناگواری اتفاق بیفتد.

مطالب پیشنهادی:  تفاوت سرگیجه حقیقی و سرگیجه کاذب؟

درمان بیماری منییر

این بیماری پیش رونده درمان ندارد اما با انجام مواردی می توان علائم را کنترل کرده و یا اینکه آن ها را از بین برد.

درمان های دارویی بیماری منییر:

 • مکلیزین، دیازپام، گلیکوپیرولات و لورازپام برای درمان یا کاهش دوره سرگیجه
 • دارو های دیورتیک یا مدر برای کاهش آب بدن و فشار مایع گوش داخلی
 • تزریق آنتی بیوتیک جنتامایسین در گوش میانی برای کنترل سرگیجه. البته این دارو ریسک ناشنوایی را بالا می برد به همین دلیل بعضی پزشکان به جای جنتامایسین از کورتیکواستروئید ها استفاده می کنند.

درمان های تغذیه ای و رفتاری بیماری منییر:

 • کاهش نمک مصرفی جهت جلوگیری از تجمع آب در بدن
 • در بعضی افراد مصرف کافئین، الکل و شکلات علائم را بدتر می کند پس بهتر است این موارد را حذف و یا کاهش دهند.
 • ترک سیگار به کاهش علائم کمک می کند.

جراحی بیماری منییر:

 • اگر بقیه روش ها به کاهش سرگیجه بیمار کمک نکند جراحی انتخاب می شود تا فشار گوش داخلی را کاهش دهد. البته بعضی اوقات هم اتفاق می افتد که پزشک جراح اعصاب عصب وستیبولی بیمار را قطع کند.

روش های درمانی جایگزین:

 • مواردی مثل طب سوزنی، ورزش های مخصوص مثل تای چی، مکمل های گیاهی مثل گیاه جینکو بیلوبا یا ریشه زنجفیل و … از مواردی هستند که ممکن است بعضی افراد آن ها را امتحان کنند، اما هنوز صحت این درمان ها مشخص نشده است.

سن بیماران مبتلا به بیماری منییر 

بیشتر کیس های بیماری منیر در در دوران بزرگسالی و در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی اتفاق می افتد. در نتیجه احتمال بروز آن در کودکان یا افراد جوان کم است.

مطالب پیشنهادی:  پیشگیری و درمان پارگی رگ مغز

آیا بیماری منییر ژنتیکی است؟

بیشتر کیس های این بیماری در کسانی اتفاق می افتد که سابقه ی خانوادگی ای در رابطه با آن ندارند یا به عبارتی این بیماری شیوع اسپورادیک دارد؛ با این حال درصد کمی از موارد گزارش شده، در خانواده ها منتقل می شده است.

از آنجایی که بیماری های ارثی و خانوادگی معمولا الگوی اتوزوم غالب دارند این احتمال وجود دارد که بیماری منیر هم چنین الگویی داشته باشد اما طی بررسی های انجام شده هیچ ژنی مرتبط با این بیماری شناسایی نشده است.

تشخیص بیماری منیر 

پزشک پس از بررسی علائم بیمار، سابقه ی پزشکی و خانوادگی او و همچنین انجام تست هایی مثل تست های تعادل و شنوایی سنجی سعی در تشخیص این بیماری می کند. تشخیص این بیماری، انجام تست های مرتبط با آن و همچنین پروسه درمان بیشتر توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی صورت می گیرد.

آیا بیماری منیر از بین می رود؟

طبق نظریه مجله  Harvard health درمانی برای بیماری منیر وجود ندارد. زمانی که این بیماری تشخیص داده شود تا پایان عمر باقی می ماند. اما علائم معمولا ناگهانی ظهور پیدا کرده و ناپدید می شوند و تنها بعضی از کسانی که به بیماری منیر مبتلا هستند دچار ناتوانی های دائمی خواهند شد.

همچنین سازمان ملی ناشنوایی و اختلالات ارتباطی دانشمندان تخمین زده اند که از هر ده نفر بیمار مبتلا به منیر شش نفر آن ها یا خود به خود روند بهبودی را طی کرده و یا اینکه می توانند سرگیجه خود را با رژیم غذایی، دارو ها، و یا ابزار آلاتی کنترل کنند. اما درصد کمی از آنها تنها با اقداماتی مثل جراحی بهبود پیدا می کنند.

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید