خطر ابتلا به آلزایمر در چه افرادی بیشتر است؟

متخصص مغز و اعصاب: براساس یک مطالعه ، احتمال اینکه افراد تنها در سنین پیری به زوال عقل مرتبط به آلزایمر دچار شوند دو برابر افرادی است که تنها نیستند . به گزارش خبر گزاری یونایتد پرس از شیکاگو ، رابرت . اس . ویلسون از مرکز پزشکی دانشگاه راش در شیکاگو ارتباط میان تنهایی و بیماری آلزایمر را در ۸۲۳ نفر با میانگین سنی  ۷۰-۸۰ سال بررسی کرد.

میزان تنهایی افراد بر اساس یک مقیاس یک تا پنج درجه اندازه گیری شد به طوری که درجات بالاتر آلزایمر نشان دهنده تنهایی بیشتر بود. نتیجه این شد که  تنهایی در خطر به ابتلای آلزایمر تاثیر زیادی دارد. این اطلاعات در فاصله زمانی میان نوامبر ۲۰۰۰ تا مه ۲۰۰۶ جمع آوری شد. در معاینات اولیه میانگین تنهایی افراد شرکت کننده ۳/۲ درجه تعیین شد ، و در طول مدت مطالعه ۷۶ تن به زوال عقل دچار شدند که مشخصه ابتلا به بیماری آلزایمر است . خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به ازای هر درجه افزایش میزان تنهایی حدود ۵۱ درصد افزایش یافت . بطور مثال خطر ابتلا به آلزایمر در شخصی که نمره تنهایی او ۲/۳  تعیین شد  ۱/۲  برابر شخصی بود که نمره تنهایی او ۴/۱ مشخص گردید .

بر اساس این مطالعه که در آشیو روانپزشکی عمومی چاپ شده است ، هنگامی که محققان شاخص های انزوای اجتماعی مانند کوچک بودن شبکه اجتماعی و فعالیت های نادر اجتماعی را مد نظر قرار دادند ، این یافته ها تغییر چشمگیری نکردند .

کلسترول و آلزایمر

نکته جالب این است که افزایش کلسترول نقش عمده ای در پیشرفت و توسعه بیماری آلزایمر ایفا می کند . در خصوص ارتباط کلسترول با بیماری آلزایمر می توان گفت :APP پروتئینی است که در سلولهای بافت مغز و قلب همه انسانها و جود دارد . گرچه عملکرد طبیعی این پروتئین در بدن ناشناخته است ، اما در افراد مبتلا به آلزایمر این پروتئین به طو ر طبیعی پردازش شده و به پروتئین بتا آمیلوئید تبدیل می شود . وقتی قطعات این پروتئین از هم جدا شود ، درهم پیچیده می شود و پلاک هایی را به وجود می آورد که صفت ممیزه ناهنجاری هایی است که در مغز افراد مبتلا با آلزایمر یافت شده است .

به نظر می رسد مقدار بالای کلسترول به افزایش سطح APP منجر می شود و همین امر باعث افزایش پروتئین بتاآمیلوئید و نهایتا تجمع آنها می شود. یافته های جدید حاکی از آن است که افزایش کلسترول به شکسته شدن پپتیدهای آمیلوئید و مرگ سلولهای مغزی نیز منجر می شود . مطالعات دیگر نشان داده است کلسترول بالا ، تولید پروتئین دیگری موسوم به آپولیپو پروتئین E را که بیشتر عهده دار انتقال کلسترول به بیرون از سلول است . افزایش می دهد و این افراد آپولیپو پروتئین E به تجمع کلسترول آزاد – که برای سلامت سلولهای عصبی سمی است – منجر می شود . هم اکنون پژوهشگران در حال  تحقیق روی نوعی لیپو پروتئین گاوی هستند ، که با کلسترول آزاد پیوند می شود ، آن را به کبد منتقل و در نتیجه اثرات مضر آن را خنثی می کند .

شرح حال و یافته های بالینی

L.W ، خانم دچار زوال عقل است . ۸ سال پیش از مرگ او و خانوده اش متوجه نقصی در حافظه کوتاه مدتش شدند . آنها این حالت را به فراموشی مربوط به سن پیری نسبت می داد ند به هر حال افت شناختی او ادامه پیدا کرد و به طور پیش رونده ای در قدرت رانندگی ، خرید و خانه داری او مداخله می کرد . MRI  تصویر برداری مغزش ، آتروفی منتشر قشر مخ را نشان می داد .

برادر ، پدرو دو خویشاوند دیگر به علت زوال عقل در دهه هشتم عمر ، فوت کرده بودند .

یک متخصص داخلی اعصاب به L.W و خانواده اش توضیح داد که روند پیری طبیعی با کاهش چشمگیر حافظه یا قدرت قضاوت همراه نیست و افت شناختی همراه با اختلال رفتاری و مختل شدن کارهای روزانه . مطرح کننده تشخیص بالینی زوال عقل خانوادگی یعنی بیماری آلزایمر است . خانم LW چند سال بعد در اثر این بیماری فوت کرد .

احتمال ابتلا به آلزایمر با نوشیدنی

سیستم تنظیم کننده مغز نمی ‌تواند از عهده کالری‌ های موجود در نوشیدنی های شیرین برآید. شواهد نشان می‌ دهد که نوشیدنی‌ های شیرین گرسنگی را همانند غذاهای جامد کاهش نمی‌ دهد. به همین خاطر مقدار بیشتری از این نوشیدنی ‌ها مصرف می‌ شود. از آنجایی که بیشتر افراد از سیگنال‌ های گرسنگی و سیری خود به عنوان راهنمای خوردن استفاده می‌ کنند، به سیستمی که بتواند به درستی کار کند نیاز خواهند داشت. برای کمک به انجام این کار، می ‌توان غذاهای کامل مصرف کرد، تمرینات ورزشی انجام داد و از خوردن موادی همچون نوشابه صرف نظر کرد.

آلزایمر و غذاهای خطرناک

سطوح بالای چربی و کلسترول موجود در این غذاها در دیواره های شریان تامین خون به مغز رسوب میکند. عدم خون رسانی کافی در نهایت باعث سکته مغزی می شود. علاوه بر این؛ مصرف این نوع غذاها باعث ترویج چاقی و التهاب در بدن می شوند که این دو عامل خود، ریسک فاکتورهای ابتلا به مشکلات شناختی هستند.

 شیرین کننده های مصنوعی

محققان آمریکایی این نکته را به وضوح ثابت کرده اند که استفاده از شیرین کننده های مصنوعی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهند. این نکته را باید بدانید که اگر مبتلا به دیابت نوع ۲ باشید، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر در شما ۴ برابر نسبت به سایرینی که دیابت ندارند، بیشتر می شود. دیابت باعث کاهش حساسیت به انسولین، افزایش قند خون، و خطر انحطاط مغزی خواهد شد.

شاید کمی متناقض به نظر بیاید. چون همیشه گفته ایم که ماهی ها به دلیل دارا بودن امگا ۳ ها برای مغز مفید هستند. اما ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و تن حاوی فلزات سنگین به خصوص جیوه اقیانوس ها نیز هستند. همه فلزات سنگین کمابیش در افزایش خطر ابتلا به آلزایمر نقش دارند و باعث کاهش قدرت درک می شوند. بهتر است ماهی هایی مانند ماهی ساردین و ماهی خال مخالی که حاوی جیوه کمتری هستند را انتخاب کنید. ماهی های پرورشی کنترل شده نیز انتخاب های مناسبی هستند چون جیوه موجود در آن ها کمتر از جیوه ماهی های پرورش یافته در دریاهای آلوده است. با این حال هیچ وقت از خوردن ماهی غافل نباشید. لازم است که هر هفته دو مرتبه ماهی میل کنید چون فواید آن بیش از مضراتش است.

چربی های ترانس

اسیدهای چرب ترانس در غشاهای سلول های عصبی وارد شده و باعث سفتی و کاهش واکنش های این سلول ها می شوند. این مساله نیز روی آمادگی نورون ها یا همان سلول های عصبی تاثیر منفی می گذارد. کاهش واکنش های این سلول ها باعث کاهش قدرت به خاطر سپاری و افزایش خطر افسردگی و غیره می شود. بهتر است مواد غذایی سرشار از امگا ۳ ها مانند ماهی ها، روغن های گیاهی، آجیل ها، بذر کتان و غیره را به رژیم تان اضافه کنید و تا حد امکان از مصرف مواد غذایی حاوی چربی های اشباع شده و اسیدهای چرب ترانس موجود در مواد غذایی فراوری شده و صنعتی بپرهیزید.

غذاهای منجمد

مصرف مواد غذایی یخ زده به طور منظم، می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد و همچنین به زوال عقل که ناشی از تخریب سلول های مغزی در طول زمان است منتهی شود.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button