افزایش خطر سکته مغزی با مصرف سیگار!

سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر در بسیاری از بیماری ها شناخته شده است و در برخی مطالعات نزدیک به ۴۰% علل مرگ در سیگار ذکر شده است. اثر سیگار در ایجاد حمله مغزی بعنوان یکی از عوامل خطر در فرد سیگاری (Smoker) شناخته شده است ولی این نقش در افراد غیر سیگاری که ناخواسته دود سیگار استنشاق می کنند (Passive smoker) چندان مشخص نیست.

سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی نام کلی چندین اختلال است که به دنبال اختلال در ‌خونرسانی مغز در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه رخ می‌دهد. مسدود شدن جریان خون به مغز باعث می شود سلول های عصبی از اکسیژن و مواد مغذی محروم شود و در نتیجه، احتمال تغییر عملکرد سلول های مغزی یا آسیب دائمی در آنها وجود دارد.

سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در جهان و ایران است. یک چهارم از بیماران دچار سکته مغزی جان خود را از دست می‌ دهند و نیمی دچار معلولیت های درازمدت می شوند. سکته مغزی می تواند در هر فردی و در هر سنی اتفاق افتد. اما لازم است بدانیم که سکته های مغزی قابل پیشگیری و درمان است.

خطر سکته مغزی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹

نتایج مطالعه جدید بیانگر آن است که استعمال سیگار و سیگارهای الکتریکی ریسک سکته را در مبتلایان به کووید-۱۹ افزایش می‌دهد. بررسی‌های جدید نشان می‌دهد سیگار کشیدن می‌تواند به‌دلیل آسیب به عروق خونی، شدت بیماری کووید-۱۹ را افزایش داده و در نتیجه ریسک سکته مغزی بیشتر می‌شود.

سیگارکشیدن و استعمال سیگارهای الکتریکی ریسک سکته مغز را در بیماران کووید-۱۹ به‌دلیل آسیب به مانع خون-مغز و ریسک بالاتر لختگی خون افزایش می‌دهد.

علائم سکته مغزی:

· سردرد شدید و ناگهانی

· بروز ناگهانی ضعف عضلانی یا کرختی صورت اندام فوقانی و تحتانی و اغلب در یک طرف بدن

· عدم هماهنگی اندام ها به طور ناگهانی

· از دست دادن بینایی یا دوبینی به طور ناگهانی

· مشکل تکلم یا ترک صحبت‌های دیگران

· بروز ناگهانی سرگیجه شدید

علت سکته مغزی چیست؟

دو سیستم شریانی عمده از طریق گردن، خون را به مغز حمل می کند. قطع جریان خون در یکی از این سیستم ها حتی برای چند ثانیه اغلب تاثیر زیادی بر عملکرد مغز می گذارد و بسته به اینکه کدام ناحیه از مغز آسیب ببیند، ممکن است فرد دچار مشکل بینایی یا تکلم، فلج بخشی از بدن یا بی هوشی شود. چنانچه قطع جریان خون بیش از چند دقیقه طول بکشد، سلول های مغزی در ناحیه درگیر می میرد و به نقص عضو دائمی یا مرگ فرد منجر می‌شود.

مواردی که سبب کاهش بروز سکته مغزی می شود:

۱- سیگار را ترک کنید.

۲- بیماری های زمینه ای مثل فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی را تحت نظر پزشک خود کنترل کنید.

۳- رژیم غذایی سالم (کم نمک، کم چرب و کم کربوهیدرات) داشته باشید.

۴- ورزش منظم و استراحت کافی داشته باشید.

۵- از تنش ها و فشارهای عصبی تا حد ممکن دوری کنید.

۶- از مصرف الکل به شدت دوری کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button