انحراف ستون فقرات یا «اسکولیوز»

اصولی ترین راه برای درمان موفقیت آمیز یک بیماری بررسی علت آن است. به عبارت دیگر هنگامی که شما دچار سردرد هستید، علت سردرد کمبود آسپرین نیست! مصرف آسپرین صرفاً سیگنال‌های ارسال درد را مسدود می‌کند؛ درست همانطور که برداشتن چراغ چک موتور از روی داشبورد خودرو، اخطار مشکل اتومبیل شما را «برطرف» می‌کند.

اسکولیوز چبیست؟

بد شکلی ستون فقرات اختلالی است که در آن ستون مهره‌ها دارای انحنای غیرطبیعی و بد شکلی شدید هستند. اسکولیوز و کیفوز در بزرگسالان می‌‌تواند به تحلیل رفتن بدن به علت بالا رفتن سن و پارگی در ناحیه کمر به وجود بیاید. گاهی اوقات انجام عمل جراحی در گذشته می‌‌تواند باعث بروز این مشکل شود. بد شکلی متوسط ستون فقرات زمانی رخ می‌دهد که مفاصل و دیسک‌های ستون فقرات با گذر زمان دچار انحراف شوند و دیگر نتوانند ستون فقرات را در حالت طبیعی و مناسب خود حفظ کنند. تحت فشار قرار گرفتن اعصاب و مفاصل باعث بروز درد می‌شود و به طور کلی انحراف غیرطبیعی ستون فقرات نقشی در بروز درد ندارد. از روش‌های مختلفی برای درمان این اختلال استفاده می‌‌شود که برخی از آنها عبارتند از مصرف دارو، فیزیوتراپی، تزریق دارو و انجام عمل جراحی.

اسکولیوز یک بیماری بسیار پیچیده است و به ندرت پیش می‌آید که ناشی از علت مشخصی باشد. در اکثر موارد علت اسکولیوز، ترکیبی از عوامل مختلف است و ممکن است در هر فرد برخی عوامل، تاثیر گذارتر از سایر افراد باشند.

علائم انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یک بیماری مجزا نیست بلکه وارد یک طیف گسترده می‌‌شود که شامل اسکولیوز خفیف، متوسط و شدید است. علائم و نشانه‌های این اختلال شامل درد و سفتی در قسمت می‌انی و پایینی کمر است و گاهی اوقات بیمار با احساس بیحسی و ضعف پا و انگشتان مواجه می‌‌شود. البته همه افراد بزرگسال که با اسکولیوز تحلیل برنده دست و پنجه نرم می‌کنند دچار درد نخواهند شد.

مطالب پیشنهادی:  درمان بیماران مغزی و ستون فقرات

به طور معمول درد به علت تحت فشار قرار گرفتن یک عصب ایجاد می‌شود و به خم شدن ستون فقرات ارتباطی ندارد. در اکثر موارد شدید این اختلال می‌تواند باعث بروز درد تیر کشنده در پاها (سیاتیک) ناتوانی برای صاف ایستادن و ناتوانی در راه رفتن و پیمودن یک مسیر طولانی شود.

 

عوامل ایجاد انحراف ستون فقرات

در بیشتر موارد، اسکولیوز تنها به یک علت ایجاد نمی‌شود؛ بلکه ترکیبی از علل مختلف با درجات مختلفی از تاثیرگذاری باعث ایجاد آن می‌شوند. باید هر فرد به صورت موردی ارزیابی شود تا مشخص شود که چه عواملی به احتمال زیاد در ایجاد و پیشرفت بیماری اسکولیوز آنها نقش داشته‌اند.

عوامل متعددی می‌توانند باعث تغییر شکل و انحنای ستون فقرات شوند. این اختلال می‌تواند به علت موارد زیر باشد :

  • نقص مادرزادی
  • رشد در دوران کودکی
  • آسیب دیدگی ناشی از بالا رفتن سن
  • انجام جراحی ستون فقرات

سکولیوز تحلیل برنده شایع‌ترین نوع بد شکلی ستون فقرات در بزرگسالان است.

تشخیص انحراف ستون فقرات

بد شکلی ستون فقرات با انجام معاینه جسمانی، عکس برداری به کمک اشعه ایکس، اسکن ام آر آی، میلوگرام و سی تی اسکن تشخیص داده می‌شود.

  • در عکس برداری به کمک اشعه ایکس تصاویری از استخوان‌های ستون فقرات تهیه می‌‌شود که می‌‌تواند نزدیکی بیش از حد استخوان‌ها را به هم نشان دهد. همچنین وجود تغییرات ناشی از آرتروز، وجود زائده استخوانی، شکستگی مهره یا سرخوردگی آن به خوبی دیده می‌شود.
  • سی تی اسکن یک روش غیر تهاجمی است که از یک کامپیوتر و پرتوهای اشعه ایکس برای تهیه تصاویر دو بعدی از ستون فقرات استفاده می‌کند. می‌توان سی تی اسکن را با تزریق ماده حاجب به درون جریان خون انجام داد. تزریق ماده حاجب به مشاهده بهتر ساختارهای استخوانی ستون فقرات کمک می‌کند.
  • اسکن ام آر آی یک روش غیر تهاجمی است که از میدان مغناطیسی و امواج رادیو فرکانسی برای تهیه تصاویر دقیق از بافت‌های نرم ستون فقرات استفاده می‌کند.
  • میلوگرام یک روش عکس برداری تخصصی به کمک اشعه ایکس است که در این مورد ماده حاجب به درون کانال نخاعی تزریق می‌شود سپس از فلوئوروسکوپ برای تهیه تصاویری که توسط ماده حاجب ایجاد شده است استفاده می‌‌گردد.
مطالب پیشنهادی:  درمان سکته مغزی با رژیم غذایی صحیح

درمان انحراف ستون فقرات

در صورتی که درد به علت التهاب مفاصل فاست ایجاد شده باشد فرآیند درمان بر مفاصل فاست متمرکز خواهد شد. در صورتی که بد شکلی ستون فقرات خفیف باشد بیمار نیازی به درمان نخواهد داشت. اما در صورتی که بد شکلی آن شدید باشد پزشک انجام جراحی پیچیده ستون فقرات را پیشنهاد خواهد کرد. معمولاً حدود ۳ تا ۶ ماه قبل از عمل جراحی از روش‌های مراقبتی استفاده می‌شود.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید