دردهای ستون فقرات

کمردرد یکی از شایع‌ترین دلایل دردهای ستون فقرات و یکی از مشکلات اصلی افراد در سراسر جهان است. می توان اقداماتی را برای پیشگیری یا تسکین کمردرد و مشکلات ستون فقرات انجام داد. ولی اگر فردی دچار مشکلات ستون فقرات شد، روش هایی برای تسکین و بهبودی آن وجود دارد. برای درمان کمردرد به ندرت نیاز به جراحی است.

علائم کمردرد

کمردرد می تواند از درد عضلانی تا احساس تیرکشیدن، سوزش یا گزگز کردن متغیر باشد. علاوه بر این، درد ممکن است به پایین ساق پا کشیده شود یا با خم شدن، چرخش، بلند کردن، ایستادن یا راه رفتن بدتر شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر کمردردها به تدریج با درمان خانگی و خودمراقبتی، معمولاً در عرض چند هفته بهبود می یابند. در صورت این علائم به پزشک مراجعه کنید:

  • درد ستون فقرات در چند هفته گذشته ادامه داشته است
  • درد شدید است و با استراحت بهبود نمی یابد
  • درد به سمت پایین یک یا هر دو پا پخش می شود، به خصوص اگر درد به زیر زانو کشیده شود
  • باعث ضعف، بی حسی یا گزگز در یک یا هر دو پا می شود
  • با کاهش وزن همراه باشد

در موارد نادر، کمردرد می تواند نشانه یک مشکل جدی پزشکی باشد. اگر کمردرد دارید فوراً به دنبال مراقبت باشید:

  • باعث مشکلات روده یا مثانه می شود
  • همراه با تب
  • احتمال زمین خوردن، ضربه به کمر یا آسیب های دیگر

علل درد ستون فقرات

کمردرد اغلب بدون دلیلی ایجاد می شود و  پزشک می تواند آن را با آزمایش یا تصویربرداری مثل نوار عصب و عضله علت آن را تشخیص دهد. شرایطی که معمولاً با کمردرد مرتبط هستند عبارتند از:

مطالب پیشنهادی:  درمان مشکلات ستون فقرات با ورزش

کشیدگی ماهیچه یا رباط

بلند کردن مکرر اجسام سنگین یا یک حرکت ناهنجار ناگهانی می تواند عضلات پشت و رباط های ستون فقرات را تحت فشار قرار دهد. اگر در شرایط بدنی نامناسبی هستید، فشار مداوم روی کمر می تواند باعث اسپاسم عضلانی شود.

برآمدگی یا پارگی دیسک

دیسک ها به عنوان بالشتک بین استخوان ها (مهره ها) در ستون فقرات عمل می کنند. مواد نرم داخل دیسک می تواند برآمده یا پاره شود و روی عصب فشار بیاورد. با این حال وجود، فرد می تواند دیسک برآمده یا پارگی بدون کمردرد داشته باشد. بیماری دیسک اغلب به طور اتفاقی زمانی که به دلایل دیگری عکس‌برداری با اشعه ایکس ستون فقرات انجام می‌دهید مشاهده می‌شود.

آرتروز

استئوآرتریت می تواند کمر را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی موارد، آرتریت در ستون فقرات می تواند منجر به باریک شدن فضای اطراف نخاع شود، وضعیتی به نام تنگی نخاع.

پوکی استخوان

اگر استخوان‌ها متخلخل و شکننده شوند، مهره‌های ستون فقرات ممکن است دچار شکستگی‌ شوند.

عوامل خطر درد ستون فقرات

هر کسی ممکن است دچار کمردرد شود، حتی کودکان و نوجوانان. این عوامل ممکن است فرد را در معرض خطر بیشتر ابتلا به کمردرد قرار دهند:

سن

کمردرد با بالا رفتن سن، از حدود ۳۰ یا ۴۰ سالگی شروع می شود.

عدم تحرک

عضلات ضعیف در پشت و شکم ممکن است منجر به کمردرد شود.

اضافه وزن

اضافه وزن بدن فشار مضاعفی به کمر وارد می کند.

بیماری ها

برخی از انواع آرتریت و سرطان می توانند در کمردرد نقش داشته باشند.

مطالب پیشنهادی:  دلایل استفاده از MRI ستون فقرات چیست؟

بلند شدن نامناسب

استفاده از پشت به جای پاها می تواند منجر به کمردرد شود.

شرایط روانی

افراد مستعد افسردگی و اضطراب بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.

سیگار کشیدن

میزان کمردرد در افراد سیگاری افزایش یافته است. این امر ممکن است به این دلیل رخ دهد که سیگار کشیدن باعث سرفه بیشتر می شود که می تواند منجر به فتق دیسک شود. سیگار همچنین می تواند جریان خون به ستون فقرات را کاهش دهد و خطر پوکی استخوان را افزایش دهد.

پیشگیری از درد ستون فقرات

ممکن است با بهبود وضعیت بدنی خود و یادگیری و تمرین مکانیک مناسب بدن از بروز کمردرد جلوگیری کنید یا از عود آن جلوگیری کنید.

برای اینکه کمر خود را سالم و قوی نگه دارید:

ورزش

فعالیت‌های هوازی کم‌ضربه – آنهایی که به کمر فشار نمی‌آورند، می‌توانند قدرت و استقامت کمر را افزایش دهند و به عضلات شما اجازه عملکرد بهتری بدهند. پیاده روی و شنا انتخاب های خوبی هستند.

انعطاف عضلانی 

تمرینات عضلات شکم و پشت، کباعث تقویت عضلات می شود و به حالت دادن آنها کمک می کند.

وزن سالم را حفظ کنید

اضافه وزن عضلات پشت را تحت فشار قرار می دهد. اگر اضافه وزن دارید، کاهش آن می تواند از کمردرد جلوگیری کند.

سیگار کشیدن را ترک کن

سیگار کشیدن خطر کمردرد را افزایش می دهد. این خطر با تعداد سیگارهایی که در روز مصرف می شود افزایش می یابد، بنابراین ترک آن به کاهش آن کمک می کند.

از حرکاتی که کمر شما را می پیچد یا فشار می دهد خودداری کنید. از بدن خود به درستی استفاده کنید:

مطالب پیشنهادی:  تأثیر تغذیه بر اختلالات عصبی!

ایستادن درست

اگر مجبور هستید برای مدت طولانی بایستید، یک پا را روی یک زیرپایی پایین قرار دهید تا مقداری از بار از روی کمرتان برداشته شود. پاهای متناوب وضعیت بدنی خوب می تواند استرس عضلات پشت را کاهش دهد.

نشستن درست

برای نشستن صندلی‌ای را انتخاب کنید که دارای پشتی مناسب، تکیه‌گاه دست و پایه چرخان باشد. قرار دادن یک بالش یا حوله در قسمت پشت می تواند منحنی طبیعی کمر را حفظ کند. زانوها و باسن خود را در یک سطح نگه دارید. موقعیت خود را مرتباً، حداقل هر نیم ساعت یکبار تغییر دهید.

طرز جابه جا کردن اجسام

در صورت امکان از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید، اما اگر باید چیز سنگینی بلند کنید، اجازه دهید پاهایتان کار را انجام دهند. پشت خود را صاف نگه دارید – بدون پیچش – و فقط در زانو خم شوید. اگر جسم سنگین است به تنهایی آن را جابه جا نکنید.

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید