سکته مغزي و پيشگيري از آن

متخصص مغز و اعصاب: معمولاً پزشكان قبل از وخيم شدن بيماري ها، مي توانند از تشديد آنها جلوگيري كنند. لذا حتماً با پزشك متخصص خود مشورت كنيد. اين كار به شما كمك خواهد كرد كه وزن و فشار خون خود را كنترل كرده و از مسائلي كه سلامتي شما را تحت الشعاع قرار مي دهند جلوگيري كنيد. به  خاطر داشته باشيد! مصرف كمِ نمك و ورزش كردن شما را در پايين نگه داشتن فشار خون، ياري مي دهد.

علائم سكته مغزي

همواره علائم سكته مغزي را جدي بگيريد. سكته مغزي يا گذرا مي تواند به همراه همه يا تعدادي از علائم زير باشد:

– ضعف، سوزن سوزن شدن يا مور مور شدن دست و پا يا هر دو؛ ممكن است اين علائم در يك طرف بدن ظاهر شوند. فلج اندام ها هم ممكن است رخ دهد.

– مشكلات بينايي از جمله تاري ديد، كاهش بينايي، دوربيني و حتي نابينايي كامل، مي تواند از علائم سكته مغزي باشد.
– مشكلات تكلم، برخي از بيماران توان روان صحبت كردن را از دست مي دهند.

– گاهي افرادي كه دچار سكته مغزي مي شوند، هوشياري خود را نسبت به زمان و مكان حاضر از دست مي دهند، به طوري كه ممكن است تلوتلو خورده و بر اثر گيجي به زمين بيفتند.

– اين بيماران احتمال دارد هوشياري خود را نيز از دست داده و دچار اغماء شوند.

– سردرد شديد، تهوع، استفراغ و سفت شدن گردن نيز ممكن است ايجاد شود.

اگر سكته مغزي رخ داد:

عملكرد سريع مي تواند زندگي بيمار را نجات داده و عوارض مغزي ايجاد شده را به حداقل برساند، پس حتماً اورژانس را خبر كنيد، حتي اگر علائم پس از مدتي از بين رفته باشند. اقدامات اورژانس جهت بهبود وضع مصدوم با ارزيابي هاي لازم و پيشگيري از عوارض مي تواند در نجات جان بيمار مؤثر باشد. پس از انتقال بيمار به بيمارستان، اقداماتي همچون تصويربرداري، سي تي اسكن، الكتروكارديوگرافي و ساير آزمايشات از قلب انجام مي شود. در پاره اي از موارد نيز، به وسيله جراحي، خونريزي يا انسداد كه موجب سكته مغزي شده از ميان برداشته مي شود. البته حيات دوباره افرادي كه دچار سكته مغزي شده اند، بستگي به خفيف يا شديد بودن سكته و دائمي يا برگشت پذير بودن آن دارد.

مطالب پیشنهادی:  چه عواملی باعث صرع می شود؟ 

كنترل سكته مغزی

 

بيمار) مادر 69 ساله‌اي دارم که به دنبال سکته مغزي دچار فلج نيمه راست بدن و اشکال در تکلم شده است. آيا اين وضعيت قابل معالجه است و مي‌تواند دوباره کارهاي روزمره خود را انجام دهد و اختلال در صحبت کردن وي بر طرف شود؟

(آقاي دکتر اکبر سلطان‌زاده، متخصص بيماري‌هاي داخلي مغز و اعصاب پاسخگوي سئوالات زير مي باشد)

سئوال)خانم دکتر لطفاً بفرمائيد که منظور از سکته مغزي چيست؟

پاسخ) سکته مغزي يعني بسته شدن يا پاره شدن يک شريان مغزي که به‌ دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحيه از مغز ايجاد شده و موجب تظاهرات عصبي زياد مثل فلج نيمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن مي‌شود.

معمولاً علل شايع سکته‌هاي مغزي در ايران فشار خون بالا، چربي بالا، ديابت، چاقي و کشيدن سيگار مي‌باشد.

 

علل ايجادکننده سکته مغزي چيست و در کشور ما علل شايع سکته مغزي کدام‌ها مي‌باشند؟

علل ايجاد‌کننده سکته مغزي عبارتند از:

سن بالا؛ بزرگ‌ترين عامل خطر براي سکته مغزي سن بالاست. همان طور که مي‌دانيد بيش‌تر افراد پير مبتلا به سکته مغزي مي‌شوند.

علاوه بر عامل سن، تعدادي از بيماري‌ها نيز مي‌توانند خطر سکته را افزايش دهند. در بيش‌تر بيماران دچار سکته مغزي، يک يا چند تا از اين بيماري ها وجود دارد. مهم‌ترين آنها عبارتند از:

ديابت کنترل نشده، ضايعه دريچه‌اي قلب، بيماري‌هاي دريچه‌اي قلب به خصوص در جوانان که از مهم‌ترين علل بروز سکته‌هاي مغزي است.

معمولاً علل شايع سکته‌هاي مغزي در ايران فشار خون بالا، چربي بالا، ديابت، چاقي و کشيدن سيگار مي‌باشد.

مطالب پیشنهادی:  ارتباط مغز و اعصاب با خشکی مفاصل!

به هنگام بروز سکته‌هاي مغزي، شخص دچار چه علامتي مي‌شود و در اين حالت اطرافيان بيمار چه کارهايي را بايد انجام بدهند؟

در هنگام سکته‌مغزي ممکن است بيمار اختلال در صحبت کردن پيدا کند، صورت او کج شود، در راه رفتن نيمه بدن خود را بکشد يا فلج کامل پيدا کند يا به اغما برود. اختلال ناگهاني در بينايي يک يا هر دو چشم، عدم تعادل و سرگيجه، تهوع و استفراغ، از دست رفتن هوشياري از ساير علايم است. وظيفه اطرافيان، بردن بيمار نزد متخصص مغز و اعصاب يا رساندن او به اورژانس بيمارستان مي‌باشد. لازم به ذکر است که علايم ذکر شده مخصوص سکته نيست و مي‌تواند در بيماري‌هاي ديگر هم ايجاد شود. ولي وقتي علت آن سکته باشد، به طور ناگهاني و سريع ايجاد مي‌شود. بايد اين باور غلط که بيمار سکته‌اي را نبايد حرکت داد از ميان برود.

عوامل مهم ايجاد‌کننده سکته مغزي کدام است يا اين عوامل قابل درمان‌ هستند؟

براي پيش‌گيري از سکته مغزي بايد از عوامل ايجاد‌کننده آن پرهيز نمود؛ مثل سيگار، رژيم پرچربي، ديابت، رژيم پر نمک و در افراد داراي فشارخون بالا، کنترل فشار و کنترل ديابت ضروري است. بهتر است اين بيماران روزي يک عدد قرص آسپرين جهت پيش‌گيري استفاده کنند.

چگونه مي‌توان از بروز سکته مغزي پيش‌گيري کرد؟

پيش‌گيري از سکته مغزي به طرق مختلفي امکان‌پذير است. يکي از اين راه‌ها مي‌تواند مصرف روزي يک عدد قرص آسپرين باشد. مهم‌ترين اقدام‌ لازم براي پيش‌گيري از بروز سکته مغزي حذف يا کاهش عوامل خطر و زمينه‌ساز بيماري است. رژيم غذايي مناسب، کنترل و درمان بيماري‌هاي قلبي و ترک سيگار از مهم‌ترين کارها براي پيش‌گيري از سکته مغزي هستند.

مطالب پیشنهادی:  چه نوع سردردهایی وجود دارد؟

بهتر است بيماران دچار سکته مغزي، روزي يک عدد قرص آسپرين جهت پيش‌گيري استفاده کنند.

 

از چه روش‌هايي براي درمان عوارض سکته مغزي استفاده مي‌شود؟ فيزيوتراپي چقدر تأثير دارد؟

براي درمان عوارض سکته مغزي بايد از پزشک متخصص مغز و اعصاب کمک گرفت و فيزيوتراپي مي‌تواند نقش عمده‌اي در راه‌اندازي بيمار داشته باشد. درمان‌هايي که در مرحله حاد انجام مي‌شود، بيش‌تر متوجه کاهش قدرت انعقاد خون (در مواردي که سکته به علت بسته شدن رگ باشد)، کاهش ورم مغز، کنترل فشارخون و قندخون و علايم حياتي بيمار است. اخيراً داروي جديدي يافت شده که در صورتي که بيمار قبل از 3ساعت از شروع علايم به بيمارستان برسد ممکن است با اين دارو بتوان لخته‌اي که رگ را مسدود کرده است حل نمود و علايم را به‌طور کامل از بين برد. البته اين روش هنوز امتحان خود را پس نداده است. پس از اين که بيمار وضعيت ثابتي پيدا کرد، فيزيوتراپي معمولاً شروع مي‌شود. انجام فيزيوتراپي خصوصاً در ماه اول پس از سکته مغزي بسيار مهم است.

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید