تاثیر فضای مجازی در مغز و اعصاب!

مطالعات زیادی به این نتیجه رسیده اند که سلامت جسمی، اجتماعی و روانی ما به دلیل مواجهه بیش از حد با تکنولوژی دچار آسیب می شود. استفاده مداوم از تلفن همراه تاثیرات مخرب فراوانی بر مغز فرد می‌گذارد.

باید توجه داشت که هر چیزی که حجم زیادی از وقتتان را می گیرد، شامل کار، تماشای تلویزیون، ورزش و رانندگی، تاثیری بر سلامت شما دارد. همه افراد فارغ از سن و جنسیت، ساعات زیادی را مشغول استفاده از تلفن همراه هستند.

عملکرد مغز هنگام شارژ موبایل

وقتی موبایل در شارژ است و فرد در همان اتاق تا صبح می‌خوابد، علاوه بر اینکه شانس انفجار افرایش می‌یابد، باعث می‌شود که برخی امواج به صورت مدار‌های موازی و کاملا مشخص، در فضا ایجاد شود که این امواج می‌تواند روی مغز تاثیر داشته باشد و عملکرد مغز را به سمت تحلیل پذیری سلول‌های مغزی و تاثیرات مستقیم بر اعصاب و روان، تحت تاثیر قرار دهد.

در حال حاضر مشخص شده است که تعدادی از تومور‌های مغزی به خصوص تومور‌هایی که در مسیر شنوایی هستند، بر اثر مواجهه با امواج موبایل، دچار عارضه می شوند. در طول زمانی که موبایل مورد استفاده افراد قرار گرفته است، امواج آن می‌تواند به راحتی روی سیستم‌های مغزی و عملکرد آن همچنین مدار‌های نورونی تاثیر بگذارد و تاثیرش باعث اختلال نامحسوس و بعضا در شرایط شدید، اختلال محسوس در سیستم عصبی شود.

عوارض ناشی از امواج موبایل

افرادی که به رسانه های اجتماعی معتاد هستند، ممکن است اثرات جانبی منفی مثل خستگی چشمی، کناره گیری اجتماعی و یا عدم خواب را تجربه کنند. و یکی دیگر از تاثیرات تکنولوژی کاهش کیفیت و کمیت خواب است. ملاتونین، ماده ای شیمیایی برای خواب است که تحت تاثیر تابش مداوم صفحه نمایش است. بنابراین کار کردن با فن آوری به احتمال زیاد در خواب شما دخیل است و حالت کلی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

این اختلالات به صورت:

  • تحریک پذیری سیستم عصبی
  • بیقراری
  • بیخوابی

همچنین اختلال در ریتم‌های مشخص ۲۴ ساعته و ماهیانه و سالیانه‌ای که به طور طبیعی در مغز وجود دارد، ظهور پیدا می کند و به واسطه این امواج، نظم طبیعی اعضای بدن به هم می ریزد و حتی بر هورمون‌ها و عملکرد خودکار سیستم‌های بدن تاثیر سوء خواهد گذاشت.

به این دلیل که این امواج، آهسته و پیوسته هستند ممکن است که علائم و عوارضشان در وهله اول محسوس نباشد، ولی به تدریج محسوس می‌شود و با نشانه‌هایی زیر را در فرد ایجاد می کند:

  • بروز اختلالات خواب
  • پرخاشگری
  • عصبانیت
  • اضطراب و دلشوره‌های بی دلیل
  •  عوارض شدید عصبی و روحی و عوارض جسمی

اختلال در یادگیری و ثبت اطلاعات در مغز نیز از دیگر عوارض اشعه‌های تلفن همراه است که ممکن است به مرور زمان و در طولانی مدت برای فرد ایجاد شود. موبایل باید در شرایط عادی در مواقعی استفاده شود که فرد احساس نیاز مبرم دارد یا کار‌های ضروری را انجام می‌دهد و اگر شرایط فرد به گونه‌ای است که باید طولانی مدت با تلفن همراهش کار کند بهتر است در شرایط معقول از آن استفاده شود نه اینکه به صورت شبانه روزی و غیرضروری فرد با تلفن همراهش کار و بازی کند.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button