قرص های ضد بارداری و خطر سکته مغزی!

دکتر بتول دادخواه: داروهای ضد بارداری خوراکی سالهاست که توسط زنان استفاده می شود و نقش زیادی در کنترل جمعیت خانواده داشته است. ضمن اینکه این داروها علاوه بر عملکرد ضد بارداری، ممکن است در برخی شرایط توسط پزشک تجویز شوند.

به طور کلی، قرص های ضدبارداری ایمن تشخیص داده شده است و در تولیدات جدیدتر حتی می توان گفت ایمن تر از گذشته هستند. اما تحقیقات نشان داده است خطر لخته شدن خون با مصرف داروهای ضد بارداری افزایش می یابد. صدها هزار زن در طول سال‌ها از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده کرده‌اند، بنابراین منابع کافی برای ارائه پاسخ‌ به سؤالات مربوط به ارتباط بین داروهای ضد بارداری خوراکی و سکته وجود دارد.

داروهای ضد بارداری و خطر سکته مغزی

زنانی که از داروهای ضد بارداری استفاده می کنند، دو برابر بیشتر از افرادی که مصرف نمی کنند، خطر سکته مغزی در آنها بالا است.  در یک مطالعه، زنان غیرسیگاری با فشار خون طبیعی که از دوز پایین پیشگیری از بارداری استفاده می‌کردند، سالانه ۸٫۵ در هر ۱۰۰۰۰۰ خطر سکته مغزی داشتند، در حالی که این میزان در زنانی که کنترل بارداری مصرف نمی‌کردند، ۴٫۴ در هر ۱۰۰۰۰۰ بود. اکثر زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند در سنین زیر ۳۵ تا ۴۰ سال قرار دارند، زیرا زنان بالای این سن معمولاً به روش های دائمی تری برای کنترل بارداری متکی هستند.

عوامل افزایش خطر سکته مغزی

مطالعاتی که افزایش خطر سکته مغزی مرتبط با داروهای ضد بارداری خوراکی را نشان می‌دهند، به طور مداوم توصیه می‌کنند که آنهایی که دوز بالاتر استروژن دارند، به شدت با سکته مرتبط هستند. در یکی از بزرگترین مطالعات تحقیقاتی در مورد این موضوع، استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی فرموله شده با کمتر از ۵۰ میکروگرم استروژن را برای جلوگیری از سکته پیشنهاده کرده اند.

عوامل خطر مرتبط با سلامت

زنانی که سیگار می‌کشند یا قبلاً با اختلالات انعقادی خون تشخیص داده شده‌اند، در هنگام مصرف قرص‌های ضدبارداری، بیشترین احتمال ابتلا به سکته مغزی را دارند. برخی از شرایط دیگر مرتبط با تمایل بیشتر به لخته شدن خون و سکته مغزی در هنگام مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی عبارتند از:

  • سندرم تخمدان پلی کیستیک
  • فشار خون بالا.

چندین مطالعه تحقیقاتی نشان می‌دهد که زنانی که از میگرن همراه با اورا رنج می‌برند، در هنگام مصرف قرص‌های ضدبارداری نیز شانس سکته مغزی بالایی دارند، اگرچه این ارتباط به اندازه شرایط پزشکی ذکر شده در بالا قطعی نیست. میگرن همراه با اورا نوعی سردرد میگرنی است که با علائم عصبی مانند از دست دادن بینایی، سوزن سوزن شدن یا ضعف همراه است.

 کنترل بارداری در میان نوجوانان

به طور کلی، نوجوانان در مقایسه با زنانی که در دهه ۲۰ یا ۳۰ زندگی خود هستند، در معرض خطر سکته مغزی ناشی از قرص های ضد بارداری نیستند. این به این معنی است که در حالی که خطر سکته مغزی در هنگام استفاده از قرص‌های ضدبارداری وجود دارد، اما اگر از نظر جنسی فعال هستید و از داروهای ضدبارداری استفاده نمی‌کنید، احتمال باردار شدن بسیار بیشتر از خطر سکته مغزی با قرص‌های ضدبارداری است.

ایمنی سکته یک سوال مهم برای زنان جوانی است که در مورد استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی تصمیم می گیرند، زیرا زنان جوان ممکن است کمتر علائم سکته مغزی یا TIA را تشخیص دهند.

مطالعات نشان می دهد که نوجوانان اغلب از خطر سکته مغزی یا عوارض جانبی قرص های ضد بارداری بی اطلاع هستند. اگر نوجوانی هستید که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنید، باید یاد بگیرید که چگونه علائم سکته مغزی را تشخیص دهید و اگر از نظر جنسی فعال هستید، باید با محافظت از خود و مراقبت از سلامت خود مسئولیت پذیر باشید.

نکته پایانی 

درمان هورمونی و پیشگیری از بارداری هورمونی می تواند در برنامه ریزی باروری و مدیریت بیماری مهم باشد. به طور کلی، داروهای هورمونی بسیار بی خطر در نظر گرفته می شوند. با این حال، مانند بسیاری از داروها، ممکن است عوارض جانبی یا عوارض پزشکی از جمله خطر سکته مغزی ایجاد کنند.

بهترین راه برای حفظ سلامت، مصرف داروهایی است که برای کیفیت کلی زندگی مفید هستند و یاد بگیرید که چگونه عوارض را بشناسید تا بتوانید به موقع آنها را مدیریت کنید.

آیا این نوشته برایتان مفید بود؟

یک نظر

  • نرگس گفت:

    سلام / خسته نباشیدبه نظر شما خانمی که سابقه بیماری خاصی ندارند در سن بالای ۴۰ اجازه مصرف ال دی دارند؟ نیاز هست همراهش آسپرین مصرف کنند؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Call Now Button