درمان تکلم در بیماران سکته مغزی 

 

آفازی یا زبان پریشی موجب ناتوانی فرد در تکلم و حرف زدن می شود. همچنین علاوه بر این مشکل فهم صحبتهای دیگران نیز برای فرد بیمار مشکل خواهد شد. یکی از مشکلاتی که باعث آفازی یا زبان پریشی و ناتوانی در تکلم می شود سکته مغزی است. بسیاری از بیماران سکته مغزی پس سکته توان صحبت کردن ندارند، بیماران در این حالت ها دچار اختلال در خواندن و نوشتن می شوند، در مواردی خوردن و یا آشامیدن نیز برای این بیماران مشکل خواهد بود، ولی چگونه می توانیم به آنها کمک کنیم، راه درمان تکلم در سکته مغزی چیست.

قبل از همه این را در نظر بگیرید که برای درمان تکلم در سکته مغزی و کمک به حرف زدن بیماران سکته مغزی بهتر است به گفتاردرمانهای حرفه ای مراجعه کنید ولیکن برخی کارها و شرایط هست که می توانید انجام دهید تا به بیمارتان در منزل کمک کنید و توانایی تکلم زودتر برای بیمارتان حاصل شود.

 بازگشت تکلم در بیماران سکته مغزی 

خبر خوش این است که بازگشت تکلم در بیماران سکته مغزی قابل انجام است، چنین مسئله ای با درمانهای دارویی و نیز با کمک گفتاردرمانی رفع می شود، بنابراین اگر با چنین شرایطی رو به رو شدید قبل از آنکه اضطراب و دلهره داشته باشید به راه حل آن فکر کنید.

درمان تکلم در سکته مغزی

برای درمان تکلم در این بیماران یک زمان طلایی وجود دارد، در واقع شما تنها شش ماه فرصت دارید تا بتوانید به بیمارتان کمک کنید، ضمن اینکه تمامی درمانهای حمایتی از جمله فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و امثال آن بایست در زمان درست انجام شوند، در حقیقت بلافاصله پس از ترخیص از بیمارستان و یا پس از درمان بایست به بیمار کمک شود تا بتوانید از کارتان نتیجه بگیرید، گذشت زمان توانبخشی و بازگشت تکلم در بیمار سکته مغزی را مشکل می کند.

حرکت زبان

بیرون آوردن و داخل بردن زبان، حرکت دادن زبان به سمت بالا پائین و طرفین، بیمار بایست هر بار حرکت را برای دو ثانیه انجام دهد، برای مثال زبان را دوثانیه در بالا نگه داشته و پس از دو ثانیه پائین نگه داشته شود، بهتر است در هنگام انجام این حرکت یک همراه در کنار بیمار حضور داشته باشد تا از انجام درست حرکت ها اطمینان پیدا کند، اگر بیمار قرار است به تنهایی آن را انجام دهد درستی حرکات را در آینه ببیند و انجام دهد.

آهنگ درمانی

یک حقیقت جالب و شاید عجیب اینجاست که آواز خواندن از نیمکره سمت راست مغز نشأت می گیرد در حالیکه حرف زدن نیمکره سمت چپ مغز را درگیر می کند، به همین دلیل در مواردی که سکته در نیمکره چپ اتفاق افتاده باشد می توان از بیمار خواست تا حرف ها را با کمک آوا و آواز خواندن بیان کند، این کار به تلفظ صحیح کلمات و یادگیری آن کمک می کند.

گوتفرید شلائوگ، پروفسور نورولوژی در دانشکده پزشکی هاروارد تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده است که تائید کننده این حقیقت هستند، پروفسور شلائوگ از بیماران سکته مغزی خواست تا کلماتی را بیان کنند و در عین حال بررسی فعالیت مغزی این بیماران نشان دهنده فعالیت نیم کره سمت چپ بود و بیمارانی که دچار سکته مغزی در سمت چپ مغز شده بودند با مشکل مواجه بودند، همین بیماران در زمانی که پروفسور شلائوگ از آنها خواست تا حرفشان را به شکل آواز خواندن بیان کنند توانستند کلمات را بدون خطا بیان کنند و در آن زمان نیمکره سمت راست مغز در حال فعالیت بود، به این روش موسیقی آهنگ درمانی گفته می شود.

تمرین صدا

بیمار را به گفتن صدا ها تشویق کنید، صدا ها و یا آواهایی مانند آ، او، ای، اُ ، سعی کنید تا هر صدا و یا آوایی را بین ده تا ۲۰ بار تکرار کند، به این ترتیب با تمرین صداها و آواها کمک شایانی به حرف زدن و بیان کلمات وی می شود.

گفتاردرمانی

پیشرفت تکنولوژی همه جا به بشر کمک کرده است، یکی از مواردی که در این زمینه عقب نمانده وجود اپلیکیشن ها و برنامه هایی برای کمک به نیازهای انسان است، اپ هایی برای کاهش وزن، برنامه هایی برای کمک به سلامت روح و حتی اپلیکیشن هایی برای گفتار درمانی و درمان تکلم در سکته مغزی

این اپلیکیشن ها علی الخصوص برای کسانی که توانایی مراجعه به گفتاردرمانی را ندارند و می خواهند تا کمک بیشتری بگیرند و یا کسانی که با گفتاردرمان کار می کنند ولی روند سریعتری را برای بهبودی می پسندند گزینه های مناسبی هستند، به این ترتیب شما می توانید با این اپ ها به پیشرفت بیمار کمک کنید.

در ضمن اینها همراهی دیگران و تطبیق وظایف برای اعضای خانواده راه دیگری برای کمک به بیماران است، می توانید از بازیهای رایانه ای برای کمک به تطبیق صدا و تصویر استفاده کنید، بازیهایی که به صورت انفرادی انجام می شوند و می توانند به پردازش تصویر در مغز به همراه صدا کمک کنند.

خواندن روزنامه ها به صورت بلند، لیست خرید روزانه و گفتن آیتم های آن نیز در این باره کمک کننده است و یک روش ساده برای کمک به درمان تکلم در سکته مغزی

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید