پیشگیری و درمان تشنج تب در کودک

یکی از تشنج های معمول در کودکان، تشنج در اثر تب است که موجب نگرانی خانواده ها می شود. والدین، حتی اگر این نوع تشنج فقط یکبار در طول عمر کودکشان اتفاق بیفتد احتمالا این صحنه سخت را تا انتهای عمرشان فراموش نمی کنند، با اینکه این نوع تشنج معمولا اثرات طولانی ندارد.

درباره تشنج تب یا تشنج فبریل 

تشنج فبریل نوعی تشنج در کودکان است که در دمای بالای ۳۸ درجه سانتی گراد (C) و یا ۱۰۰ درجه فارنهایت (F) احتمال انفاق افتادن آن هست، تشنج معمولا برای چند دقیقه اتفاق می افتد و پس از آن کودک به حالت عادی بر می گردد ولی تب برای مدت زمان طولانی رخ می دهد. پس از تشنج برخی کودکان حالت خواب آلوده اشته و به خواب می روند ولی در برخی دیگر کودکان اثری باقی نمی گذارد.

گروه سنی مبتلایان به تشنج تب

تشنج تب در کودکان بین ۳ ماه  تا ۶ سال اتفاق می افتد گرچه در زمانی که کودک نوپا بوده و در سن بین ۱۲ تا ۱۸ ماه شایع هستند؛ دلیل واقعی آن هنوز مشخص نیست در واقع پزشکان در این مورد که تشنج تب در اثر افزایش دمای بدن اتفاق می افتد و یا اینکه سرعت افزایش تب باعث می شود تا کودک دچار تشنج شود اطلاعی ندارند، از اولین نشانه هایی که دیده می شود این است که احساس می کنید کودک در حال سوختن است والدین اکثرا می گویند فرزندم در تب می سوخت.

اگر در بین افراد خانواده سابقه مبنی بر تشنج تب وجود داشته باشد، احتمال ابتلا در کودک بیشتر خواهد بود و همچنین اگر کودک یک بار دچار این تشنج شده باشد احتمال اینکه برای بار دیگر به آن دچار شود بیشتر می شود.

کودکان در معرض تشنج تب 

 • کودکانی با سابقه خانوادگی تشتج فبریل
 • در کودکانی با سابقه تشنج که قبلا برای یک بار در سالهای اول و دوم زندگی شان دچار تشنج تب شده اند (از بین هر سه کودک یک کودک مجددا آن را تجربه می کنند)
 • کودکانی که قبل از ۱۵ ماهگی آن را تجربه کرده اند.

نکته:

تشنج تب یک اختلال صرعی نیست و تنها احتمال ابتلا به صرع را تا حدودی افزایش می دهد.

علائم تشنج فبریل 

تشنج فبریل در دو دسته بخش بندی می شوند:

تشنج فبریل ساده: که شایع تر بوده و معمولا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشند و در موارد نادر تا ۱۵ دقیقه ادامه می یابند در این نوع تشنج کودک ممکن است دچار

 • تکان خوردن، لرزش و یا کشش شود
 • گردش چشم داشته باشد
 • در طول تشنج استفراغ کند و یا ادرار کند
 • از حالت خودآگاه خارج شود و متوجه اطراف نباشد

تشنج فبریل پیچیده : کمتر از ده دقیقه و بیشتر از یکبار در روز اتفاق می افتد، تکان خوردن و یا کشش در یک قسمت و یا یک نیمه بدن از نشانه های این تشنج است.

کارهایی که باید در زمان وقوع تشنج انجام داد؟

 • اگر کودک دچار این تشنج شد در اولین قدم آرام باشید و آرامشتان را حفظ کنید
 • کودک را در یک بستر و یا بر روی زمین بخوابانید
 • باید کودک را به پهلو بگردانید تا در صورت استفراغ و یا آب دهان به گلو برنگردد و موجب خفگی شود
 • اطراف او را خلوت کنید و اشیائی را که ممکن است کودک به آن برخورد کند از وی دور کنید
 • هر نوع لباسی را از اطراف سر و گردن کودک بردارید
 • به رنگ صورت کودک نگاه کنید تا بتوانید تنفس او را کنترل کنید و از صحت تنفس او مطمئن شوید.
 • سعی کنید طول زمانی را که تشنج اتفاق افتاده است چک کنید و ببینید این تشنج چند دقیقه به طول انجامیده است.

اگر تشنج کودک بیشتر از ۵ دقیقه طول بکشد و یا اینکه رنگ چهره کودک به سمت آبی یا سیاه شدن برود ممکن است با نوع جدی تری از تشنج رو به رو باشید که باید سریعتر به پزشک اطلاع بدهید.

پرهیز از کارهای زمان وقوع تشنج

 • سعی نکنید چیزی را در دهان کودک قرار بدهید
 • سعی نکنید کودک را در آب سرد و گرم بگذارید تا حنک شود
 • در این لحظه وقت داروی ضد تب نیست
 • سعی نکنید کودک را نگه دارید

بعد از تشنج چه کنیم؟ 

با پزشک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید و شرح ماجرا را توضیح دهید و سعی کنید علت طب را پیدا کنید، شاید پزشک برای بررسی شرایط کودکتان مخصوصا اگر زیر یکسال بوده باشد و نیز علائمی مانند اسهال و استفراغ داشته باشد ، انجام تستهایی را توصیه کند.

درمان تشنج

نگران نباشید، پزشک فرزند شما را بررسی و شرایط را زیر نظر می گیرد، در شرایط تشنج فبریل یا همان فیبریل ممکن است پزشک داروهای ضد تشنج تجویز کند و یا از ژل دیزپام استفاده کند، به هر شکل باید نسبت به علت و سابقه کودکتان در این زمینه حساسیت نشان دهید و حتما با یک پزشک مغز و اعصاب مشورت کنید.

درمان تشنج فبریل

اگر نگران این هستید که فرزندتان بعد از تشنج فبریل دچار مشکلات یادگیری شود و یا به مغز او آسیب برسد باید بگویم تشنج تب باعث آسیب به مغز نمی شود، یادگیری کودک را تحت تاثیر قرار نمی دهد و این چیزی شبیه به صرع نیست، زمانی که کودک شما دو یا سه بار در اثر تب تشنج کند، دلیلی برای این نیست که کودک شما صرع داشته باشد.

صرع زمانی اتفاق می افتد که کودک بدون تب دچار تشنج شده باشد، به هر حال بعد از یک تشنج بعد از تب کوک شما باید یک زندگی عادی داشته باشد و روند یادگیری طبیعی داشته باشد.

نکته پایانی

قبل از اینکه تب کودک به حد خطر برسد از او مراقبت کنید، اگر در خانواده تان فردی را با سابقه تشنج فبریل داشته اید نسبت به تب کودکتان حساس تر باشید، به راحتی از کنار کودکی که تب کرده دور نشوید و علت تب را پیدا کنید، می توانید در کنار توصیه و تجویز پزشک به روشهایی مانند شستن دست و صورت و گذاشتن کودک در آب ولرم تب را کنترل کنید، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

دکتر بتول دادخواه متخصص مغز و اعصاب 

منابع :

سوال خود را مطرح کنید :


پاسخی بگذارید